Otrdiena, 18.06.2024
Madis, Alberts

„Pulkā eimu, pulkā teku 2014”

„Pulkā eimu, pulkā teku 2014”

20.05.2014

17. un 18.maijā Jēkabpilī un Viesītē notika XXX Latvijas bērnu un jauniešu folkloras svētki „PULKĀ EIMU, PULKĀ TEKU 2014”, kopā pulcējot vairāk nekā tūkstoš folkloras kopu dalībnieku no visiem Latvijas novadiem.

Šajā pasākumā piedalījās arī Vērgales pamatskolas folkloras kopa „Čabraki” ar skolotāju Maritu Kalēju, pārstāvot Lejaskurzemes novadu. Šo folkloras svētku 30.jubilejas sarīkojuma tēma bija „Nauda latviešu folklorā”. Tēma norāda arī uz šī gada aktualitāti – pāreju uz eiro, vienlaikus uzsverot naudas kā maksāšanas līdzekļa saistību ar laikmeta vērtībām. Savukārt pasākuma norises vietas – Jēkabpils un Viesīte šogad ļāva iepazīt Sēlijas kultūrvides savdabību.
Folkloras svētku pirmā diena aizsākas ar Jēkabpils iepazīšanu. Svētku organizatori dalībniekiem sarūpējuši speciālu Jēkabpils stāstu un piedzīvojumu taku, tādēļ pēc reģistrācijas jādodas „Pa Jēkabmiesta taku”. Tajā vispirms tiek apskatīta skulptūra „Mazais vijolnieks”, par godu slavenajam komponistam Jāzepam Vītolam. Pie katras pieturvietas gids izstāsta par konkrētā objekta vēsturi un nozīmību, bet kopu dalībniekiem par stāstījumu „jāmaksā ar dziesmu”. Turpinot ceļu apskatāmi vairāki, vēl ne mazāk svarīgi objekti – Lūša strūklaka, Atmodas skvērs, iebraucamā vieta, Jēkabpils ģimnāzija, Siena tirgus, Nikolaja baznīca, Jakobštadtes cietums, Daugavas dambis un Sēļu sēta un cienasts – siltā plostnieku zupa. Jāiepazīst arī no Jēkabpils netālu esošā Viesīte, tādēļ arī par to ir padomāts un jādodas pa Viesītes taku, jāapskata svarīgākie pilsētas objekti, jāveic dažādi uzdevumi, jādzied un jāiet rotaļās. Arī Viesīte lepojas ar saviem novadniekiem – profesoru Paulu Stradiņu un komponistu Arvīdu Žilinski.
Pēc folkloras svētku atklāšanas koncerta, kas notika pie Viesītes kultūras pils, turpinās ar dažādiem pasākumiem piesātināta diena – danči un rotaļas, stāstu vakars un folkloras kopu uzstāšanās. Folkloras kopu vadītāji saņēma pateicības rakstus un dāvanā no Viesītes novada ozola stādiņu. Šogad Latvija kļūs par 81 ozolu bagātāka, jo svētkos piedalījās 81 kolektīvs! Arī skolotāja Marita Kalēja saņēma pateicības rakstu par latviešu tradicionālās kultūras daudzveidības saglabāšanu un tālāk nodošanu, darbojoties bērnu un jauniešu folkloras programmā „Pulkā eimu, pulkā teku”!
Abas dienas bija diezgan nogurdinošas, taču interesantas un aizritēja ātri un dalībnieki aizvadīto laiku novērtēja ar gandarījumu. Folkloras kopa „Čabraki” saka lielu paldies mūsu šoferim Edgaram par izturību un pacietību mērojot garo ceļu līdz Sēlijai!
 
Vita Braže
Foto Vita Braže

 

« Atpakaļ