Otrdiena, 18.06.2024
Madis, Alberts

Muzejā atklāj gleznu izstādi

Muzejā atklāj gleznu izstādi

09.06.2020

     Pāvilostas novadpētniecības muzejā 7. jūnijā tika atklāta mākslinieces Anitras Bērziņas izstāde "Pāvil+osta=Love", kas būs skatāma līdz pat 7. jūlijam.

     Šī gleznu izstāde bija plānota atklāt jau maijā kā dāvana Pāvilostai dzimšanas dienā, atspoguļojot pilsētas skaistumu un krāsainību visos aspektos, taču valstī noteiktie ierobežojumi ieviesa savas korekcijas un izstāde muzeja apmeklētājiem skatāma jūnijā un jūlijā. Sadarbībā ar muzeju šī ir mākslinieces otrā gleznu izstāde Pāvilostā, jo pērnā gada augustā ikvienam bija  iespēja aplūkot citādo Anitras Bērziņas gleznu izstādi "Urbi et Orbi”.

    Ieejot Pāvilostas novadpētniecības muzeja izstāžu zālē, ikvienu pārsteigs lielformāta gleznas, kurās krāsu toņi un spilgtums liek acīm šaudīties visapkārt. Gleznas pārsteidz ar savu abstraktumu, bet, ilgāk pakavējoties pie katras no tām, ik pa brīdim ieraudzīsiet visdažādākos sīkumus un nelielus fragmentus no Pāvilostas vasaras ikdienas un notikumiem. Autore izstādi iekārtojusi tā, lai zāles vienā malā sešās gleznās caurvijas viens stāsts, bet otrā malā - pavisam cits.

    Izstādes atklāšanas reizē pati gleznu autore stāsta, ka jaukās atmiņas no aizvadītās vasaras Pāvilostā visu rudeni un ziemu maisījušās pa galvu, līdz pavasarī māksliniece nolēmusi ķerties pie gleznošanas. Taču valstī izsludinātais ārkārtas stāvoklis ieviesis korekcijas - koka rāmji ir, bet audeklu nav, un vajadzīgie veikali ir slēgti. Autore atklāj, ka nācies būt ļoti radošai un izmantot to, kas ir mājās. Tā uz koka rāmjiem virsū tikuši vilkti galdauti, kas ir gan ar savu faktūru, gan ar sadzīvē iegūtiem pleķiem, kuri bijis veiksmīgi jānoklāj ar krāsu. Un tiešām - ja ieskatās gleznās tuvāk, zem biezā krāsu slāņa pamanīsiet audekla faktūru un vēl šo to!

        Par savu izstādi Anitra Bērziņa stāsta: "Kopš sāku  strādāt  pie gleznas Pāvilostas pilsētas svētkiem ir ieviesušās dzīvē korekcijas. 7 metrus garā bilde saruka uz 6 metriem, audekla vietā nācās izmantot senos linu galdautus, kas svētku tēmai ļoti piestāv. Tagad katras gleznas noskaņu diktē galdauta musturs un auduma atmiņa par dzīrēm. Bet izstādes nosaukums kļuva garāks "Pāvils+osta=LOVE". Es jau pirms tam mīlēju Pāvilostu, bet nu to zinu droši, jūtas ir stabilas. Viss, kas ir atainots gleznās, ir noskatīts no brīvdienu dzīves ainiņām, gan neveiksmīga kutera izbraukšana liedagā pagājušo vasaru,  gan tā stumšana atpakaļ jūrā, laiski vasarnieki, karstums, vētras,  miglas, bākas, bites un dzīve Vulgaris. Pamatā viss ir uzgleznots ar prieku."

 

Marita Kurčanova,

sabiedrisko attiecību speciāliste

 

Foto: M. Kurčanova


 

« Atpakaļ