Piektdiena, 26.04.2024
Rûsiņš, Sandris, Alīna

Izglītojas par tīru un drošu jūru

Izglītojas par tīru un drošu jūru

11.06.2018

   No 4.-5. jūnijam Sporta un atpūtas kompleksā "Dzintarkrasts" norisinājās nometne "Par drošu jūru", kura tika organizēta Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības projekta "Drošība piekrastē un jūras teritorijā Latvijā un Igaunijā" ietvaros. Arī Pāvilostas novada TIC pārstāve devās gūt zināšanas par drošu jūru.

      Dalībnieki bija dažādi un dažāda vecuma gan no Latvijas, gan no Igaunijas. Visjaunākais dalībnieks bija tikai 1,9 gadus jauns. Divās dienās nometnes dalībnieki apguva iemaņas Baltijas jūras aizsardzībā un devās daudzos aizraujošos piedzīvojumos.

     Pirmajā dienā dalībnieki iepazinās ar  Baltijas jūras ekosistēma un bioloģiskā daudzveidību. Prezentācijā un praktiskajās mācībās Latvijas Hidroekoloģijas institūta pārstāvji dalībniekiem deva dažādus uzdevumus, kurus komandai bija jāizpilda. Vislielākais pārsteigums - kā pēc viļņiem noteikt straumes ātrumu. Turpinājumā sekoja informācija par civilās aizsardzības organizāciju valstī, kuru lieliski prezentēja Ivars Nakurts, VUGD Civilās aizsardzības pārvaldes pārstāvis, parādot un pastāstot dažādus glābšanas video. Pārstāvis pastāstīja arī par Piekrastes teritorijā iespējamajiem apdraudējumiem un sekām, par katastrofu pārvaldīšanas organizāciju, par līdz šim īstenotajiem glābšanas pasākumiem un negadījumiem piekrastē, kā arī deva praktiskus padomus ārkārtas situācijās. Savukārt Ojārs Gerke, Krasta apsardzes dienesta Vides pārvaldības speciālists iepazīstināja ar kuģošanas negadījuma risku izvērtējumu, iespējamiem scenārijiem un jūras piesārņojuma seku likvidācijas organizāciju.

     Kopīgi nometnes dalībnieki devās uz Rojas atkritumu šķirošanas stacijas un Rojas notekūdens attīrīšanas staciju, kur darbiniekiem varēja uzdot visus interesējošos jautājumus un iepazīties ar vides saudzēšanas programmām.

       Atgriežoties no ekskursijas, visiem bija jādodas dabā un, lasot atkritumus, jākonstatē, kuri ir viss bīstamākie un  nodibinājums “Vides risinājumu institūts” dalījās ar padomiem piesārņojuma mazināšanai Baltijas jūrā.

      Dienas noslēgumā visi iepazinās ar Kolkas skatu torni, Priežu taku un pa piekrasti devās uz kempingu “Ūši”, kur saimniece Dženeta cienāja visus nosalušos ar vakariņām un siltu zāļu tēju.

     Otrā diena iesākās vēl aukstāka kā iepriekšējā, bet darāmā bija tik daudz, ka īsti to neviens nepamanīja.

     Pēc rīta vingrošanas dzestrajā rīta agrumā, daļa devās uz Rojas ostu, kur smēlās zināšanas informāciju par obligātajiem drošības pasākumiem, kas jāievēro izejot jūrā, glābšanas darbiem. Kamēr pirmie klausījās Rojas kapteiņa stāstus, otra daļa gatavoja instalācijas par tēmu “Jūra”. Izdomas visiem netrūka un šobrīd darbiņi apskatāmi Rojas TIC, pēc tam Mērsraga TIC. Kad pirmie bija atgriezušies no ostas, tad pienāca arī viņu kārta veidot instalācijas, bet pārējie devās uz Rojas ostu klausīties kapteini un izstaigāt ostu. Kad visi atkal satikās, praktiskajā darbā bija jāiepazīst Baltijas jūras flora un fauna caur mikroskopiem.

     Pavadījuši igauņu bērnus garajā atpakaļceļā, palikušajiem bija jāsagatavo informatīvās zīmes par apgūto. Mūsu komanda tika labāko trijniekā un tika novērtēta kā vislabāk pārskatāmo. Turpinājumā sēl visu komandu apbalvošana un diplomu saņemšana no nometnes organizētājiem un tad jau visus ceļš veda atkal mājās.

     Nometne bija gana radoša un aktīva. Mazajiem un lielajiem dalībniekiem visu laiku bija ko runāt, un viens no otra varēja smelties zināšanas un idejas.

 

Pāvilostas novada TIC vadītājas p.i. Anta Lībiete

 

Foto no TIC arhīva

 

 

« Atpakaļ