Sestdiena, 18.05.2024
Inese, Inesis, ēriks

Pāvilostā svinīgi uzņem Tautas saimes grāmatu

Pāvilostā svinīgi uzņem Tautas saimes grāmatu

22.06.2018

    Latvijas nu jau gandrīz 100 gadu ilgajā vēstures nogrieznī vēl nav bijis grāmatas, kas būtu bijusi rakstīta tikai ar roku, kuru rakstītu pati tauta, un kur ikvienam iedzīvotājam būtu bijusi iespēja to darīt! Pēc Rīgas Aktīvo senioru alianses RASA iniciatīvas ir izveidota Latvijas valsts simtgadei veltīta „Tautas Saimes grāmata”, kas ceļo pa Latviju un kurā katram iedzīvotājam ir unikāla iespēja ļoti personiski uzrunāt valsti, uzticēt savus spožākos mirkļus un savas emocijas, uzticēt Latvijai tās simtgadē savu piedzīvoto un pārdzīvoto, paskatoties uz savu dzīvi Latvijas valsts 100 gadu pastāvēšanas kontekstā.

      Tautas saimes grāmata ir uzsākusi savu ceļu 2017. gada 20. aprīlī ar iedziedāšanu Rīgā un turpina to pa Latvijas novadiem. Novēlējumus raksta gan seniori, gan skolēni, ģimenes un individuāli cilvēki, iestāžu kolektīvi un biedrības. Novēlējumi izteikti arī dzejā, zīmējumos un papildināti ar fotogrāfijām.

       Grāmata ir pabijusi jau Rucavā, Liepājā, Grobiņā, Alsungā, Jūrkalnē, Gudeniekos, Staicelē, Balvos, Baldonē, Ādažos, Kuldīgā, Rogovkā un nu tā ir arī Pāvilostas novadā. 21. jūnijā Pāvilostas novadpētniecības muzeja pagalmā grāmata svinīgi tika nodota Pāvilostai un līdz ar šo dienu un pat līdz septembra vidum Tautas saimes grāmata uzsāks savu ceļu pa Pāvilostas novada iestādēm un novada ļaudīm, lai tajā ikvienam būtu iespēja ierakstīt kādas vēsturei paliekošas dzejas rindas, stāstu, vēlējumu vai zīmējumu.

      Svinīgajā brīdī Pāvilostas sieviešu koris "Sīga" klātesošajiem nodziedāja dziesmu "Ģērbies, Saule, sudrabota!", kas ir gluži kā grāmatas himna un tiek dziedāta visos grāmatas atklāšanas svētkos.

     Pāvilostas pašvaldības izpilddirektors Alfrēds Magone, kuram Tautas saimes grāmatas projekta koordinators Guntis Rolis svinīgi pasniedza vērtīgo dāvanu, sacīja: "Esam patiesi lepni un gandarīti, ka mums ir dota šī unikālā iespēja savā novadā saņemt un veikt vēsturei paliekošus ierakstus Tautas saimes grāmatā. Domāju, ka šo ierakstu grāmatā būs daudz, jo mūsu novadā lielākā vērtība ir cilvēki, kas šeit gadsimtiem dzīvojuši un veidojuši šo Dieva sargāto zemes stūri pašā Baltijas jūras krastā, kur zilie jūras ūdeņi mijas ar plašiem priežu mežiem un skaistiem, sakoptiem laukiem."

     Pāvilostas novada Tautas saimes grāmatas koordinatore - Pāvilostas bibliotēkas vadītāja Mairita Vītola neslēpa gandarījumu, ka beidzot grāmatu esam saņēmuši arī mēs - Pāvilostas novada iedzīvotāji, reizē aicinot jau veikt pirmos ierakstus un nedaudz pastāstot par pašu grāmatu. Šo iespēju labprāt izmantoja gan pāvilostnieki, gan pilsētas viesi.

      Pāvilostas bibliotēkas vadītāja ar vārdiem: "Viens jau nav karotājs, tik komandas darbā ir spēks!" pateicās visiem, kas iesaistījās, lai pasākums notiktu, - Pāvilostas pilsētas kultūras nama vadītājai Silvai Vārsbergai ar darbiniekiem - Ēriku un Gitu, Pāvilostas senioru apvienībai par gardās Spēka zupas vārīšanu un pasniegšanu, Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītājai Irinai Kurčanovai ar darbinbiecēm Sandru un Larisu par viesmīlīgo uzņemšanu savā iestādē, Pāvilostas sieviešu kora "Sīga" dalībniecēm un diriģentei Lienei Brečai par skaisto dziedājumu, Maritai Kalējai par skanīgo akordeona spēli un Gunai Vagotiņai-Vagulei par jauko vijoļspēli. Kā arī liels paldies projekta "Tautas saimes grāmata" kuratoram Guntim Rolim par mums doto iespēju veikt ierakstus grāmatā un palikt vēsturē.

      Noslēgumā visi pasākuma apmeklētāji cienājās ar gardo Speka zupu.

     Tautas saimes grāmata no 27. jūnija līdz 1. jūlijam būs pieejama Pāvilostas novadpētniecības muzejā tā darba laikā. Grāmatas tālākā ceļa grafiks tiks publicēts www.pavilosta.lv sadaļā "Aktuāli Pāvilostas novadā".


    Katrā reģionā būs 5 grāmatas, katrā grāmatā 500 lapas, grāmatas iesietas linaudekla vākos (Latvijas lina krāsā) ar tumši sarkaniem burtiem (Latvijas karoga krāsā), katras grāmatas svars 3 kg. 2018. gada septembrī grāmatas tiks svinīgi nodotas Valsts prezidentam, savukārt viņš grāmatas nodos Latvijas valsts Nacionālās bibliotēkas arhīvā, kur tās glabāsies nākošos 100 gadus.

     Grāmatas ceļam var sekot līdzi mājas lapā https://www.biedribarasa.lv/latvijai-100/projekts-tautas-saimes-gramata/


 

Marita Kurčanova,

sabiedrisko attiecību speciāliste

 

Foto: A. Zaļkalns, A. Lībiete, M. Kurčanova

Video: Ģ. Vagotiņš-Vagulis

 

« Atpakaļ