Sestdiena, 02.03.2024
Luīze, Laila, Lavīze

Pāvilostā tradīcijas turpina – otro gadu notiek Nēģu diena

Pāvilostā tradīcijas turpina – otro gadu notiek Nēģu diena

29.10.2019

          Pērnā gada novembra mēneša izskaņā Pāvilostā pirmo reizi notika Nēģu diena. Paši organizatori par lielo cilvēku atsaucību bija ļoti pārsteigti, un nebija šaubu, ka šāds pasākums cilvēkiem ir interesants un vajadzīgs. Tāpēc jau gadu iepriekš  tika nolemts arī nākamā gadā atkārtoti rīkot Nēģu dienu Pāvilostā.

       Pirmo reizi rīkojot Nēģu dienu Pāvilostā 2018. gadā, pasākuma veidotājiem pietrūka zināšanu un pieredzes šādas dienas organizēšanā. Pēc pasākuma tika izvērtēti kā plusi, tā arī lietas, kas būtu jāuzlabo un jāpapildina. Ar šādu domu Nēģu dienas organizatori 12. oktobrī devās uz Salacgrīvu, kur Nēģu diena notika nu jau 8 reizi. Viesošanās reizē bija iespēja gan aprunāties ar Salacgrīvas nēģu dienas rīkotājiem, gan redzēt kā pasākums norit pie Salacas un Svētupes nēģu tačiem. Informācija un idejas iegūtas daudz, vien atlika tās ieviest arī Pāvilostas Nēģu dienas pasākumā, ko organizatori arī darīja.

        Šogad Nēģu diena Pāvilostā tika pārcelta par mēnesi agrāk kā pagājušo gadu, proti 27. oktobrī. Tas tika darīts, lai pasākuma apmeklētājus un dalībniekus nestindzinātu pirmie ziemas aukstumi. Zemās gaisa temperatūras nebija, toties visā valstī tika izziņota stipra vētra, kas pāvilostniekiem nebija šķērslis, lai tomēr Nēģu diena notiktu.

          Lai gan brāzmainie vēji ik pa brīdim iepūta arī Nēģu dienas norises vietā – Pāvilostas ostas teritorijā, tomēr apmeklētājus un nēģu cienītājus tas nenobiedēja. Pasākuma apmeklētāju bija vēl vairāk kā pērnā gadā.

         Ar uzrunu klātesošajiem Nēģu dienu svinīgi atklāja Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons un LLKC Liepājas nodaļas vadītājs Aleksejs Kačanovs. Savukārt Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītāja Irina Kurčanova sveica Nēģu dienas dalībniekus – Ivetu Pētermani, Ēriku Freidenfeldu, Valēriju Kurčanovu, Dzintaru Zamariti, Ilzi Liņķi, Daigu Cābeli, Silvu Vārsbergu, pasniedzot piemiņas dāvanas.

        Dienas ietvaros bija iespēja vērot un iepazīt nēģu gatavošanas meistarklases. Garas rindas veidojās kā pie nēģu kūpināšanas meistara Dzintara Zamarīša, kurš apmeklētājiem piedāvāja gan kūpinātus nēģus, gan butes, tā arī pie nēģu cepšanas meistara Valērija Kurčanova, kurš klātesošajiem demonstrēja nēģu cepšanas noslēpumus, piedāvājot iegādāties sagatavoto produkciju. Liels pieprasījums pēc citādas zivs produkcijas un arī nēģiem bija zivsaimniecības uzņēmumam “Kaija”, kurā darbojas Pētermaņu ģimene. Bet svaigus nēģus pasākuma apmeklētājiem piedāvāja zvejnieku saimniecība “Santa VV” un Ēriks Freidenfelds. Savukārt sātīgo nēģu zupu piedāvāja Ilze Liņķe, Daiga Cābele, Silva Vārsberga, Gita Mackēviča, Gunta Raibarte, Valija Pētermane, Lonija Karkovska, Viktors Bikšis, Austra Vagotiņa-Vagule, Sandra Tetere bet silto upeņu dzērienu gatavoja LLKC Liepājas nodaļas vadītājs Aleksejs Kačanovs un konsultante Santa Ansone.

        Savukārt Pāvilostas novada TIC darbiniece Anta Lībiete un Pāvilostas bibliotēkas vadītāja Mairita Vītola aicināja ikvienu pasākuma apmeklētāju no dabas materiāliem izveidot vides objektu “Pāvilostas nēģis”. Bet muzikālā apvienība “5 Jāņi” lieliem un maziem piedāvāja dažādas radošās aktivitātes un klātesošos izklaidēja ar jautru mūziku un erudītiem jautājumiem.

         Papildus pasākuma ietvaros tika demonstrēta radošās apvienības “Jūras Vēstis” izsmeļošā un vēsturiski nozīmīgā filma “Latvijas nēģis”, kā arī ar 3D virtuālajām brillēm ikvienam bija iespēja iejusties zvejnieka lomā, ar murdiem zvejojot nēģus Sakas upē.

        Lai gan laika apstākļi nelutināja, tomēr lielais pasākuma apmeklētāju skaits vēlreiz apliecina to, ka šāda diena ir nepieciešama arī turpmāk.

         Liels paldies Pāvilostas novada domei, tās priekšsēdētājam Uldim Kristapsonam, Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītājai Irinai Kurčanovai un darbiniekiem, Pāvilostas pilsētas kultūras nama vadītājai Silvai Vārsbergai un komandai, izpilddirektoram Alfrēdam Magonem un labiekārtošanas daļas vīriem, Pāvilostas vidusskolas virtuves meitenēm, Pāvilostas pensionāru apvienības “Varavīksne” pārstāvjiem, Pāvilostas novada TIC konsultantei Antai un Pāvilostas bibliotēkas vadītājai Mairitai, Pāvilostas ostas pārvaldniekam Ronaldam Griškēvičam un visiem pārējiem, kas līdzēja un atbalstīja.

         Īpašs paldies pasākuma sponsoriem – LLKC Liepājas birojam, lauku maizes ceptuvei “Ievlejas”, Aizputes muižas alus darītavai un “Pilsētas elpai”.

    

Uz tikšanos nākamā gadā Pāvilostā!

 

Marita Kurčanova,

sabiedrisko attiecību speciāliste

 

 

 

Foto: M. Kurčanova, S. I. Mauriņa, A. Lībiete

 

Plašāku fotoreportāžu skatieties FOTOGALERIJĀ

 

Pasākums notika Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitātes “Atbalsts zivsaimniecības nozares popularizēšanai un zivsaimniecības projektu konkursa organizēšana”.

« Atpakaļ