Svētdiena, 21.04.2024
Marģers, Anastasija

Jūrnieka stāsts turpinās dzīvot

Jūrnieka stāsts turpinās dzīvot

03.12.2019

     Ka es jums saku, dzīvot Ziemupē ir interesanti. Un tā liekas ne tikai mums. Mēs visi atceramies filmu “Teodors” (2006.gads), kuru uzņēma Ziemupē. Pati Laila Pakalniņa par šo saka:  “Tā ir sajūta. Tā ir ideja, kam nav racionāla skaidrojuma. Es ļoti reti taisu filmas par kādu konkrētu cilvēku. Bet, kad es satiku Teodoru, es uzreiz zināju, ka viņš ir filma.” Filma ir guvusi daudz atzinību un balvu arī lielajā kino pasaulē.

     2016. gadā iznāca Janas Egles stāstu krājums “Gaismā.” Tajā ir iekļauts stāsts “Aiziet jūriņā”, kura pamatā ir patiesi cilvēki un patiess notikums no mūsu ciema dzīves.  Šobrīd režisore Dace Pūce  uzņem spēlfilmu “Bedrē”. Scenārijā savīti trīs Janas Egles stāsti - Bedre, Aiziet jūriņā un Gaismā. Tātad mūsu Jūrnieks turpinās dzīvot.

     Bet ar to mūsu Jūrnieka stāsts vēl nebeidzas. Šajā sezonā Liepājas teātris “Projekts” Janas stāstu “Aiziet jūriņā” nolēmis iestudēt.

      Un tādēļ 1.decembrī Jūras mājā satikās izrādes veidotāji un Ziemupes ciema ļaudis, kopā 23 cilvēki. Citi stāstīja, citi jautāja, citi tikai klausījās. Ieradusies bija arī Jūrnieka (Eniņas Annas) klases biedrene Rozālija Rimkus, kura visspilgtāk atainoja šī cilvēka dzīvesstāstu sākot no bērnības un skolas gadiem. Viņa bija paņēmusi līdzi arī seno dienu fotogrāfijas, kurās ziemupnieki mēģināja atpazīt gan Jūrnieku, gan citus, tur redzamos, Ziemupes ciema iedzīvotājus. Savukārt ziemupnieces Dagnija Leja un Biruta Kurme dalījās atmiņās par Jūrnieka dzīves apstākļiem un  pēdējo gadu dzīves gaitām līdz pat mūža nogalei. Lai iecere par stāsta “Aiziet jūriņā” iestudējumu noritētu veiksmīgāk, iegūtos faktus  un informāciju par Jūrnieka dzīvi apkopos Liepājas teātra “Projekts” dalībnieki, sadarbojoties ar aktrisi Karīnu Tatarinovu.

 

Daina Vītola

 

Foto: V. Braže

« Atpakaļ