Ceturtdiena, 08.12.2022
Gunārs, Vladimirs, Gunis

Līgo diena Pāvilostā

Līgo diena Pāvilostā

30.06.2021

       Jāņi jeb Līgo ir tradīcijām bagātākie un līksmākie latviešu svētki, kurus gaidām ar nepacietību. Tos svin vasaras saulgriežos, kad Saule ir sasniegusi savu augstāko punktu debesu lokā, kad visgarākajai dienai seko visīsākā nakts un, kad daba ir pilnā plaukumā. Tā kā dabā saulgrieži katru gadu nenotiek vienā un tajā pašā datumā, bet pēc senlatviešu tradīcijām tie svinami saskaņā ar saules ritējumu, tad svinēšanas pasākumi sākas jau no 21. jūnija. Vienoti visā Latvijā Līgo dienu svin 23. jūnijā, kam seko Jāņu diena.

       Arī šogad Pāvilostā Līgo dienā, 23. jūnijā, izpalika ikgadējais Pāvilostas amatierteātra uzvedums Upesmuižas parka estrādē, tomēr Līgo noskaņa pilsētā bija jūtama.

      Pēc garām sausuma un liela karstuma nedēļām Līgo rītā nolija ilgi gaidītais lietus, gluži kā neliela svētība un veldze kā cilvēkiem, tā arī visai dzīvai radībai. Taču tas netraucēja Līgo svētku norisei, jo jau ap pusdienas laiku virs Pāvilostas debesīs spoži iemirdzējās saule, kas līgotājus pavadīja visas dienas garumā.

       Līgo dienā Pāvilostas tirgus laukumā norisinājās Zāļu tirgus, kur plašā izvēlē bija iespēja iegādāties visu nepieciešamo Līgo un Jāņu dienai – Līgo vainagus, Jāņu zāļu pušķus, sieru, maizi, pīrāgus, zemenes un citus gardumus svētku galdam.

       Tradicionāli Līgo diena ir diena, kad latvieši no visas sirds izdzied savas tautas dziesmas jeb spēka dziesmas. Dziedot dodas uz kaimiņu sētu un dziedot ienes sētā svētību, pārticību un labklājību. Līgo pasākuma ietvaros visas labas Līgo dziesmas izdziedāja sieviešu koris “Sīga”, iepriecinot līgotājus dažādās pilsētas vietās.

       Savukārt vēlāk pēcpusdienā pie Pāvilostas novadpētniecības muzeja notika lustīga ielīgošana ar folkloras meistaru, dziedātāju un akordeonistu Ēriku Zepu un vijolnieku Ingu Grīnbergu koncertprogrammā “Tautasdziesmu maratons no Latgales līdz Kurzemei”. Sanākušie klausītāji ne tikai dziedāja līdzi pazīstamām dziesmām, bet arī folkloras meistara pavadībā mācījās Līgo dienas ticējumus un piedalījās nelielās rotaļās.

      Līgo dienas noslēgumā, kad sētās iedegās jāņugunis un līgotāji sēdās pie svētku galda, pilsētā iebrauca muzikālais auto ar pašmāju māksliniekiem Kristu, Arti un Silvu, apbraukājot katru pilsētas ielu un māju, tādējādi ar dziesmām un tautas ticējumiem pilsētā ieskandinot jau Jāņu dienu.

Marita Kurčanova,

sabiedrisko attiecību speciāliste

 

 

Foto un video: M. Kurčanova

 

 

 

« Atpakaļ