Ceturtdiena, 05.12.2024
Sabīne, Sarma, Klaudijs

Iepazīstina ar pētījumu par upes nēģiem

Iepazīstina ar pētījumu par upes nēģiem

17.12.2018

  

    

      Upes nēģa zveja Latvijā ir vēsturiski nozīmīga, ņemot vērā senās zvejniecības nozares tradīcijas un kultūrvēsturisko vērtību. Lai novērtētu un uzlabotu upju nēģu populācijas stāvokli Kurzemē, piemēram, nodrošinot piekļuvi nārsta vietām pār šķēršļiem, “BIOR” Zivju resursu pētniecības departamenta pētnieki sadarbībā  ar Klaipēdas Universitāti īsteno projektu „Pārrobežu upes nēģu krājuma novērtējums un pārvaldība Lietuvā un Latvijā” LAMPREY LLI-310.

     Projekta ietvaros 7. decembrī Kurzemē Pāvilostas novadpētniecības muzejā tika organizēts informatīvs pasākums, kurā Latvijas un Lietuvas pētnieki pastāstīja par projekta gaitu un nozīmi Kurzemes piekrastes nēģu zvejniecībā, kā arī izteica pateicību zvejniekiem, kas atdod “BIOR” iezīmēto nēģu zīmītes. Piedaloties oficiālai zivju izlaišanas komisijai, ko pārstāv Valsts vides dienests, Pārtikas un veterinārais dienests, kā arī pašvaldības pārstāvis, vaislas nēģi tika pārvesti uz tiem upes posmiem, kur nēģi dabīgi netiek klāt aizgāzumu vai dambju dēļ, tādējādi paplašinot nēģu izplatības areālu. Savukārt pie Rīvas upes Sakas pagastā tika demonstrēta nēģu iezīmēšana un palaišana.

     „Pārrobežu upes nēģu krājuma novērtējums un pārvaldība Lietuvā un Latvijā” projekta mērķis ir nostiprināt ilgtspējīgu, uz zinātniskiem pētījumiem balstītu nēģu krājumu pārvaldību, līdzsvarojot šā nozīmīgā dabas resursa izmantošanu un saglabāšanu Latvijā un Lietuvā. Projekta ietvaros institūta “BIOR” pētnieki novērtē upes nēģu krājumu apjomu un apsaimniekošanas plānošanu Latvijā un Lietuvā, zvejas ietekmi uz nēģu populāciju, tiek izstrādāta arī vienota krājuma novērtējuma metode.

     Nēģu sarežģītā dzīves cikla dēļ to resursa stāvokli ir grūti novērtēt, tādēļ blakus klasiskajām pētījumu metodēm tiks izmantota molekulārā pieeja, lai nodalītu dažādas populācijas, noteiktu migrējošo masu izmēru un stāvokli, kā arī lai nodalītu bioloģiski vienotas grupas. 

     Projekta gaitā tiks izstrādāti ieteikumi ilgtermiņa kopīgo nēģu krājumu saglabāšanai Latvijā un Lietuvā, uzlabojot kopējo zivsaimniecības politiku.

 

saistošie raksti www.liepajniekiem.lv

 

 

« Atpakaļ