Piektdiena, 01.03.2024
Ilgvars, Ivars

MUZEJU NAKTS PASĀKUMS VĒRGALĒ

MUZEJU NAKTS PASĀKUMS VĒRGALĒ

28.05.2019

Kas tic, tas uzvar!

                  /O. Kalpaks/
 

         Katru gadu maija mēnesī visur Latvijā notiek Muzeju nakts pasākumi. Iekļaujoties Latvijas simtgades stāstā, šī gada tēma – Tālavas taurētājs. Latvijas muzejos aicināja celt godā visu laikmetu un visu novadu varoņus un izdzīvot viņu varoņstāstus. Vērgales pagasta muzejā šis pasākums šogad iesākās ar piemiņas brīdi kapsētā Vērgales pagasta Lāčplēša ordeņu kavalieru atdusas vietās, bet pēc tam Vērgales pagasta muzejā bija iespēja iepazīties ar brīvības cīnītāju – Lāčplēša ordeņu kavalieru cīņu gaitām. Pasākumu ar R.Blaumaņa dzejoļa “Tālavas taurētājs” lasījumu  atklāja Vērgales pamatskolas 9.klases skolniece Eva Vītoliņa. Tālāk klātesošajiem bija iespēja klausīties Vērgales muzeja vadītājas Mirdzas Sīpolas stāstījumu no sagatavotā materiāla par brīvības cīnītājiem. Brīvības cīnītāji, kas saistīti ar Vērgales pagastu – 

  • VALDEMĀRS GURCKIS Jāņa d., dzimis 1897.g.15.jūlijā Balvu pagastā, Latgales partizānu pulka seržants, kaprālis Latgales partizānu pulkā, ordenis piešķirts 1921.g.
  • ĒRMANIS MINKA Ernesta d., dzimis 1891.g. 8.janvārī Purmsātu pagastā, kareivis Liepājas kara ostas komandantūrā, ordenis piešķirts 1921.g.
  • ERNESTS DRĒZIŅŠ Mārtiņa d., dzimis 1897.g.26.decembrī Vērgales pagastā, Grobiņas kājnieku pulka virsseržants, ordenis piešķirts 1924.g.  
  • ANDREJS VECVAGARS Jāņa d.,  dzimis 1896.g.12.februārī Grobiņas pagastā, kareivis 7.Siguldas kājnieku pulkā, ordenis piešķirts 1920.g.
  • MĀRTIŅŠ ĶIRSIS Indriķa d.,  dzimis 1895.g.11.novembrī Ulmales pagastā, virsleitnants 1.Liepājas kājnieku pulkā, ordenis piešķirts 1924.g.
  • ERNESTS DZENIS Jāņa d., dzimis 1887.g. 15.maijā Mogiļovas guberņā, kareivis 9.Rēzeknes kājnieku pulkā, ordenis piešķirts 1920.g.  
  • KĀRLIS HELMŠTEINS Kārļa d., dzimis 1897.g. 9.janvārī Cīravas pagastā, kareivis 8.Daugavpils kājnieku pulkā, ordenis piešķirts 1921.g.
  • JĀNIS JĒGERSONS Jāņa d., dzimis 1895.g.31.decembrī Vērgales pagastā, kaprālis 3. Atsevišķā (studentu) bataljonā, ordenis piešķirts 1927.g.  
  • JĒKABS BOZE – BOZIS Jēkaba d., dzimis 1892.g. 31.augustā Aisteres pagastā, virsseržants Latgales artilērijas pulkā, ordenis piešķirts 1921.g.

    

         Savs atmiņu stāsts par brīvības cīnītājiem ir arī vērgalniekam Imanam Aplokam, kura vectēvs Valdemārs Gurckis bija Lačplēša ordeņa kavalieris. Uz Vērgales pagasta “Akseļu” mājām bija aizbraukušas vairākas mašīnas ar miličiem un personām privātās drēbēs. Imans ejot iekšā pa mājas durvīm koridorā bija saticis savu vectēvu, kurš jau nojaušot, ko no viņa gribēs formās tērptie vīri, ātri iespiedis rokā mazdēlam Lāčplēša ordeni, sacīdams, lai to kaut kur noliek tā, ka neviens neatrod! Imans, toreiz būdams desmitgadīgs puika, ātrumā izdomājis iemest ordeni tuvējā grāvī. Ordenis nogrimis grāvja dibenā un palicis tur uz visiem laikiem. Ordeni neviens nav atradis, lai arī grāvis pa šo laiku ticis pārrakts.  Imans šo vērtīgo apbalvojumu – ordeni, paturējis rokā vien dažas minūtes. Arī vērgalniece Astra Mizēna dalījās savās atmiņās par brīvības cīnītājiem, atceroties par Minku Ērmani, Valdemāru Gurcki, kā arī par Kārli Ziediņu, Kārli Kiršteinu  un Aleksandru Siliņu, par kuriem nav atrasti oficiāli dokumenti. Bez tam viņa izlasījusi A.Grīna grāmatu “Dvēseļu putenis”, kur 744.lappusē pieminēts un aprakstīts par K.Ziediņa pēdējiem dzīves brīžiem kaujās pie  Rīgas aizstāvēšanas.

      Sarunas par brīvības cīnītājiem tovakar turpinājās vēl ilgu laiku, bet Vērgales muzejs aicina ikvienu, kuram ir jebkāda informācija par brīvības cīņām un to dalībniekiem, kuru dzīves bija saistītas ar Vērgales pagastu.  

 

Vita Braže

 

Foto V. Braže

 

 

« Atpakaļ