Ceturtdiena, 09.05.2024
Klāvs, Einārs, Ervīns

PIEMINOT BARIKĀDES

PIEMINOT BARIKĀDES

01.02.2021

       Pieminot 1991.gada notikumus Latvijā Vērgales pagasta muzeja darbinieces 20.janvāra priekšvakarā pie Vērgales “Top” veikala izveidoja nelielu ekspozīciju par barikādēm. Kā atgādinājums par trauksmainajiem tā laika notikumiem ir no pagalēm veidots ugunskurs – barikāžu laika simbols. Bet atmiņās par janvāra barikāžu dienām mūs aizved novadnieka Alfreda Niedola fotogrāfijas.

       Atceroties notikumus pirms 30 gadiem, savs stāsts par piedzīvoto ir Vērgales muzeja vadītājai Mirdzai Sīpolai. “Naktī  no 12. uz 13.janvāri noskatījos TV pārraidi par notikumiem Viļņā. Viss it kā mierīgi, cilvēki sapulcējušies, dzied dziesmas… Taču ap 3.00 naktī zvana telefons un vīrieša balss saka: Mirdziņ, celies! Sliktas ziņas! Apšauj lietuviešus! 13.janvārī bija paredzēts brauciens uz Rīgu, lai piedalītos tautas manifestācijā, uzsākot nevardarbīgas pretošanās pasākumus. Pirmā doma bija, ka cilvēki nobīsies un uz Rīgu nebrauks. Bet ap 5.30 tomēr sāka zvanīt daudz interesentu un vienīgais jautājums bija – vai ir brīvas vietas autobusā? Autobuss bija pārpildīts. Gandrīz katram bija līdzi mazais tā laika radioaparāts. Nezinājām, vai tiksim Rīgā… Tikām. Vēlāk daži no braucējiem palika Rīgā un tā sākās barikāžu laiks… Katru dienu kursēja transports uz Rīgu un atpakaļ. Vienus veda prom, citus atpakaļ no Rīgas, lai atpūstos un citudien atkal dotos dežūrēt. Vērgales skola gatavoja termosos tēju līdzi ņemšanai, bulciņas, maizītes, dažreiz cepa arī kūkas. Kolhozs deva gaļu, medu…”

        Savukārt rindas no Vērgales pagasta muzeja krājumiem, kas papildina barikādēm veltīto ekspozīciju Vērgalē, vēsta sekojošo - “Tautas atmoda, kuras laikā tika nosprausts ceļš uz Latvijas valstiskā neatkarības atjaunošanu, rūdījusies 1991.gada janvāra ugunīs.

      Šogad aprit 30 gadu kopš janvāra barikādēm. Gan tiem, kuri cēla un apsargāja barikādes, lai apsargātu atjaunoto Latvijas neatkarību, gan tiem, kuri tolaik vēl nebija dzimuši.

        Apņēmības pilni nosargāt savu dzimto zemi un brīvību uz Rīgu devās arī daudzi Vērgalnieki, Ziemupnieki un Saraiķnieki. No visas sirds viņiem paldies par drosmi!”  

 

Vita Braže

 

Foto: V. Braže

 

 

 

« Atpakaļ