Ceturtdiena, 25.07.2024
Jēkabs, Žaklīna

Pāvilostā svin Zvejnieku svētkus

Pāvilostā svin Zvejnieku svētkus

15.07.2019

      Lai gan jūlijs iesākās ar neierasti vēsu un lietainu laiku, tomēr ikgadējā Zvejnieku svētku diena Pāvilostā bija izdevusies.

      Pati pilsēta svētku rotā ietērpās jau nedēļas sākumā, bet svētku kulminācijas dienā – sestdienā, 13. jūlijā - pilsētā pulcējās daudz viesu, viņu vidū gan tirgoties gribētāji, gan svētku baudītāji.

       Kā ierasts tradicionālajā svētku tirdziņā bija novērojama preču daudzveidība, tādējādi apmierinot ikvienu pircēju. Kāds vēlējās iegādāties jaunu smukumlietu vai īpašu rotu Zvejnieku svētku stilā, cits svētkus baudīja ar kādu tikai tirgū iegādājamu gardumu, bet paši mazākie svētku apmeklētāji priecājās no sirds izlēkājoties piepūšamajās un izklaides atrakcijās. Bet saulainais un siltais laiks vilināja bērnus uz visneaizmirstamāko bērnu ballīti ,,Putu Paradīze”  ar dejām putās.

       Turpat ostā uz svētkiem ar bērzu meijām, karodziņiem un krāsainām lentām rotāti krastā pietauvoti kuģīši un laivas, kas tā vien vilināja uz nelielu izbraucienu pa upi un jūrā.

       Lai gan svētku dienā ikviens ir aicināts svinēt un atpūsties, baudot dažādus kultūras un izklaides pasākumus, tomēr Zvejnieku svētkos īpaši godā tiek celti tieši zvejnieki, kas ik gadu atzīmē un  svin sava aroda svētkus. Un tikai zvejnieks zina, cik grūts, atbildīgs un bīstams ir šis darbs. Tieši šo faktoru dēļ nav daudzi, kas par savu nākotnes profesiju izvēlas zvejniecību. Bet ik gadu nedēļu pirms svētkiem domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons aicina Pāvilostas zvejniekus uz svinīgo pieņemšanu, lai viņiem pateiktos par to darbu, ko ikdienas viņi dara. Tāpat ik gadu notiek atceres brīdis Pāvilostas kapsētā pie piemiņas akmens “Jūrniekiem un zvejniekiem, kuru kaps jūras dzelmē”, kur sanākušos uzrunāja Pāvilostas baptistu draudzes mācītājs Deniss Doroņins un domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons un piemiņas akmens pakājē pateicībā par zvejnieku darbu un pilsētas attīstību nolikta ziedus un ieturēja klusuma brīdi.

         Paralēli svētku tirgus burzmai un laivu kustībai ostā, pludmalē notika Zvejnieku svētku turnīrs pludmales futbolā un volejbolā. Vairāk par turnīru lasiet šeit. Bet adrenalīna meklētājiem asas izjūtas aicināja gūt Ropejumping.lv, kas organizēja lēkšana no skatu torņa ar virvēm. Šādu izklaidi ikviens jau varēja iemēģināt Pāvilostas pilsētas svētkos maijā, kad uz lēkšanu ar virvēm veidojās pat rinda. Arī šoreiz gribētāju lēkt no skatu tornīša bija daudz.

       Vēlākā pēcpusdienā, kad tirgus letes apstaigātas un gūts baudījums gan vēderam, gan miesai, Pāvilostas ostas teritorijā ikviens varēja kustēties ugunīgu un enerģisku ritmu pavadībā, ko skatītājiem sniedza Latvijas pirmais sitaminstrumentu ansamblis “Perpetuum Ritmico”.  Savukārt radošās apvienības “Spiediens” piedāvāja improvizācijas šovu “Iz zvejnieku dzīves”, mazliet ar humoru atainojot komiskas ainiņas, ko var piedzīvot tikai zvejnieks un tikai Pāvilostā. Jautrību Pāvilostas ostā turpināja Burtnieku novada Matīšu tautas nama amatierteātris ar  dramaturģes Monikas Zīles lugas ”Savedējs” iestudējumu. Savukārt pludmalē ar koncertprogrammu uzstājās kapela “Luste”.

        Kad Pāvilostas zvejas kuģi, laivas, jahtas un citi peldlīdzekļi stājas vienas aiz otra, lai skaisti goda parādē caur ostas vārtiem dotos jūrā, Zvejnieku svētku apmeklētāji dodas uz pludmali, jo ikviens zina, ka ir pienācis tas īpašais brīdis, kad tikai vienu reizi gadā krastā izkāpj Jūras valdnieks Neptūns un viņa teiksmainās Nāras. Pludmalē sanākušo ļaužu pavadīts, Jūras valdnieks ar Nārām iznāca krastā un sasveicinājās ar klātesošajiem. Pēc svinīgajām uzrunām Jūras valdnieks aicināja stiprus vīrus uz spēku pārbaudi – virves vilkšanas, enkuru turēšanas un glābšanas riņķa mešanas sacensībām.

         Svētku organizatori ik gadu Zvejnieku svētkos apmeklētājiem piedāvā ko īpašu un vēl nebijušu. Šogad svētku baudītāji tika pārsteigti ar lidojošā turbīndēļu šovu. Arī pats Jūras valdnieks Neptūns iznira no ūdens un ar turbīndēļa palīdzību pacēlās augstu, augstu, lai sveiktu Zvejnieku svētku svinētājus. Ikviens, kas noskatījās iespaidīgos paraugdemostrējumus uz ūdens, bija sajūsmā par redzēto. Kas tāds Pāvilostā notika pirmo reizi, bet visi kā viens atzina, ka tas bija vienreizēji un iespaidīgi.

          Svētku dienas pirmā daļa bija emociju, pasākumu un izklaižu piepildīta. Bet tie, kuriem vēl pietika spēka un bija vēlme turpināt svinības ar dejām un mūziku, bija laipni aicināti Pāvilostas Upesmuižas parka estrādē, kur svinētājus izklaidēja mūzikas grupas “Rumbas kvartets”. Bet pusnaktī naksnīgajās debesīs atmirdzēja svētku salūta košās un mirdzošās uguns puķes. Pēc salūta Zvejnieku svētku balli turpināja Latvijas populārā grupa  ”Līvi”, kas kārtīgi iegrieza ballīti un izkustināja visus dejotājus. Bet līdz rīta gaismai dejotājus izklaidēja grupa “Deficīts”.  Skaisti degot Upesmuižas parka lielajam ugunskuram, dejas turpinājās līdz pat saules ausmai.

 

Marita Kurčanova,

sabiedrisko attiecību speciāliste

 

 

Plašāku fotoreportāžu skatieties FOTOGALERIJĀ

 

 Foto un video: M. Kurčanova

 

 

« Atpakaļ