Piektdiena, 01.03.2024
Ilgvars, Ivars

Pāvilostas jaunieši smeļas pieredzi Turcijā

Pāvilostas jaunieši smeļas pieredzi Turcijā

30.09.2015

Vienmēr bail.
No pirmajiem soļiem un lidojumiem.
Reizēm šķiet, spēka nepietiks,
Nāksies krist un spēcīgi nobrāzties.
Bet kamēr viens Tu reizēm jūties vājš,
Tomēr vienmēr atceries, atceries,
Lai arī varbūt banāli skan,
Tomēr kopā mēs varam,
Kopā mums ir spēks. (Astronaut)
 
    Kopā mums tiešām ir spēks!
   Kārtējo reizi pārliecinos, ka Eiropa mums spēj sniegt ļoti daudz, ir tikai jāprot to izmantot… Un mēs to izdarījām!
    Jau agrā pavasarī saņēmu apstiprinājumu un uzaicinājumu 6 jauniešiem un 1 līderim piedalīties ERASMUS+ programmas Jauniešu pieredzes apmaiņas projektā Turcijā. Projekta dalībnieki bija jaunieši no Turcijas, Latvijas, Polijas, Rumānijas un Maķedonijas. No katras valsts seši jaunieši un viens grupas līderis. Projekta laiks- no 7.-13. septembrim. Projekts norisinājās 250km no Stambulas, mazā pilsētiņā Kiyikoy un projekta nosaukums „A breath in Kiyikoy”. Projekta tēma-dabas aizsardzība, zaļā domāšana, vide.
Nenoliegšu, ka tas bija milzīgs izaicinājums man pirmo reizi startēt kā grupas līderei starptautiskā projektā.
   Un 7. septembra rītā bija pienākusi tā lielā diena doties ceļā. Plkst. 9:00 sākās ceļojums uz Rīgas lidostu, tad lidojums no Rīgas uz Stambulu, Stambulas lidostā mūsu grupu sagaidīja viens no turku dalībniekiem, kurš palīdzēja mums nokļūt projekta norises vietā. Brauciena laikā mums gadījās dažādi starpgadījumi un neveiksmes, piemēram, ceļā uz lidostu plīsa mašīnas riepa un mēs bijām spiesti 2h uz ceļa gaidīt papildspēkus, Turcijas lidostā ļoti stingra drošības kontrole, kas izraisīja lidojuma kavēšanos u.c. neveiksmes, taču dalībnieku satraukums un sajūsma par gaidāmo nespēja mazināt iepriecinājumu par šo iespēju.
   8. septembra rītā sākās projekta aktivitātes, kuru galvenais uzdevums bija iepazīt vienam otru, iegaumēt dalībnieku vārdus, spēles tika spēlētas gan tuvumā esošajā parkā, gan pludmalē. Dienas laikā tika pārrunāts nedēļas aktivitāšu plāns, noteikumi. Vakars noslēdzās ar iepazīšanās ballīti, kuras laikā vēl joprojām notika dažādas personības iepazīšanas spēles.
   9. septembrī, uzreiz pēc brokastīm, projekta dalībnieki tika sadalīti divās komandās, lai spēlētu spēli „Treasure  Hunting-Game”- dārgumu meklēšanas, orientēšanās spēle, kuras galvenais uzdevums bija novērtēt  Turcijas dabas stāvokli, vides sakoptību kopumā. Tam sekoja pārgājiens uz ciema skaistāko pludmali- ceļā uz pludmali sapratām, ka Turcijai tiešām ir lielas problēmas atkritumu izvešanas un vides sakopšanas jomā- vēlāk sarunu laikā atklājās, ka pašiem Turcijas iedzīvotājiem īsti nerūp nomestie plastmasas maisiņi un tukšās pudeles. Pārgājiena laikā tika savākts un piepildīts neskaitāmi liels atkritumu maisu skaits. Izvērtējot šīs dienas notikumus un apjaušot patieso Turcijas vides stāvokli tika nolemts mainīt projekta dienas plānu un katru dienu, uzreiz pēc brokastīm jaunieši devās sakopt kādu no ciema pludmalēm.  Projekta otrā diena noslēdzās ar Rumānijas un Maķedonijas nacionālais vakars, kura laikā tika  prezentētas abas valstis, to kultūras, nacionālie ēdieni.
    10.septembris iesākās ar atklāsmi, ka tā ir jau trešā projekta dienu un ir pienācis laiks projekta vidus izvērtējumam. Kamēr jaunieši nodarbojās Projekta treniņu un teorētiskajās nodarbībās, grupu līderi devās vizītē uz Kiyikoy vidusskolu un uz pieņemšanu pie pilsētas mēra, lai apspriestu projekta gaitu un runātu par lietām, kas varētu palīdzēt veiksmīgi realizēt un noslēgt projekta aktivitātes.  Trešās dienas vakarā norisinājās turku nacionālais vakars, kura laikā tika izspēlēta saderināšanās ceremonija. Visām meitenēm tika uzliktas diadēmas ar plīvuru un saujās tik turētas sveces. Meitenes mūzikas pavadībā dejoja, izveidojot apli, apļa vidū sēdēja meitene, kura bija tērpusies nacionālajā kostīmā, tam sekoja dažādi saderināšanās ceremonijas rituāli, dejas un turku mūzika.
    11. septembris, kā jau katrs rīts, iesākās ar pludmales tīrīšanu un sakopšanu, šajā rītām sajutām jau redzamu un pamanāmu rezultātu mūsu līdzšinējām darbībām, jo redzot mūsu darbošanos pludmalē, tuvumā esošie vietējie iedzīvotāji labprāt iesaistījās un palīdzēja sakopšanas darbos. Pārējās dienas aktivitātes bija saistītas ar teātra spēlēšanu un video rullīšu filmēšanu un to prezentāciju. Bet vakara sesijā- Polijas un Latvijas nacionālais vakars.
   12. septembris-pēdējā projekta aktivitāšu dienā lielākais uzsvars tika likts uz jaunu nākotnes projektu veidošanu, turpmāko sadarbību un dalīšanos ar radošām idejām jauniešu pieredzes apmaiņas projektiem. Kā arī, īpaša uzmanība tika pievērsta projekta fināla izvērtēšanai, kuras laikā ikvienam tika dota iespēja izteikties.
   13.septembris pienāca negaidīti ātri un tas nozīmēja, ka jādodas mājās!
Šis projekts pierādīja cik lieliskas iespējas mums ir visapkārt… Atliek tikai tās izmantot!
      Piedalīšanās šādos projektos paver milzīgas iespējas jauniešiem- tās ir praktiskas angļu valodas nodarbības, jo visu projekta laiku jaunieši sarunājas angļu valodā, tā ir iespēja apceļot pasauli, iepazīt jaunus draugus, papildus visiem šiem plusiem, dalība šāda veida projektos attīsta ikviena jaunieša komunikācijas spējas un prasmes!
      Liels paldies maniem projekta „bērniņiem”- Andrai, Evitai, Terēzei, Kārlim, Elvim un Kristapam. Kārtējo reizi apjautu, cik Pāvilostas jaunieši ir lieliski! Jūs zināt, ka bijāt paši labākie!
      Paldies biedrībai „No idejas līdz attīstībai” par iespēju piedalīties šajā projektā!
 
Sintija Spriņģe
 
Foto no dalībnieku foto arhīviem
 
EEZ, SIF, NVO” No idejas līdz attīstībai”, līguma nr. 2012.EEZ/DAP/MIC/161/1/K/033.
„Jauniešu istabas” regulāras un ilglaicīgas darbības nodrošināšana, stiprinot tās darbību un veicinot Pāvilostas novada jauniešu pilsonisko līdzdalību”.
 
Šis materiāls ir izveidots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu. Par raksta saturu atbild biedrība “ No idejas līdz attīstībai”.
Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.
 

 

« Atpakaļ