Svētdiena, 21.04.2024
Marģers, Anastasija

Marts

03.04.2013
ES Mūžizglītības programma
 
Vidusjūras pērle - Kipra
 
      Pasakaini skaista, mītiem un leģendām apvīta Vidusjūras sala ar savdabīgu vēstures dvesmu un pārsteidzošu dabu. Ne velti Kipras otrs nosaukums ir ,,Afrodītes sala”, tieši tur mīlestības un skaistuma dieviete piedzima no jūras putām. Tur vairāk kā 300 dienas gadā spīd saule, dzīvo draudzīgi ļaudis, tiek gatavoti garšīgi ēdieni.
     Mēs, Vērgales pamatskolas pārstāvji, Comenius projekta ,,Cultural Bridges to the Future” ietvaros no 3.- 8. martam viesojāmies Larnakā, skolā Dimotiko Scholeio Katharis – Dimitri Liperti. Tā ir jauna skola, uzcelta 2005.gadā. Tajā mācās 327 skolēni no 1. - 6. klasei un strādā 27 skolotāji. Ēka ir interesanta ar to, ka ir celta U burta formā. Skolai ir kopējs iekšpagalms, uz kuru iziet visu klašu durvis. Pēc mācību stundas, kad noskan zvans, skolēni steidz ārā atpūsties.
    Nedēļa Kiprā aizsteidzās ļoti ātri, jo bija daudz veicamo uzdevumu: prezentējām sagatavotos mājas darbus, pārspriedām un vienojāmies par tālāk veicamajiem darbiem, viesojāmies izglītības iestādēs (skolā, valsts un privātā bērnudārzā ), bijām vizītē pie Larnakas mēra un devāmies izzinošās ekskursijās.
     Visu 6 dalībvalstu mājas darbs bija izveidot 3 filmētas prezentācijas par svētku svinēšanu katrā valstī, lai projekta dalībnieki varētu iepazīties un uzzināt kopīgo un atšķirīgo svētku svinēšanā. Ziemassvētki un Lieldienas bija obligātas visām valstīm, bet trešā prezentācija bija pēc izvēles (tādi svētki, kuri netiek svinēti dalībvalstīs ). Mēs izvēlējāmies pastāstīt un parādīt, kā tiek svinēti Jāņi Latvijā. Mūsu draugi izrādīja lielu interesi par šiem svētkiem, un viņiem ļoti garšoja mūsu līdzatvestais Jāņu siers. Galaprodukts šiem mājas darbiem būs kopīga bukleta izveide.
     Spilgti palicis atmiņā Kipras skolēnu, skolotāju un vecāku ieguldītais lielais darbs šīs vizītes sagatavošanā un sekmīgā norisē: jaukie koncerti, apsveikumi un ziedi, dalībvalstīm veltītie plakāti un bērnu darbi gan klasēs, gan vestibilā, organizētais,, Grill Day” pasākums (pēdējā diena ar gaļas ēšanu pirms gavēņa ) un , protams, mājinieku acīmredzamais sirsnīgums un vienkāršība, kuru sajutām gan ikdienas situācijās, gan ekskursijās.
     Mūsu apmešanās vieta bija Larnaka – otra nozīmīgākā Kipras dienvidu osta un trešā pilsēta pēc lieluma. Tās ilgā vēsture sniedzas gadsimtu dzīlēs un ir bagātīgi apaugusi ar dažādām leģendām, Larnaka ir izveidojusies vietā, kur reiz atradās Kitiona – pati vecākā zināmā pasaules pilsēta, kuru, kā vēsta Bībele, dibinājis Noasa mazdēls. Larnakas vizītkarte ir Finikudes krastmala (Palmotā promenāde ), no kuras paveras lielisks skats uz līci, un tā ir iecienīta atpūtas vieta. Netālu no pilsētas atrodas Sālsezers, kur bieži pulcējas rozā flamingo. Mēs pabijām Svētā Lazarus baznīcā, Eiropas laukumā, Larnakas viduslaiku pilī, apskatījām Kimonas statueti. Pilsētas īpašais šarms bija sajūtams visapkārt.
     Apmeklējām arī Kipras galvaspilsētu Nikosiju, kura atrodas pašā salas sirdī. Pilsētas vecajā daļā ir saglabājušās daudzas senas vēsturiskas celtnes un pieminekļi. Ļoti iespaidīga bija cietokšņa siena, ko vēl būvējuši venēcieši 16.gs.Protams, devāmies uz ,,Zaļo līniju” – joslu, kas sadala Nikosiju un Kipru divās daļās: brīvo Kipras Republikas teritoriju un Turcijas okupēto salas ziemeļu daļu, kuru kopš 1974. gada jūlija dramatiskajiem notikumiem kontrolē Turcija. Izstaigājām arī ļoti šauro Laiki Geitonia ieliņu vecpilsētā, kura sagaida tūristus ar lieliskiem suvenīriem un tradicionāliem mājsaimniecības izstrādājumiem. Tur mēs sastapām suvenīru pārdevēju – latviešu meiteni Sintiju no Tukuma. Protams, patīkami brīži un fotografēšanās. Vēlāk nedaudz brīvā laika patstāvīgai vecpilsētas apskatei un ceļš uz Larnaku.
Nākamajās dienās devāmies ekskursijās uz Pafosu un Lefkaras ciematu. Pafosa ir bijusī Romas impērijas perioda Kipras galvaspilsēta, un tā atrodas salas dienvidrietumu piekrastē. Tā ir ierakstīta starptautiskās organizācijas UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā. Vispirms apmeklējām romiešu senpilsētu Kuriumu ar tās grieķu – romiešu teātri (II gs. p. m. ē. ) un apskatījām Eustolios māju. Tālāk ceļš aizveda mūs līdz Petra Tou Romiou, kur Afrodīte – Skaistuma un Mīlestības dieviete iznāca no jūras putām. Pabijām gan Dionīsa mājā, kurā ir lieliski saglabājušās mozaīku grīdas, gan arī Sv. Solomoni kapenēs.
     Neaizmirstamus dabas skatus vērojām, dodoties uz jauko kalnu ciematiņu Lefkaru. Tas mūs pārsteidza ar senatnīgām mājām un ļoti šaurām, līkloču ieliņām. Ciemats ir slavens ar savām mežģīnēm, izšuvumiem un sudrablietām, kuras tika piedāvātas ik uz soļa. Tur cienājāmies ar mezē – tradicionālo Kipras uzkodu un silto ēdienu asortiem. Tas ir īpašs ar to, ka tiek pasniegtas daudzas, dažādas delikateses nelielās porcijās un ir jādegustē un jādegustē…
    Gleznainā sala paliks atmiņā ar apelsīnu un citronkoku birzīm, banānu un vīnogulāju plantācijām, cipresēm, draudzīgajiem un laipnajiem kipriešiem.
     Nākamā projekta dalībnieku tikšanās notiks maijā – Stambulā (Turcijā). Tur stāstīsim, mācīsim gatavot un baudīsim katras valsts nacionālos ēdienus, bet mājas darbā ir jāsagatavo receptes kopīgai pavārgrāmatai.
Paldies projekta darba grupai par paveikto un mājās palicējiem par atbalstu !
 

Comenius projekta vadītāja Vērgales pamatskolā skolotāja Ivita Meļķe


Projekta dalībnieki Larnakas skolā. Foto Ivita Meļķe.
 
 
 
 

 

« Atpakaļ