Piektdiena, 01.03.2024
Ilgvars, Ivars

PĀVILOSTAI - 140!

PĀVILOSTAI - 140!

27.05.2019

      18. maija rītā pāvilostnieki tika modināti ar mūzikas skaņām un aicināti svinēt savas pilsētas 140. dzimšanas dienu!

      Tiem, kuri jau laicīgi bija cēlušies, bija iespēja pirmajiem doties uz tirdziņu. Savukārt pašā rīta agrumā Pāvilostas stadionā  notika Pāvilostas ceļojošais kauss minifutbolā un strītbolā. Minifutbolā piedalījās septiņas komandas, bet strītbola turnīrā - astoņas komandas. Vairāk par turnīru šeit

      Pāvilostas bibliotēka šajā rītā rīkoja atvērto durvju dienu un interesentiem bija iespēja apmeklēt divas izstādes, kuras pašlaik apskatāmās bibliotēkas telpās- Pāvilostas rokdarbnieču veidotā izstāde „KRĀSU SPĒLES” un Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņu darbu izstāde.

      Jau pulksten 9 no rīta tēvi un dēli pulcējas Izdzīvošanas skolas piedzīvojumu dienai Pāvilostas pusē, lai visas dienas garumā nodotos kopīgās aktivitātēs gan uz ūdens, gan mežā. Kā atzina viens no dalībniekiem: „Rīvas upe bija izaicinājums. Vairāk peldies nekā airē”. Piedzīvotās emocijas un kopā pavadītais laiks saliedē un atmiņas no piedzīvotā ilgu laiku būs atcerēšanās vērtas.

      Ap pulksten 11 pie Pāvilostas novada pašvaldības notika Dzintaru ielas svētku un pilsētas svētku atklāšana. Nesteidzīgā pastaigā ar baronu fon Lilienfeldu un baronesi atnākušajiem bija iespēja iepazīties ar ielas vēsturi un stāstiem par katru māju, kura atrodas uz Dzintaru ielas. Vecākā gada gājuma cilvēki papildināja stāstus ar savām atmiņām par Pāvilostas garākas ielas vēsturi un nozīmīgākajiem notikumiem. Ielas iedzīvotāji cienāja svinību dalībniekus ar dažādākajiem gardumiem un pat aicināja pie sevis ciemos, lai lepotos ar savu Dzintaru ielas stāstu. Ielas svētkus organizē biedrība „Pāvilostas kultūrvēsturiskais vides centrs”. Šie bija jau piektie  ielas svētki, kurus rīko biedrība.

       Nonākuši Dzintaru ielas sākumā pie Pāvilostas novadpētniecības muzeja svētku apmeklētāji varēja iepazīties ar muzeja vēsturi cauri laikiem un muzeja izstāžu zālē tika atklāta Ramonas Ķiesneres gleznu izstāde „Ar vienu vilcienu”. Ramonas diplomdarbs ar zudušu Pāvilostas skatu atgriežas pēc 25 gadiem un pati māksliniece ir ļoti aizkustināta, jo ar Pāvilostu saistās ļoti daudz patīkamu un siltu atmiņu.

       Kopā ar Pāvilostas pilsētas svētkiem Pāvilostas novada tūrisma informācijas centrs uzsāka aktīvo tūrisma sezonu, kurai deva saukli- IELEC VASARĀ! Pusdienlaikā dullākajiem svētku apmeklētājiem bija dota iespēja iepazīties ar virvju lēkšanas kultūru Latvijā un izmēģināt pašiem, no skatu torņa pie Āķagala, lēcienu sadarbībā ar Ropejumping.lv. Kopumā 30 drosminieku bija gatavi ielēkt vasarā, bet kā atzina Klāvs Veiss no Ropejumping.lv, tikai puse no visiem bija tādi, kuri noleca. Nostājušies uz platformas daudzi nespēja saņemties lēcienam. Augstums pavisam neliels, bet tāpat prasa saņemšanos un savu baiļu pārvarēšanu. Ar Ropejumping.lv iespējams tiksimies arī Zvejnieksvētkos, tā kā tie, kuri vēl nesaņēmās lēcienam, to varēs izmēģināt vasaras vidū.

        Pēcpusdienā pirmo reizi Pāvilostas novada TIC uzņēmās rūpes par Velo- Moto- Auto parādi. Kopumā atsaucību vērtējam kā labu, bet ar katru gadu dalībnieku paliek mazāk un mazāk. Dalībniekiem bija uzdevums pieskaņot savu vizuālo tēlu vasaras tēmai. Kopā parādē piedalījās 40 dalībnieki ar 24 transportlīdzekļiem. Prieks par Arni Ziemeli, kurš parādē devās ar skaisto Podebu. Pie reģistrēšanās dalībnieki auto sagaidīja ar aplausiem. Arī Dzintars Zamarītis ar balto Land Rover Defender bija parūpējies par skaistu auto noformējumu. Ginta Zvaigznes  „bobikā” sasēdās kuplākais parādes dalībnieku skaists- kopskaitā 9 cilvēki! Tāpat arī izsakām atzinību ikvienam dalībniekam ar motociklu. Jaunākus un retro dzelzs rumakus varēja skatīt parādes apmeklētāji. Guntis Bērziņš atrādīja un lepojās ar savu MZ 250 ETZ ifa. Velo dalībnieki bija visplašāk pārstāvēti. Īpašs prieks par velo „Kamenīte” īpašnieka centību noformēt savu braucamrīku tik skaisti. Pats mazākais dalībnieks, kurš no stadionā līdz TIC devās bija Dāvis Orna. Dāvis ir tikai 3 gadus vecs un braši nobrauca visu ceļa posmu un saņēma atzinību un balviņu no TIC kā jaunākais dalībnieks. Sakām lielu paldies ikvienam dalībniekam, kurš kuplināja svētkus. Paldies, paldies, paldies!

        Pie TIC Pāvilostas novada pašvaldības priekšsēdētājs Uldis Kristapsons sveica gan viesus, gan vietējos iedzīvotājus un novadniekus Pāvilostas lielajos svētkos.

       Priekšsēdētājs tāpat arī sveica darbiniekus nozīmīgās darba jubilejās:

  • Jeļenu Doroņinu- par ilggadēju pedagoģisko darbu Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolā. Jeļena šajā gadā svin 20. darba jubileju;
  • Aiga Rudzāja Pāvilostas pirmskolas izglītības iestādē „Dzintariņš” strādā kopš 1999. gada un arī jau svin 20. darba jubileju;
  • Daini Vinkleru, kurš darba gaitas pašvaldībā uzsāka arī 1999. gadā un nu jau 20 gadus droši un ar garantiju nogādā savus pasažierus no sākuma līdz galapunktam;
  • Maritu Hornu, kura darba gaitas Pāvilostas pilsētas kultūras namā uzsāka 1999. gada 1. oktobrī kā bērnu dramatiskā kolektīva vadītāja. 20 gados iestudētas vairāk kā 30 izrādes, sagatavoti pasākumu vadītāji, veidoti scenāriji dažādiem pasākumiem.

 

       Kopā ar pāvilostnieku un Pāvilostas himnas mūzikas autoru Uldi Marhilēviču vienojās Pāvilostas himnas dziesmu vārdos.

      Pāvilostas pilsētas un Jūrkalnes pašdarbības kolektīvu koncertā tika izdejotas daudz skaistas latviešu tautas dejas, bet kā odziņa uz deserta bija Pāvilostas vidējās paaudzes deju kolektīva „Mārsils” vīru dejotā „Es izjāju prūšu zemi”. Skaisti, sirsnīgi un bezgala saliedēti ir mūsu dejotāji un prieks, ka svētki tika kuplināti ar viņu priekšnesumiem.

         Kad visas dejas bija izdejotas, visi devās uz Pāvilostas molu atklāšanu.

       Pāvilostas zvejnieki un jahtotāji devās parādē pa Sakas upi un jūru. Mēs varam lepoties ar saviem jūrā gājējiem, parāde bija gana plaša. Tāpat arī parādē devās jaunais tūrisma piedāvājums no Kurčanovu  ģimenes- peldošais plosts. Šajā pusē tāds ir vienīgais un ceram, ka tūristu un viesu interese būs liela.

       Un tad jau klāt bija lielais notikums- pagarināto molu atklāšana.

       Iesākumā Pāvilostas novada pašvaldības priekšsēdētājs pateicās visiem iesaistītajiem, kuriem pateicoties veiksmīgi gandrīz 3 miljonu vērtais projekts ir noslēdzies. Galvenais un lielākais paldies tika bijušajam Zemkopības ministram Jānim Dūklavam, kuram pateicoties mainot likumdošanu tika rasta iespēja sakārtot ostu. J. Duklava vēlējums uzrunā: „Lai veicas zvejniekiem, lai veicas jahtotājiem, pāvilostniekiem un viesiem, kuri noteikti izmantos šo ostu nākotnē ”. Lauku atbalsta dienesta direktore Anna Vītola- Helviga Pāvilostu salīdzināja ar dullo Dauku, kurš grib redzēt tālāk par horizontu un novēlēja Pāvilostas ostai būt par labāko mazo ostu Baltijā. Dana Reizniece- Ozola, Roberts Zīle, Kauņas Tiltu vadība un pārstāvji visus sveica ar skaistajiem pagarinātajiem moliem un izteica atzinību tik mazai pašvaldībai realizēt tik apjomīgu projektu. Dienvidu mols ir tapis par 150 metriem un Ziemeļu mols par 90 metriem garāks un jau pateicoties pagarināšanas darbiem šajā ziemā smilšu sanesumi ostā neveidojās un zvejnieki jūrā varēja doties nepārtraukti. Tāpat jau pirmie ārvalstu jahtotāji ir atzinuši, ka Pāvilostas osta ir ļoti skaista un Pāvilostas  pilsēta viņiem ļoti patīk klusuma un dabas tuvuma dēļ.

       Dienas noslēgumā Upesmuižas parka estrādē uz savu koncertu aicināja „Raxtu Raxti”. Muzikālās apvienības "RAXTU RAXTI" koncertā skanēja gan labi pazīstamas dziesmas no “RAXTU RAXTI” pērn izdotiem albumiem "Vēstījums rakstos", "Man bij' dziesmu vācelīte", “Līgo”, gan versijas par latviešu tautasdziesmu tēmām un Imanta Kalniņa dziesmas tautas mūzikai pietuvinātos aranžējumos. “RAXTU RAXTI” ir šobrīd Latvijā un arī daudzviet pasaulē labi pazīstama latviešu mūsdienu tautas mūzikas apvienība, kuras daiļradē sadzīvo tradīciju spēks ar mūsdienīgiem muzikāliem eksperimentiem, profesionālu un enerģijas pilnu skatuves sniegumu. Grupā muzicē pieredzes bagāti mūziķi: Kristīne Kārkle, Marts Kristiāns Kalniņš, Kārlis Auzāns, Edgars Kārklis, Armands Treilihs un Artis Orubs. Arī pēkšņi uznākušais negaiss nenobaidīja atnākušos, noklausījušies koncertu un izlijuši līdz pēdējai vīlītei devās pārģērbties, lai zaļumballē izdejotos  kopā ar grupu „4kW”.

      Svētdien no rīta Izdzīvošanas skolas piedzīvojumu dienā devās tēvi un meitas. Kā atzīst Jūrkalnes vides gids, kurš vada ekskursijas „Rīvas lokos” Ingus Antonovičs: "Šodien pa īstam sapratu, ka "Rīvas loki" ir apļveida taka! Ar kājām jāveic 8 km uz augšu, un tad tie paši astoņi kilometri jālaivo uz leju! Sajūtas pilnīgi savādākas, pat man laivā brīžiem bija jāpiedomā, kur atrodos!

      Pāvilostas ev. baptistu baznīcā  Pāvilostas pilsētas svētku ekumēniskajā aizlūguma dievkalpojumā visi pulcējās ap plkst. 12. Dievkalpojumā muzicēja Ventspils baptistu draudzes koris.

        Plkst. 14 pie TIC starts tika dots orientēšanās piedzīvojumam „Iepazīsti Pāvilostu”. Orientēties devās 5 komandas 16 cilvēku sastāvā. Dalībniekiem kopā bija jāatpazīst 36 dažādas Pāvilostas vietas divu stundu laikā pēc foto izgriezumiem.  Papildus  dalībnieki varēja nopelnīt punktus 6 dažādos punktos, kur ar telefona palīdzību skenējot QR kodu saņēma uzdevumu, kurš jāizpilda. Pieci kontrolpunkti bija dalībniekiem zināmi, bet viens bija nezināms. Neviena komanda mola kontrolpunktu tā arī neatrada.  Katrai komandai bija sava stratēģija, lai saņemtu pēc iespējas vairāk punktu. Pirmā komanda, kura atgriezās TIC un noslēguma arī kopvērtējumā saņēma 1. vietu- Viļņu ielas mafija. 2. vieta- R 4 kvadrātā, 3. vieta- Vietējās, 4. vietā- Mēs atbraucām ar golfiņu, 5. vietā- Teteri. Dalībnieku vidū bija gan pāvilostnieki, gan pilsētas viesi. Lai gan pāvilostnieki viesus atstāja pēdējās vietās, bet atzina, ka nemaz tik viegli neesot bijis, ka galvas esot  bijis jāpalauza. Apsveicam visus dalībniekus!

       Tūrisma centrs vēlas teikt lielu paldies visiem pilsētas apmeklētājiem un svētku svinētājiem un dalībniekiem. Kopā mēs radījām skaistus svētkus!

     Leposimies ar savu pilsētu, savu novadu un ar saviem darbiem savai pilsētai, novadam!

 

Pāvilostas novada TIC vadītājas p. i. Anta Lībiete

 

 

      Pāvilostas plēstas kultūras nama vadītājas vārdā Sirsnīgs paldies visiem, kas piedalījās Pāvilostas pilsētas svētku rīkošanā! Un jo īpašs paldies par ieguldīto darbu Guntai Raibertei, Lonijai Karkovskai, Ausmai Stankēvičai, Viktoram Bikšem, Valērijai Pētermanei, Austrai Vagotiņai – Vagulei, Lūcijai Matrozei, Ilzei Liņķei, Dainai Vītolai, Dainim Vinkleram, Vasīlijam Lazukinam, Vilnim Hornam, Mārim Vinkleram, Maritai Hornai Gunai Grimstei, Pāvilostas baptistu draudzei, Ventspils Baptistu draudzes korim.

 

Pāvilostas pilsētas kultūras nama vadītāja Silva Vārsberga

 

Šogad Pāvilostas pilsētas svētkos Mūzikas un mākslas skola bija skaisti noformēta un sagatavojusi plašāku apskates programmu: skolas zālē bija apskatāma izstāde "Dzintargraudi", pie skolas muzicēja skolotājas Antras Ķikutes audzēkne Anna Laila Horna, Mākslas nodaļas skolotāja Inita Zingnika un bijušā mūsu kolēģe Ruta Ozola bērnus ievadīja mākslas krāsu pasaulē, apgleznojot jūras izskalotos kociņus un kartona zivis! Projekta „Ceļš kāpās” ietvaros, 2015. gada vasarā pulciņa „Lumstiņš” audējas Vilmas Reinhardes vadībā, aicināja ikvienu noaust garāko kājceliņu novadā. Tas tapa  Mūzikas skolas telpās, tādēļ atmiņās par šo laiku, katra audēja izstādīja savu radošo darbu, kurus varēja apskatīt gan Pāvilostas iedzīvotāji, gan viesi.  Paldies visiem  dalībniekiem par radošās atmosfēras radīšanu!

Skolas direktore Inga Šnore

 

 

Foto: D. Vītola

Plašāku fotoreportāžu skatieties FOTOGALERIJĀ

 

 Aizputes TV sižets "Pavilostai 140 gadu jubileja"

 

 

 

« Atpakaļ