Otrdiena, 07.02.2023
Ričards, Rihards, Nelda

Ziemupē koši izskanējis atpūtas pasākums “ma-DARA” – Ceļš

Ziemupē koši izskanējis atpūtas pasākums “ma-DARA” – Ceļš

03.09.2019

     17. augustā Ziemupes jūrmalā norisinājās jau astotais atpūtas pasākums “ma-DARA”, kas pulcēja tuvus un tālus viesus gan dalībnieku, gan apmeklētāju statusā.

     Pasākumā “ma-DARA” izskanēja dziesmas no folkloras dziesmu un deju kopas “Svātra” (Daugavpils), Katlkalna folkloras kopas “Rāmupe”, Kurtovēnu folkloras kopas “Kurtuove” (Lietuva), jaunā un talantīgā kokles spēles virtuoza, skaņu un tehnisko izpildījumu eksperimentētāja Dzintara Lipora, dzidrās un skanīgās balss īpašnieces Aleksandras Špicbergas, kuru pavadīja ģitārists Vladimirs Kudrins, čellistes un komponistes Madaras Fogelmanes, ritma grupas “Transcendentālē”. Savu raksturu varēja iepazīt sarunā ar grafoloģi Anitu Milleri, par dzimtas koku pētīšanu stāstīja un zaļo pērienu piedāvāja pirtniece Diāna Baumane, par to, kā saprasties ar cilvēkiem, mācīja Aivars Dresmans, pacelt balsi līdz debesīm aicināja etnomūziķe, pedagoģe Igeta Gaiķe, par to, kā rūpēties par dzīvo dabu, rādīja Internacionāli un Sabiedriski Aktīvo - Arboristu, Koku Kopēju biedrība, pirmos soļus meditācijā ierādīja Agnija Kazuša. Valters Artūrs Vītols bija sagatavojis mītisko tēlu parādi – izrādi. Uguni kūra kopiena “Varabunga”. Paralēli dziesmām, dejām un dzejām norisinājās Mītava, kur bija iespējams iegādāties skaistus amatnieku darinājumus, mācīties, uzzināt un pašam radīt ko jaunu un paliekošu.

          Bet par to, kāds bija pasākums labāk var nojaust no apmeklētāju un dalībnieku atsauksmēm. Dažas no tām:

       Pasākuma apmeklētāja Liesma Kalve facebook.com ierakstā raksta: “Otrajā dienā varu Klusuma festivālu (norisinājās Liepājā) apmeklēt tikai pēcpusdienā. Ceļā nejauši trāpos Ziemupē – atpūtas pasākumā ma-DARA.

         Bezmaksas. Arī jūras krasta kāpās. 10 reizes mazākā teritorijā. Daudz ļaužu. Viņi brīvi sarunājas, pārvietojas, lieto visu, kas netraucē atpūsties – bez norādēm un ierobežojumiem, bez Noteikumiem. Visās ieplakās un laukumiņos kaut kas nepārtraukti notiek – koncerti, dzeja, ģitārspēles, meistarklases, tirdziņš – viss cieši cits pie cita.. tāds miers, klusums un darbīgums vienlaicīgi. Ieniru visā bez atmiņas. Esmu pie savējiem! Visu labu – Liepāja! Šovakar mani negaidi. [..]

      Un vēl es sapratu, ka Dievs mani tiešām mīl. Jo Ziemupe, kur nokļuvu, manā prātā izgaismojās kā Latviešu nacionālā mugurkaula vieta, pašapzinīgu, viedu latviešu - sirdscilvēku turēta un lolota. Man tika liels gods tur pavadīt Sauli rietā un saņemt Ugunssvētību.

        Viss, kas notiek, notiek tikai uz labu.”

 

      Pirtniece, dzimtas koku pētniece un viena no IZZINOŠĀS ma-DARAS dalībniecēm Diāna Baumane: “Pirmo reiz piedalījos atpūtas pasākumā ma-DARA, Ziemupē! Noteikti te atgriezīšos! Paldies organizētājiem! Braucu uz nepazīstamu vietu, bet satiku pazīstamus un iepazinu jaunus brīnišķīgus cilvēkus! Priežu un jūras šalkoņa, dziesmas, danči, dzeja, izpausmes, darbošanās un Varabungu uguns rituāls. Pie jūras būt vakarā, naktī un no rīta... Paldies manas "Dzimtas pētniecības, pirts un augu" apmetnes vietiņas apmeklētājiem! Bija abpusēja apmaiņa, gan informācijas, gan enerģētiska... Satiec tos, kuri jāsatiek... Un nekas nav nejauši...”

 

        "Katrs latgalietis vienmēr ir sapņojis pabūt pie jūras," teica folkloras dziesmu un deju grupa "Svātra" no Daugavpils vadītāja Sarmīte Teivāne. "Kad esi šeit kopā ar saviem dziesmu un deju draugiem, tad tas ir pavisam cits spēks un cita enerģija. Izmēģinām, kā mūsu dziesmas skan, kad sajaucas ar vēja un viļņu šalkām. Latgaliešiem ir daudz dziesmu, kas prasa palaist balsi, un tās pie jūras skan brīnišķīgi."

 

        Liels PALDIES visiem, kuri pielika roku, lai šis viss būtu iespējams - Dainai Vītolai par uzņemšanu un naktsmājām Ziemupes Tautas namā, galdiem, krēsliem un iemūžināšanu fotogrāfijās. Lienai Ernstsonei par matračiem, lai naktsmiers dalībniekiem būtu mīkstāks. Mūsu čaklajām rokām - Jānim Mackus, Gintam Kadeģim, Mārtiņam Dīriņam, Katrīnai, Ivetai Vanagai - mūsu šī gada ziedu fejai! Paldies par neatsveramo tehniski - kulināro atbalstu Dacei Grūdupai!

        LIELS PALDIES dalībniekiem - dziedošajiem, rakstošajiem, radošajiem, darinošajiem, skanošajiem, stāstošajiem, mācošajiem un tiem, kas viņiem palīdzēja.

 

           Tiekamies jau 2020. gada 15. augustā pasākumā “ma-DARA” – Putns!

 

ma-DARA komanda –

Daina, Daiga, Austris, Ulvis, Jānis

 

 

« Atpakaļ