Piektdiena, 19.04.2024
Vēsma, Fanija

Zvejnieku svētkiem – 80!

Zvejnieku svētkiem – 80!

11.07.2016
    Kā katru gadu jūlija otrā sestdienā Pāvilostā norisinājās tradicionālie Zvejnieku svētki, tikai šogad ir īpašs gads, jo tie notika nu jau 80. reizi!
    Svētku rīts par spīti iepriekšējām laika prognozēm lutināja ar sauli un siltu laiku. Tas iesākās ar tirdziņu pie ostas, kurā ikviens svētku baudītājs varēja iegādāties mājražotāju un amatnieku labumus, zivju produkciju, dažnedažādas rūpniecības preces, kā arī gūt baudu no tirgotāju piedāvātajām uzkodām un dzērieniem.
      Pašu mazāko svētku apmeklētāju priekam tika sarūpētas piepūšamās un izklaides atrakcijas, kā arī iespēja doties nelielā izjādē ar ponijiem. Un kā jau Pāvilostas tradicionālajos svētkos ierasts visas dienas garumā vietējie zvejnieki piedāvāja vizināšanos ar laivu vai nelielo zvejas kuģīti pa Sakas upi un jūru.
      Svinot Zvejnieku svētkus Pāvilostā, katru gadu ar atceres brīdi pie Piemiņas akmens „Jūrniekiem un zvejniekiem, kuru kaps  jjūras dzelmē” Pāvilostas kapsētā tiek pieminēti tie zvejnieki, kuri bija īsteni sava aroda pratēji un entuziasti. Par to vēlreiz atgādināja domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons, noliekot ziedus piemiņas akmens pakājē. Vienoties kopējā aizlūgumā par zvejniekiem un jūrniekiem aicināja arī Pāvilostas Svētā Pētera un Pāvila evaņģēliski luteriskās baznīcas mācītājs Andris Brikšķis.
      Turpinājumā pašā pilsētas centrā ar jauku koncertu iepriecināja tautas deju ansamblis "Lielupe" no Jelgavas. Bet Pāvilostas novadpētniecības muzejā tika atklāta Annas Lauvas mākslas darbu personālizstāde “Pāvilostas stāsti gleznās”. Izstāde pārsteidza ar ļoti košajā un reālistiskajām krāsām uz audekliem, kas ļoti labi atspoguļo mūsu jūras zili zaļo nokrāsu un saulrietu burvīgos toņus.  Interesants šķita arī fakts, ka māksliniece nekad profesionāli nav mācījusies gleznošanu. Vien tik daudz, cik skolas laikā vizuālās mākslas stundās. Bet jaušams ir jaunās mākslinieces dabas dotais talants, kas lieliski izpaužas viņas gleznās. Kā atzina pati māksliniece, viņai ļoti tuva ir daba, to arī visbiežāk cenšas atainot savās gleznās. Un no 2003. gada, kad nejauši mākslinieces ceļš iegriezies Pāvilostā, viņa iemīlējusi jūru un pašu Pāvilostu. Par šo neparasto mīlestību nu jau vairāk kā 10 gadu garumā ir arī šīs personālizstādes stāsts. Savukārt blakus muzejam esošajā laivu mājā ikviens varēja izjust skaudro zvejnieku darbu un dzīvi, piedaloties radošajā darbnīcā „Jūras mezgli”.
    Paralēli Zvejnieku svētku kultūras pasākumiem visas dienas garumā pludmalē norisinājās arī Kurzemes pludmales futbola čempionāta 2016. gada 1. posms.
     Kurzemes pludmales čempionāta pirmajā posmā Pāvilostā triumfēja FC “Nikers”. Uz otro posmu bija ieradušās 7 komandas, kas cīnījās par Kurzemes pludmales futbola Pāvilostas kausu. Īpašs posms kurzemniekiem! 
     Piedalījās FC “Nikers”, FC “Nikers Juniors”, komanda “Liepājas Papīrs”, komanda “Medze” (Grobiņas nov.), komanda “SLV – PLUS” (Liepāja), Pāvilostas komanda un komanda “Bez Rūpalām” (Liepāja ), diemžēl uz spēli neieradās komanda “DEPO” no Ventspils.
    Spēles kārtība noteica, ka katra komanda izspēlē ar katru komandu vienu riņķi, izspēlējot  3 puslaikus par 5minūtēm. Pie neizšķirta rezultāta komandas izspēlē soda sitienus līdz pirmajai kļūdai. Kopumā otrajā posmā 3 spēles beidzās neizšķirti. Pirmās spēles parādīja, ka visas komandas ir spēkos līdzīgas un to parādīja arī noslēguma tabula.
   Rezultāti sekojoši – 1. vietā FC “Nikers” ar  14 punktiem, 2. vietā  FC “Nikers Juniors” ar 13 punktiem, 3. vieta komandai “Medze” ar 10 punktiem. Tālāk vietas sekojoši: komanda “Liepājas papīrs” 9 punkti, Pāvilostas komandai 7 punkti, komandai “Bez Rūpalām” 6 punkti, komandai “SLV PLUS” 4 punkti.
     Nominācijā “Labākais vārtsargs” tika sveikts Rolands Sāmītis no komandas “Liepājas Papīrs”, bet par vērtīgākajiem spēlētājiem tika noteikti - Ričards Vēvers no FC “Nikers Juniors” un mājinieks - universālais Ivo Jaundzems no Pāvilostas komandas.
      Kurzemes pludmales futbola galvenais tiesnesis Valdis Ziemelis atzina, ka turnīrs bija noorganizēts godam. Viņš arī uzteica Aldi Barsukovu par ieguldīto darbu!
      Šobrīd kopvērtējumā pēc pirmā posma līdere ir FC “Nikers” ar 12 punktiem, 2. vietā FC “Nikers Juniors” ar 10 punktiem, komandai “Medze” 8 punkti, komandai “Liepājas papīrs” 7 punkti, Pāvilostas komandai 6 punkti, komandai “Bez Rūpalām” 5 punkti, komandai “SLV PLUS” 4 punkti.
     Kā viens no Zvejnieku svētku jubilejas programmas īpašajiem pasākumiem bija  dailes teātra dziedošo aktieru ansamblis  “Ilga” koncerts, kurā aktieru Laura Subatnieka, Gundara Silakaktiņa un Alda Siliņa izpildījumā ikviens koncerta baudītājs varēja gan izdziedāties līdzi, gan izdejoties, gan, atbildot uz aktieru āķīgajiem jautājumiem, nopelnīt aktieru sniegto fantastisku masāžu turpat pludmalē.
     Tikai reizi gadā ir tāda diena un stunda, kad pats Jūras valdnieks Neptūns un viņa daiļās pavadones – nāras izkāpj jūras krastā Pāvilostā, lai klātienē izrādītu cieņu un sveiktu stipros zvejas vīrus, kuri sūrā darbā pelna sev iztiku. Kā arī tos ļaudis, kuri rūpējas par jūras tīrību un saudzē to, lai jūras dzelmē Jūras valdnieks mierīgi vadītu savas dienas. Tradicionāli arī šogad Jūras valdnieka Neptūna sagaidīšana notika ar krāšņu Pāvilostas zvejas kuģu un laivu parādi. Ar svētku uzrunu klātesošos sveica arī Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons.
      Bet turpinājumā, lai Neptūns pārliecinātos, ka Pāvilostā tiešām dzīvo un strādā stipri ļaudis un zvejas arods tiek turēts cieņā, Jūras valdnieks aicināja vīrus piedalīties un savu varēšanu parādīt dažādās sporta aktivitātes zvejnieku stilā.
     Svētku dienas vakarpusē Upesmuižas parka estrādē par godu Zvejnieku svētku 80. jubilejai koncertēja Ivo Fomins ar grupu, pirms tam svinīgi izskanot Pāvilostas pilsētas himnai. Kurzemniekiem jau iemīļotās Ivo Fomina dziesmas un savdabīgais izpildījums no soliem kājās piecēla daudzus klausītājus un pamazām deju placis pildījās ar aizvien vairāk dejotāju.
       Pēc koncerta ikviens tika aicināts palikt lustēties jubilejas ballē ar grupu „Deficīts” un Tomasu Kleinu ar pavadošo sastāvu - Edgaru Silacērpu un Edgaru Šmiukši.
       Svētku kulminācija bija krāšņais salūts virs Upesmuižas parka Zvejnieku svētku 80. jubilejas reizei par godu! Pēc uguņošanas varēja turpināties dejas līdz rīta gaismai.
 
Marita Kurčanova,
sabiedrisko attiecību speciāliste
 
Foto: M. Kurčanova, S. Šēle
 
Plašāku fotoreportāžu skatieties FOTOGALERIJĀ
 
 

 

« Atpakaļ