Piektdiena, 09.06.2023
Ligita, Gita

Meža dienas 2020, seminārs pašvaldību speciālistiem “Saimniekosim gudri pašvaldību mežos un parkos!”

Meža dienas 2020, seminārs pašvaldību speciālistiem “Saimniekosim gudri pašvaldību mežos un parkos!”

07.10.2020

   

 

     “Meža dienas 2020”, pateicoties Meža attīstības fondam un Latvijas Pašvaldību savienības projektam Meža nozare: skaista ainava un mežsaimniecība ekonomikai”, šogad 25. septembrī norisinājās Saraiķos. Taču šogad pasākums norisinājās citādāk, jo tika apvienots ar Latvijas Pašvaldību savienības rīkoto semināru pašvaldību speciālistiem “Saimniekosim gudri pašvaldību mežos un parkos!” Ziemupes tautas namā.

      Pasākuma pirmajā daļā pašvaldību speciālisti uz vietas Saraiķos tika iepazīstināti ar “Meža dienu 2019” īstenoto Bišu dzeņa labirintu un šogad pieteikto Saraiķu laukumu teritoriju, kurai jau 2012.gadā izstrādāts apstādījumu projekts. Apstādījumu projekta autore ir ainavu tehniķe Valda Čaure. Apstādījumu projekts bija pamats šī gada Meža dienu pieteikumam. Pagājušajā gadā, kad tika stādīts labirints, jau tika spriests, ka laukums ir pietiekami plašs un, ja projekts jau ir, kāpēc to neizmantot.

      Projektā apstādījumi ir izvēlēti un izvietoti tā, lai padarītu cilvēku uzturēšanos nākotnes parkā patīkamāku, novērstu vēja eroziju un mazinātu jūras vēju iedarbību. Parka Z daļa tika norobežota  ar 10 Normandijas balteglēm. Tādi liela izmēra koki kā 5 parastās kļavas šķirnes ‘Crimson King’ un 5 sarkanie ozoli nākotnē veidos parka skeletu un telpu. Neatņemama parku sastāvdaļa ir lapu krūmi un dekoratīvie kokaugi, kas veido parka telpiskumu, skatu līnijas un sniedz parka apmeklētājiem iespēju izbaudīt šo apstādījumu smaržu. Šim mērķim apstādījumu autore paredzējusi zemo kalnu priedi un tādus lapu krūmus kā parastā filadelfa šķirne ‘Aureus’, irbeņlapu fizokarpu šķirne ‘Diabolo’ un purpura ābeles šķirne ‘Lemonei.

      Stādāmais apjoms šajās meža dienas bija pietiekoši liels, taču pateicoties 35 pašvaldību speciālistiem visu iepriekšminēto izdevās sastādīt divās stundās. Lai praktiskais koku stādīšanas process notiktu pareizi un atbraukušie speciālisti iegūtu zināšanas par to, uzaicinājām piedalīties pasākumā SIA “VIP Dārzs” īpašnieci Ivetu Ozolu, kura uzraudzīja lielo koku stādīšanu, pastāstīja klāt esošajiem kā izvēlēties kūdras substrātu, kā pareizi piestiprināt kokus pie mietiem, kā arī atbildēja uz visu klātesošajiem jautājumiem.

        Pēc milzīgā darba stādītājiem pateicāmies ar gardu pusdienu zupu Ziemupes tautas namā. Pēc pusdienu maltītes sākās semināra priekšlasījumi un diskusijas, kur ar savu pieredzi iepazīstināja tūrisma eksperts, RSU un biznesa augstskolas “Turība” lektors, profesionāls gids, Latvijas hosteļu asociācijas valdes priekšsēdētājs Armands Muižnieks, kurš pastāstīja labos un sliktos piemērus ar ko  pēdējā laikā saskaries tūrisma objektos visā Latvijas teritorijā un norādīja kā sliktos piemērus varētu atrisināt ieguldot tajos maz līdzekļu. Tā kā pasākums tomēr ir veltīts Meža dienām un to atbalsta Meža attīstības fonds seminārā tika uzklausīts meža eksperts Kaspars Riže, kurš pastāstīja par dažādiem pašvaldību mežu apsaimniekošanas modeļiem. Informējošu prezentāciju par meža uguns apsardzību bija sagatavojis Valsts Meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis.

        Kopumā ieguldīts un izdarīts milzīgs darbs. Vēlreiz paldies  Latvijas Pašvaldību Savienībai un MAF (Meža attīstības fonds) par finansējumu stādiem. Paldies Ivetai Ozolai par lielajiem un skaistajiem stādiem, kā arī lekciju dabā. Paldies arī Dainai, Skaidrītei un Birutai par atsaucīgo uzņemšanu Ziemupes tautas namā! Paldies Jānim Vitrupam par kūdras un ūdens sagādi stādīšanai, kā arī augu apliešanu pēc iestādīšanas un Alfrēdam Magonem par semināra organizēšanu!

 

Rakstu sagatavoja

Anda Uzare

 

Foto: A. Uzare, LPS foto arhīvs

 

 

« Atpakaļ