Piektdiena, 26.04.2024
Rûsiņš, Sandris, Alīna

INFORMĀCIJA PAR COVID-19!


INFORMĀCIJA PAR COVID-19!

Vakcinētiem cilvēkiem jūnijā būs plašākas iespējas pulcēties

 

     Vakcinētu vai Covid-19 pārslimojušu cilvēku risks saslimt ar Covid-19 ir pietiekami zems, lai jūnijā līdz ar lielāku vakcinācijas aptveri viņiem piemērotu izņēmumus no vispārējās epidemioloģiskās kārtības - plašākas iespējas pulcēties.

    Ministru kabinets 27. maijā atbalstīja vairākas izmaiņas, kas tostarp no 15. jūnija ļaus pulcēties vakcinētiem vai Covid-19 pārslimojušiem cilvēkiem privātos pasākumos līdz 20 cilvēkiem. Vienlaikus cilvēkiem, kas nav vakcinējušies, drošības pasākumi tiks pakāpeniski mazināti atbilstoši iepriekš lemtajam un krītoties saslimstības līmenim.

Kādas izmaiņas paredzētas vakcinētajiem un Covid-19 pārslimojušajiem?

     Ja pakalpojuma sniedzējs ir vakcinējies pret Covid-19 vai pēdējā pusgada laikā pārslimojis Covid-19, no 1. jūnija drīkstēs individuāli sniegt visa veida skaistumkopšanas pakalpojumus, sporta inventāra nomas un fotopakalpojumus, kā arī citus saimnieciskos pakalpojumus klātienē, kas saistīti ar izklaidi un labsajūtu. Tas nozīmē, ka telpā atrodas tikai pakalpojuma sniedzējs un viens klients (sporta inventāra nomas, pirts, saunas un fotopakalpojumu gadījumā viens pakalpojumu sniedzējs un viena mājsaimniecība). Šajā gadījumā klientiem nav jābūt vakcinētiem

Izmaiņas no 1. jūnija attieksies arī uz sociālās aprūpes centriem – būs iespējams uzņemt vakcinētus vai Covid-19 pārslimojušus apmeklētājus no vienas mājsaimniecības.

No 15. jūnija cilvēki, kuri būs vakcinējušies pret Covid-19 vai to pārslimojuši pēdējā pusgada laikā, drīkstēs tikties no vairākām mājsaimniecībām līdz 20 cilvēkiem. Tās varēs būt gan tikšanās telpās, gan ārpus tām, un nebūs nepieciešams lietot sejas maskas un ievērot distanci.

Tāpat no 15. jūnija cilvēki, kuri būs vakcinējušies pret Covid-19 vai to pārslimojuši, drīkstēs piedalīties publiskos pasākumos, profesionālās pilnveides kursos, piedalīties laulību ceremonijās, apmeklēt kafejnīcas, kino teātra izrādes, koncertus, klubus un saņemt citus līdzīgus pakalpojumus, nelietojot sejas maskas un neievērojot 2 metru distanci. Lai šādus pakalpojumus sniegtu, arī  darbiniekiem, kuri ir saskarē ar apmeklētājiem, jābūt vakcinētiem vai izslimojušiem Covid-19, kā arī jānodrošina kontrole, lai neielaistu cilvēkus, kas neatbilst prasībām.

     Tāpat cilvēki, kuri būs vakcinējušies pret Covid-19 vai to pārslimojuši, no 15. jūnija varēs apmeklēt sporta klubus, gan trenējoties individuāli, gan apmeklējot grupu nodarbības. Telpā nedrīkstēs atrasties nevakcinēti cilvēki vai tādi, kas pēdējā pusgadā nav slimojuši ar Covid-19.

Vienlaikus valdība vienojās vēl pilnveidot regulējumu un precizēt kārtību pasākumiem ar bērnu klātbūtni.

 

Kādi izņēmumi no vispārējās epidemioloģiskās kārtības ir pieejami jau šobrīd?

      Jau šobrīd cilvēki, kuri ir vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19, darba vietā (līdz 20 cilvēkiem), mēģinājumos un treniņos drīkst pulcēties, nelietojot sejas maskas un neievērojot distanci. Tāpat nav jāveic Covid-19 rutīnas skrīninga testi darba pienākumu veikšanai. Ja ir bijusi saskarsme ar Covid-19 saslimušo, var neievēro mājas karantīnu (nedēļas laikā jāveic Covid-19 tests). Pašizolāciju nav jāievēro, atgriežoties Latvijā no Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts, vai Šveices Konfederācijas, kā arī Apvienotās Karalistes.

 

Kā varēs pārliecināties par vakcinācijas un Covid-19 izslimošanas faktu?

     No 1. jūnija ikvienam būs iespēja elektroniski vietnē www.Covid19sertifikats.lv iegūt digitālu sertifikātu, kas apliecina vakcinācijas vai Covid-19 pārslimošanas faktu. Informācija par to, vai persona ir vakcinēta pret Covid-19, pēdējā pusgada laikā pārslimojusi Covid-19 vai ir veikta Covid-19 testēšana, būs pieejama digitālā formātā vietnē www.Covid19sertifikats.lv. Līdz ar to arī pakalpojuma sniedzēji varēs ērti pārliecināties par cilvēka statusu, izmantojot tīmekļa vietni www.Covid19Verify.lv vai speciālu lietotni ar QR koda lasītāju. No 15. jūnija iekšzemes sistēma vakcinācijas vai Covid-19 izlimošanas fakta pārbaudei iekļausies kopīgajā Eiropas digitālā zaļā sertifikāta sistemā.

 

Kas varēs izmantot ieviestās izmaiņas?

     Plānotās izmaiņas attieksies uz vakcinētiem cilvēkiem divas nedēļas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas vai trīs nedēļas pēc saņemtas pirmās ražotāja AstraZeneca vakcīnas "Vaxzevria" devas (pēc 90 dienām jāsaņem otrā deva), kā arī uz cilvēkiem, kuri pēdējā pusgada laikā ir pārslimojuši Covid-19. Savukārt, lai neievērotu pašizolāciju, cilvēkam jāsaņem arī otrā AstraZeneca ražotāja vakcīnas deva un no tā brīža jāpaiet divām nedēļām.

     Ja cilvēkam nav iespējas sertifikātu iegūt elektroniski, to papīra veidā pēc pieprasījuma izsniegs ārstniecības iestāde vai kādā no vienotās valsts un pašvaldības klientu apkalpošanas centriem (https://www.varam.gov.lv/lv/vpvkac).

       Aicinām ikvienu, kurš to vēl nav izdarījis, pieteikties savai vakcīnai pret Covid-19 vietnē www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai darba devēja. Galvenais vakcinācijas mērķis ir pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas ar Covid-19 un nāves.

 

Drošības pasākumi klātienes izglītībā

 

   Arī pēc 7. aprīļa klātienē turpinās darboties bērnudārzi. Lai mazinātu risku Covid-19 izplatībai, darbiniekiem stingri jāievēro epidemioloģiskās drošības prasības, to skaitā, jālieto mutes un deguna aizsegs. Arī turpmāk bērnudārzu darbiniekiem reizi nedēļā tiek veikts tests.

     Pārējos izglītības līmeņos primāri noteikts, ka mācības notiek attālināti, taču ar vairākiem izņēmumiem, ņemot vērā izglītību kā vienu no valdības prioritātēm un bērnu psihoemocionālo veselību. No 7. aprīļa pašvaldībās, kurās divu nedēļu saslimstības rādītājs uz 100000 cilvēku nepārsniedz 200, klātienē var organizēt mācības 1.-6. un 12. klašu skolēniem. 7.-11. klašu skolēniem mācības klātienē var notikt rotācijas kārtībā, lai klases izglītības iestādē savstarpēji nepārklātos. Lai atsāktu mācības klātienē, izglītības iestādē jānodrošina epidemioloģiskās prasības un darbinieku iknedēļas testēšana.

      Visā Latvijā joprojām būs pieejamas arī individuālas klātienes konsultācijas 12. klašu skolēniem un tiem izglītojamajiem, kuri ir pakļauti mācību pārtraukšanas riskam, un profesionālās izglītības programmu apguvē tiem, kuriem 2021. gada pirmajā pusē jākārto valsts pārbaudes darbi. Klātienes konsultācijas notiek tikai pēc pedagoga individuāla aicinājuma atbilstoši epidemioloģiskās drošības kārtībai. Konsultācijas laiks nedrīkst pārsniegt 40 minūtes.

      Pašvaldībās, kurās jaunu Covid-19 inficēto skaits uz 100000 iedzīvotāju divās nedēļās pārsniedz 200, 12. klasēm varēs organizēt mācības klātienē ne vairāk kā divas dienas nedēļā priekšmetos, kuros tiek kārtoti centralizētie eksāmeni. Citu klašu skolēniem šajās pašvaldībās var organizēt līdz 5 klātienes nodarbībām nedēļā ārpus telpām un nepārsniedzot 10 cilvēku skaitu grupā.

      No 7. aprīļa klātienē varēs organizēt klātienes nodarbības ārpus telpām grupām līdz 10 cilvēkiem profesionālās ievirzes izglītībā, interešu izglītībā un mākslinieciskās ievirzes kolektīvi.

Klātienes tikšanās

     Arī pēc Lieldienām gan privāti, gan publiski pasākumi būs aizliegti. Tomēr no 7. aprīļa klātienē drīkstēs organizēt gājienus un piketus ārpus telpām līdz 10 personām, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus. Savukārt privāti ārpus telpām drīkstēs tikties divas mājsaimniecības (līdz 10 cilvēkiem). Spēkā saglabāsies līdzšinējā norma, ka bērēs un neatliekamu kristību ceremonijā atļauts pulcēties līdz desmit cilvēkiem no divām mājsaimniecībām, ievērojot distanci no apkārtējiem un lietojot mutes un deguna aizsegu.

 

Prasības drošākai tirdzniecībai

     Kā līdz šim, mazumtirdzniecības vietās un tirgus paviljonos arī turpmāk būs jānodrošina vismaz 25 kvadrātmetri vienam apmeklētājam un jāorganizē vienvirziena plūsma. Vietās, kur ir pieejami ratiņi, groziņi vai iepirkšanās somas, to skaits nedrīkst pārsniegt veikalā pieļaujamo cilvēku skaitu un ieeja veikalā bez tā ir aizliegta.

      Tirdzniecības vietu drīkst apmeklēt pa vienam, izņemot bērnus līdz 12 gadu vecumam un cilvēkus, kuriem ir nepieciešama asistenta palīdzība. Tirdzniecības vietās gan telpās, gan ārā darbiniekiem un apmeklētājiem ir jālieto mutes un deguna aizsegs.

     Ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības no 7. aprīļa klātienes tirdzniecību vairs neierobežos preču saraksti. Ministru kabinets ņēma vērā ekspertu vērtējumu, ka tirdzniecības centru pilnīga darbības atsākšana rada pārāk lielu pulcēšanās risku, līdz ar to saslimstības pieauguma risku. Tāpēc tirdzniecības centros, kuru platība pārsniedz 7000 kvadrātmetru, varēs darboties tikai pārtikas un higiēnas preču veikali, aptiekas, optikas preču veikali, ziedu veikali, grāmatnīcas un prese

      Līdz ar to no 7. aprīļa tirdzniecības centros vairs klātienes tirdzniecībai nevarēs darboties tie veikali, kuru sortimentā ir preču sarakstos iekļautās preču grupas. Savukārt pakalpojumu sniedzēji tirdzniecības centros varēs turpināt darbību kā līdz šim.

      Toties no 7. aprīļa neatkarīgi no preču sortimenta un tirdzniecības platības durvis pircējiem varēs vērt visi veikali, kuriem ir atsevišķa ieeja un kuri neatrodas tirdzniecības centrā, kura tirdzniecības platība ir lielāka par 7000 kvadrātmetriem. Mazākos tirdzniecības centros varēs strādāt visas tirdzniecības vietas. Protams, gan tirgotājiem, gan pircējiem jāievēro drošības prasības.

      Tāpat no 7. aprīļa būs atļauta arī ielu tirdzniecības organizācija bez izklaides pasākumiem, piemēram, tematiskajiem svētkiem un atrakcijām. Šādos tirdziņos drīkstēs piedalīties līdz 20 tirgotājiem un organizatoram jānodrošina vismaz divu metru attālums starp stendiem, apmeklētāju plūsma un teritorijas norobežojums.

 

Sabiedriskā ēdināšana

      Ministru kabinets apstiprināja drošības prasības, kādas sabiedriskās ēdināšanas jomā būs jāievēro gan ēdinātājiem, gan apmeklētājiem tad, kad epidemioloģiskā situācija valstī būs pietiekami droša, lai varētu klātienē sākt darboties ēdināšanas vietu āra teritorijas. Taču līdz tam sabiedriskās ēdināšanas vietas turpina darbu, izsniedzot ēdienu un dzērienus līdzi ņemšanai.

 

 

      No 17. marta visiem, kas Latvijā ierodas no NEBŪTISKA CEĻOJUMA TREŠAJĀ VALSTĪ, par saviem līdzekļiem ir jāveic Covid-19 tests. Ja tā rezultāts būs negatīvs, tad jāievēro pašizolācija savā dzīvesvietā.

     Pozitīva rezultāta gadījumā pašizolācija jāpavada kādā no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras noteiktajām tūristu mītnēm un tā arī jāapmaksā. Ja persona uz tūrisma mītni pēc pozitīva rezultāta saņemšanas nedosies brīvprātīgi, tad jāapmaksā būs arī Valsts policijas izdevumi par personas nogādāšanu uz viesnīcu.

     Cilvēki ar vieglu Covid-19 slimības gaitu, slimnieku kontaktpersonas un Covid-19 pacienti ar simptomiem pēc ārstēšanās stacionārā var izmantot iespēju pašizolācijas laiku pavadīt viesnīcā, kur lielāko daļu izmaksu sedz valsts – līdz 80% par izmitināšanu, nepārsniedzot 35 eiro un līdz 80% par ēdināšanu, nepārsniedzot 10 eiro.

 

UZMANĪBU!!!

 

        Sakarā ar ārkārtējo situāciju valstī saistībā ar “Covid-19” izplatības ierobežošanu līdz nākamam valdības lēmumam Pāvilostas novada pašvaldība, Sakas KAC un Vērgales pagasta pārvalde apmeklētāju apkalpošanu organizē attālināti un pēc iepriekšēja pieraksta klātienē.

       Ar pašvaldību, Sakas KAC un Vērgales pagasta pārvaldi lūdzam sazināties attālināti e-pastā vai telefoniski. Pāvilostas novada pašvaldībai adresētos iesniegumus nosūtīt pa pastu, e-pastā vai ievietot pasta kastītē pie ieejas durvīm.

 

Klātienes apmeklējuma pieteikšanai, lūgums sazināties:

Pāvilostas novada pašvaldība tālr. 63498261, 66954834, e-pasts dome@pavilosta.lv

Pāvilostas novada VPVKAC tālr. 66954834, e-pasts pavilosta@pakalpojumucentri.lv

Sociālais dienests tālr. 63484560, e-pasts ildze.balode@pavilosta.lv

Dzimtsarakstu nodaļa tālr. 63498261, e-pasts dzimtsaraksts@pavilosta.lv

Būvvalde tālr. 28017731, e-pasts buvvalde@pavilosta.lv

Bāriņtiesa tālr. 63484565 vai 29470226, e-pasts barintiesa@pavilosta.lv

Sakas KAC tālr. 63453658, e-pasts anna.brukle@pavilosta.lv

Vērgales pagasta pārvalde tālr. 63490836, e-pasts anita.sprudzane@pavilosta.lv

 

Maksājumus iespēju robežās lūdzam veikt attālināti uz Pāvilostas novada pašvaldības norēķinu kontu.

Lai veiktu maksājumus pašvaldības kasē, apmeklētājiem lūgums lietot zvana pogu pie iestādes ieejas durvīm.

 

      Plašāku informāciju par iespējām sazināties ar jums vajadzīgajiem pašvaldības darbiniekiem un speciālistiem meklējiet Pāvilostas novada pašvaldības mājaslapā www.pavilosta.lv sadaļā “Kontakti”, vai zvanot uz Pāvilostas novada pašvaldības administrāciju pa tālr. 63498261.

 

Izturēsimies atbildīgi pret savu un savu līdzcilvēku veselību!

Sekojiet informācijai www.pavilosta.lv un citos pašvaldības saziņas kanālos

          Pāvilostas novada pašvaldība nenes atbildību par privāti organizētiem pasākumiem Pāvilostas novadā!

 

 

 

 

« Atpakaļ