Pirmdiena, 15.04.2024
Gastons, Aelita

Tējas pēcpusdiena Jūras mājā

Tējas pēcpusdiena Jūras mājā

24.01.2020

     Sestdien, 18.janvārī, Ziemupes Jūras mājā notika aizraujoša tējas pēcpusdiena. Ap 30 apmeklētāji ar patiesu interesi klausījās un bildēs skatījās Lienes un Oskara stāstu par viņu ceļojumu uz Norvēģiju, par zveju Norvēģu jūrā un viņu piedzīvojumiem apceļojot citas valstis.

      Norvēģu jūras vidējais dziļums ir 2000 m, sāļums ap 35promilēm. Baltijas jūras vidējais dziļums ir vien 55 m, bet sāļums 6-8 promiles. Tas arī nosaka jūras iemītnieku atšķirību. Tāpēc fotogrāfijas ar krabjiem, jūras vēžiem, milzu omāriem un mums sen neredzētām, lielām mencām likās tiešām neparastas. Izrādās,  viņiem izdevies noķert pat haizivi. Taisnības labad jāsaka, ne pārāk lielu. Jauki, ka klausītāji bija aktīvi un uzdeva tiešām daudz jautājumu. Un ne mazāk interesantas bija sarunas par ceļošanu vispār. Tagad mēs visi zinām, ka nevajag ceļot bez Eiropas veselības apdrošināšanas kartēm, ka labāk braukt garām čemodāniem, kuri mētājas uz ceļa vidus un ka nedrīkst uz mazajām ceļojumu gāzes plītiņām likt lielus katlus, pannas. Mēs tikām cienāti Norvēģijas mencu kotletēm un garšojām īpašo norvēģu dzērienu Akvavit (Dzīvības ūdens) ar ķimeņu vai varbūt anīsa garšu. Populārākās izejvielas šim dzērienam ir kartupeļi, graudi un dilles. Izrādās dzēriena pirmsākumi meklējami jau 16.gadsimtā. Tagad norvēģiem ir īpaša Akvavit diena, kuru atzīmē 13.aprīlī.

        Un ne mazāk interesantas izvērtās sarunas pēc pasākuma. Sanāca tāda kā savstarpēja pieredzes apmaiņa par to, ko noteikti jāapskata vienā vai citā vietā, pa kuru ceļu braukt un kurā vietā labāk apmesties. Tad es padomāju, ka varbūt nemaz nebūtu slikti, ja mūsu iedzīvotāji pēc saviem ceļojumiem, iegrieztos novada TIC vai Jūras mājā un pastāstītu par savu pieredzi un teiksim par šokolādi padalītos ar kontaktiem ar  nākošajiem braucējiem.

        Paldies Lienei un Oskaram! Un ziniet, ja  kāds ir ar mieru pastāstīt par savu ceļojumu, ziemupnieki ar prieku klausīsies.

 

Senlietu krātuves “Jūras māja” vadītāja – Daina Vītola

 

Foto: D. Vītola

 

 

« Atpakaļ