Sestdiena, 27.04.2024
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne

Mārtiņdiena

LATVIEŠU TAUTAS FOLKLORA IKDIENĀ UN SVĒTKOS
PII " DZINATRIŅŠ"
 
     Viens no pirmsskolas „Dzintariņš” gada galvenajiem uzdevumiem ir iepazīstināt audzēkņus ar latviešu folkloru gan ikdienā, gan svētkos, apgūstot latviešu tautas tradīcijas.
    Tāpēc pirmsskolā tiek svinēti - Miķeļi, Mārtiņi, Ziemassvētki, Meteņi, Lieldienas u.c. Bērniem tiek mācītas tautas dziesmas, stāstītas, lasītas pasakas gan nodarbībās, gan ārpus nodarbību laika, protams, pirms miedziņa. Mācām atrast pareizo atminējumu mīklām, skaitām - apspēlējam skaitāmpantus, mācāmies izprast gudrību, kas pateikta sakāmvārdos un parunās.
    Gatavojoties Mārtiņiem, grupās valdīja liela rosība,: līmējām, zīmējām „Mārtiņgailīšus”, rotājām grupas, zāli, mācījāmies tautas dziesmas, dziesmas, rotaļas, dejas, gatavojām priekšnesumus, nelielus uzvedumus. Mārtiņdiena atnāca ar aukstumu. Viens no ticējumiem vēsta: „ Ja Mārtiņdienā salst, tad ap Ziemassvētkiem būs silts laiks”.
    Bērni priecīgi, čalīgi, saģērbušies dažādās maskās : gaiļu, vistu, zaķu u.c., mūzikas instrumentus skandinot, grabinot, pēc iespējas sataisot lielāku troksni, lai saimniece sadzirdētu, ka ir ieradušies „ budēlīši”. Visi priecājās, ejot jautrās rotaļās, dejojot, dziedot, skandinot tautas dziesmas, minot mīklas. Kā pārsteigums bērniem – ciemos ieradās: lielais, gudrais gailis - „Karalis Kikeregū”. Viņš uzdeva grūtas, bet atminamas mīklas. Par pareizām atbildēm un domas rosināšanai bērni saņēma – „gudrības barību” – riekstus. Katra grupiņa bija sagatavojusi priekšnesumus- paši mazākie „ Saulītes” – mīkliņu; 3- 4 gadīgie „Taurenīši”- tautas dziesmu; 5 - gadīgie „Rūķīši”- pasakas uzvedumu: „ Gailītis un Vistiņa” , 6- gadīgie – mūsdienīgu uzvedumu : „Par gailīšiem un vistiņām”. Pēc lustēšanās „saimniece”- „budēlīšus” pacienāja ar pīrāgiem un sklandraušiem. Visu šo smaržu buķeti papildināja liepziedu tēja.
  Lielu paldies sakām vecākiem, kuri saviem mīluļiem bija sagādājuši brīnišķīgas „budēlīšu” maskas. Liels paldies visai PII „Dzintariņš” komandai: vadītājai, skolotājām, skolotāju palīgiem, arī pārējiem darbiniekiem, jo katrs darbinieks pildīja savu uzdevumu, lai šis pasākums būtu lielisks: gan piemeklējot maskas vai tautas tērpu, gan sagatavojot bērnus pasākumam, gan iepazīstinot bērnus ar daudziem vērtīgajiem latviešu tautas ticējumiem, gan sagādājot svētku cienastu. Galvenā balva pasākuma organizētājiem ir prieks bērnu acīs un sirsniņās. Tas liecina , ka pasākums ir labi izdevies.
 
„Rūķīšu” grupas skolotāja ELGA DEVIŅA

 
Svinam Mārtiņdienu
 
   Novembris, Mārtiņi – kad visi zemes darbi padarīti, iesākas ķekatu un budēļu laiks. Pirmsskolnieki pošas Mārtiņdienai. Šajā dienā Mārtiņa bērni min mīklas, skandē sakāmvārdus, parunas, dzied dziesmas un iet rotaļās ar saimnieci un Mārtiņgaili.