Otrdiena, 16.04.2024
Mintauts, Alfs, Bernadeta

Līgo, Vērgale, līgo!

Līgo, Vērgale, līgo!

27.06.2015
Saule rasu noskūpstīja pašā rīta agrumā
Pērļu pērles izbārstīja vasariņas viducī
Pati gāja starodama visu apkārt mainīdama
Ziedu ziedus plaucēdama mīlestību izsēdama
 
   Ar šīm dzejas rindām un Jāņu zālēm Vērgales kultūras nama vadītāja Velga sveica visus Līgo svētku dalībniekus. Tā kā šajā dienā īstie svētki ir Līgām un Jāņiem, tad vispirms tika sveikts mūsu pagasta dižākais Jānis – pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Vitrups, kurš savukārt sveica svētkos visus Vērgales pagasta iedzīvotājus. Īpaši tika sveikta dejotāju Līga un dejotāji Jāņi, kuri piedalījās svētku koncertā.
     Šogad svētkos skatītāju priekam uzstājās dalībnieki un kolektīvi no Vērgales. Vērgales kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs „Vērgalīte” dejoja un izrādīja savus visjaunākos, Sakas novada tautas tērpus. Kolektīvam vēl tikai nedēļa un tad dejas un jaunos tērpus viņi izrādīs Vācijā Mozeles deju festivālā. Paši mazākie koncerta dalībnieki no bērnudārza „Kastanītis” izpildīja „Latviešu pāru deju svītu” un deju „Sitieniņi”. Ar deju programmu uzstājās arī Vērgales pamatskolas 3. – 5.klašu un 6. – 9.klašu kolektīvi. Ar trīs priekšnesumiem uzstājās arī Vērgales pamatskolas folkloras kopas „Čabraki” kapelas meitenes, kuras ir guvušas iespēju piedalīties Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. Jautras Līgo svētku dziesmas izpildīja Nora un Ojārs, Arvis Kurmis un Aivars Laumanis. Skanīgas dziesmas izpildīja arī Lauma Lapiņa un Aivis Sils. Prieks bija par Rasmas Vērnieces jaunāko dzejoli „Jāņu naktī” un skanīgo kopkori, kas koncerta izskaņā izpildīja dziesmu „Šeit ir Latvija!”.
 
Jāņu naktī.
 
Cik brīnišķi viss dabā iekārtojies!
Tik saulainas ir dienas, rasā peldas rīti,
Kā sudrabs smilgu skaras vizuļo,
Un pāri salda jasmīnsmarža palo...
 
Tā smaržo vasara, kad saule zenītā,
Kad ļaudis māju kopj un sētu,
Sien siera rituļus kā mēness apaļus,
Un gaismas lokā satiek saules lēktu.
 
Ir nakts visīsākā, bet nav jau tumsas tajā,
To ugunskuru liesmas gaišu dara.
Pret zvaigznēm vējiņš spožas dzirkstis sijā –
Sirds nodreb sajūsmā – cik varena ir daba!
 
Man gribas šajā naktī ārā iet,
Pa birztalām un ziedu pļavām bradāt...
Būt klāt, kad riets ar ausmu satiekas,
Bet laika ritenis atkal ripo tālāk...
 
Šonakt kā gaviļu sauciens skan „Līgo”,
Šonakt pret jūnija debesīm jāņuguns dzirksteles met,
Visur priecīgas sejas, ziedu vainagi galvās –
Gada īsākā nakts pretī rudenim ved...
                                  /Rasma Vērniece/
 
    Šogad jaunums Līgo vakarā bija „Censoņu” māju saimnieku piedāvātā iespēja iegādāties garšīgas ēdamlietas bērniem un pieaugušajiem  no pasākuma sākuma līdz svētku noslēgumam. Savukārt ļoti skaistus Jāņu vainagus bija sapinušas Benita un Dzidra, kā arī „Vērgalītes” dejotājas.
     Pēc koncerta ikviens varēja noskatīties, kā Vērgales centra dīķī Aivars Sprudzāns ar saviem palīgiem aizdedzina ugunskuru uz plosta, bet Vērgales muižas parkā tika aizdedzināts lielais Jāņu ugunskurs.
     Zaļumballē, kopā ar muzikantiem Arvi un Aivaru, dejotprieku nemazināja pat uznākušais lietus, tas tikai atvēsināja un piedeva dzirksti.
     Uz lieliem svētkiem pušķojam mājas, tādēļ Vērgales kultūras nama vadītāja saka paldies tām Vērgales centra iestādēm un uzņēmumiem, kas parūpējās par skaistumu sev un citiem. Paldies visiem, kas piedalījās koncertā, par dziedāšanu un dejošanu un paldies skatītājiem, ka atnācāt uz svētkiem!
 
Šur zemīte, tur zemīte,
Latvju zeme – Dievzemīte.
Liec tu viņai saules mūžu, ozoliņa diženumu,
Lai tā plauka, lai zaļoja, baltās jūras piekrastē.
 
Vita Braže
 
Foto V.Braže
 
 
 
 
 
 

 

« Atpakaļ