Sestdiena, 18.05.2024
Inese, Inesis, ēriks

Neatliekamās palīdzības dienests

 
Neatliekamās palīdzības dienests NMP Brigāžu punkts 

Ātrās palīdzības brigāde – Pāvilostā,

Veselības un sociālā centrā, Lejas ielā 10

 

        No 22.septembra mājvietu Pāvilostā atradusi Neatliekamā medicīniskā palīdzības (NMP) dienesta brigāde, kas iepriekš bija izvietota Alsungā. Jaunas mājas brigādei bija nepieciešamas, lai būtu nodrošinātas visas Ministru kabineta prasības par ātrās palīdzības brigāžu telpām. Un šādas telpas izdevās iegūt, pateicoties tieši Pāvilostas novada pašvaldības vadības neatlaidībai un rūpēm par saviem iedzīvotājiem.

Ātro palīdzību sauciet, zvanot 113

Jāatgādina, ka ātrās palīdzības brigāde Pāvilostā uzturas tikai starplaikā starp izsaukumiem. Ja brigādei ir izsaukums, tā dodas ceļā un savā apmešanās vietā var nebūt sastopama dažkārt pat vairākas stundas. Īpaši tad, ja ir izsaukums pie kāda kritiski slima pacienta, kuram jāpalīdz izsaukuma vietā un jāved uz slimnīcu vai arī, ja brigāde tiek nosūtīta uz jaunu izsaukumu, tai esot vēl tikai atceļā no cita izsaukuma. Tāpēc iedzīvotājiem der atcerēties, ka brigādes punkts nav ambulatora pieņemšanas vieta un brigādes mediķi nevar aizstāt ģimenes ārstu.

Ātrās palīdzības brigāžu mediķi ir apmācīti un trenēti glābt cilvēkus dzīvības, kad ir pēkšņi, nopietni veselības vai dzīvības draudi. Šādos gadījumos nevajag iet uz brigādes punktu, bet vienmēr zvanīt pa tālruni 113. Tas ir vienotais ātrās palīdzības izsaukšanas telefona numurs, uz kuru var piezvanīt gan no mobilā, gan arī stacionārā (galda) telefona no jebkuras vietas Latvijā.  

Vai par izsaukumu būs jāmaksā?

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta dispečeri, kuri arī ir mediķi, jau zvana laikā izvērtē izsaukumu un noskaidro veselības stāvokļa bīstamību. Ja brigāde tiek izsūtīta, tādā gadījumā pacientam nekas nav jāmaksā.

Jāmaksā būs tikai tad, ja zvana laikā dispečeram jau būs skaidrs, ka pacienta veselības stāvoklis nav pasliktinājies pēkšņi, nav nopietna tūlītēja apdraudējuma un palīdzību viņš var saņemt pie ģimenes ārsta. Tādā gadījumā dispečers vai dežūrārsts jau sarunas laikā zvanītāju brīdinās, ka par brigādes izsaukumu būs jāmaksā. Ministru kabineta noteikumi paredz, ka šādos gadījumos jāmaksā 28,21 lati.

Kas jāsaka, zvanot ātrajai palīdzībai?

Vispirms jau ļoti uzmanīgi jāklausās tajā, ko jautā dispečers un jāatbild uz viņa jautājumiem, nevis jāmēģina stāstīt visu, kas tajā brīdī pašam nāk prātā. Dispečers jautās adresi un ļoti svarīgi ir pēc iespējas precīzāk viņam pateikt savu atrašanās vietu, nosaucot arī pagastu, novadu. Tāpat jautās, kas noticis, lūgs nosaukt arī telefona numuru, pa kuru vajadzības gadījumā sazināties, ja būs nepieciešams. Šī visa informācija ir nepieciešama, lai brigāde pēc iespējas ātrāk nokļūtu izsaukuma vietā.

Kā cilvēks, kurš nav mediķis, lai saprot, kas ar viņu noticis un cik bīstami tas ir? Vai saukt ātro palīdzību vai nē?

Nekad nevajadzētu baidīties vai kautrēties zvanīt – situāciju palīdzēs izvērtēt NMP dienesta dispečers vai arī vecākais dežūrārsts. Ja tomēr izrādīsies, ka nav vajadzīga ātrās palīdzības brigāde, tad dežūrārsts ieteiks, kā labāk rīkoties. Ja būs vajadzīga brigādes mediķu palīdzība, tad brigāde brauks un nekas par to jāmaksā nebūs.

 

Papildus informācija: Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes sniedz palīdzību gadījumos, kad ir pēkšņa veselības stāvokļa pasliktināšanās un tā apdraud cilvēka veselību vai dzīvību:

  • Pēkšņa saslimšana, trauma, nelaimes gadījums.

  • Pēkšņi sirdsdarbības traucējumi, sāpes sirds apvidū, auksti sviedri, samaņas zudums.

  • Pēkšņs elpas trūkums, smakšanas lēkmes vai aizdusa.

  • Pēkšņas sāpes rokās vai kājās, roku vai kāju aukstums, bālums.

  • Pēkšņas sāpes vēderā, saindēšanās, vemšana, intensīva caureja.

  • Pēkšņi apziņas traucējumi, krampji, ģībonis, galvas vai muguras sāpes, jušanas vai kustību traucējumi.

  • Pēkšņi psihiskās darbības traucējumi, kuriem raksturīga agresīva rīcība vai pašnāvības mēģinājums.

  • Pēkšņas sāpes jostas un krustu apvidū vai urinācijas traucējumi.

  • Dzīvībai bīstama jebkuras izcelsmes asiņošana un alerģiskas reakcijas.

  • Dzemdētājas nogādāšanai uz dzemdību nodaļu.

 

Vairāk informācijas: www.nmpd.gov.lv

Sagatavoja: Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Komunikācijas nodaļa