Pirmdiena, 29.05.2023
Raivis, Raivo, Maksis

Pāvilostas bibliotēkā aizvadīta dzejas diena

Pāvilostas bibliotēkā aizvadīta dzejas diena

08.10.2019

     Saulainā sestdienas, 5.oktobra, pēcpusdienā vairāk kā 20 interesentu pulcējās Pāvilostas bibliotēkā, lai baudītu dzeju un mūziku.

       Pāvilostas bibliotēkas darbinieces Dzejas dienu ietvaros uz bibliotēku bija aicinājušas dzejnieci Gunitu Boku, kura nesen kā izdevusi grāmatu "Pasaule šorīt paklupusi".

Pasaule šorīt paklupusi –

Puķes un putni klusē.

Es iebrienu naktī

Līdz mutei, acīm,

Līdz matu galiņiem.

 

Cik tālu tā būšu aizgājusi,

Līdz tavu vārdu

Sajaukšu ar cita?

 

Pasaule šorīt paklupusi,

Un puķes

Un putni klusē.

 

      Ar Gunitu sarunājās un viņas personību atklāja visiem tik labi zināmā rakstniece Jana Egle, bet muzikālās pauzes ar liriskām melodijām sniedza Viktors Boks.

       Pasākumu atklāja bibliotēkas vadītāja Mairita Vītola, pateicoties visiem, kuri kuplā pulkā pulcējušies uz Dzejas dienu pasākumu bibliotēkā.

      “Es dzejoļus nerakstu, es tos pierakstu...”, atklāj dzejniece Gunita Boka. “Es nevaru šis rindas nepierakstīt, tās kuļās pa galvu un nepamet mani, līdz tās es uzlieku uz papīra. Tālāk jau ir mana izvēle, vai es ar to dalos, vai tās nogulstas atvilktnē”, stāsta Gunita.

       Dzejniece atklāj, ka dzejas rakstīšanas sākums aizsācies pusaudžu gados, 8. vai 9. klasē, kad nāca pirmā mīlestība un pozitīvās emocijas. Arī toreizējā literatūras skolotāja ieteica dzejoļus parādīt Olafam Gūtmanim, kurš toreiz bija Latvijas Rakstniecības savienības Liepājas nodaļas vadītājs. Olafs Gūtmanis, sajuzdams Gunitas talantu uz rakstīšanu, ļoti atbalstījis jauno dzejnieci, norādot virzienu un dodot vērtīgus padomus, lai dzeja “attīrītos".

       Taujāta par dzejnieces rakstniecības “elkiem”, Gunita Boka kā pirmo min Vizmu Belševicu, kuras smalkais rakstīšanas stils un izteikšanās prasme cieņā liek noliekt galvu. Dzejniecei tuvs ir arī Ziedonis un citi izcilie latviešu dzejnieki.

       Savukārt pirmā Gunitas Bokas publikācija bija 1988. gadā toreizējā laikrakstā “Komunists” (tagadējais “Kurzemes Vārds”). Lai šis dzejolis tiktu nopublicēts, savu roku pielika arī pats  Olafs Gūtmanis. Gunita atklāj, ka dzejoli vairs pati tik spilgti neatceras, bet saistībā ar šo dzejoli un publikāciju laikrakstā saistās cits kuriozs gadījums, kad vecmāmiņa, nepamanot nopublicēto Gunitas dzejoli, laikrakstu bija sagriezusi un izlikusi ārā ķemertiņā, bet jaunai dzejniecei sakritis paņemt tieši to lapiņu, kurā uzdrukāts viņas dzejolis.

        Dzejas dienu pasākuma ietvaros, sarunas starplaikos Gunita Boka ik pa brīdim nolasa kādu dzejoli no savas grāmatas. Gluži kā pati dzejas autore, arī zālē sēdošie nevar palikt vienaldzīgi, noklausoties autores smalko un jēgpilno dzejas lasījumus. Katrā tas raisa savas emocijas – dažbrīd pār vaigu noslīd kāda asara, sejā parādās smaids vai skatiens aizslīd tālumā. Tik dažādi, bet noteikti ne vienaldzīgi.

         Uz Janas Egles jautājumu, kāpēc tikai tagad Gunita nolēmusi izdot savu dzejoļu krājumu, dzejniece atbild: “Toreiz tas nešķita tik būtiski un svarīgi. Galvenais bija, ka varu rakstīt. Bet šodien domāju pavisam citādi. Esmu dikti priecīga, ka man ir šī grāmata.”  Dzejas krājumu “Pasaule šorīt paklupusi” ilustrēja Veronika Skvorcova, un Gunita atzīst, ka šī satikšanās ar mākslinieci bijusi tik īpaša, ka grūti noticēt, ka pilnīgi svešs cilvēks tik ļoti var just otra dvēseli un teikto caur dzejas rindām. Gunita Boka atklāj, ka jaunizdotā grāmata vēl vairāk pastiprinājusi tieksmi rakstīt dzeju, un šobrīd ir novērojams liels rakstīšanas uzrāviens. Pēdējā laikā Gunita raksta ne tikai dzejoļus, bet arī miniatūras, kurās, kā jau raksturīgi dzejniecei, ir ieslēgta dziļa doma.

           Vēl pasākuma izskaņā Gunita Boka klātesošiem nolasīja dažus dzejoļus no pašai dzejas autorei tuvā kopprojekta “Vertikāle 5”, kas ir radošu cilvēku kopdarbs – dzejas, mūzikas, mākslas un gaismas performance, un  kuru nu jau piekto gadu organizē Sandra Vensko. Šajā projektā līdzās Gunitai un Sandrai Vensko ar saviem dzejoļiem līdzdarbojas arī citi labi zināmi dzejnieki - Inta Kampara, Gundega Rezevska, Gunta Šnipke, Raimonds Knesis, Laura Andersone, Dace Pūre, Liene Štāla, Aivars Madris un citi.

         Arī Pāvilostas bibliotēkai dzejoļu autore Gunita Boka dāvāju vienu grāmatu un šobrīd ikvienam interesentam bibliotēkā ir iespēja izlasīt Gunitas dzejoļus un iepazīties ar dzejoļu krājumu "Pasaule šorīt paklupusi".

        Noslēgumā pasākuma apmeklētājiem bija iespēja iegādāties dzeju autores Gunitas Bokas grāmatu un iegūt  dzejnieces īpašo autogrāfu.

         

 

Marita Kurčanova,

sabiedrisko attiecību speciāliste

 

Foto: M. Kurčanova

Dzejniece un grāmatas "Pasaule šorīt paklupusi" autore Gunita Boka

Ar Gunitu sarunājās rakstniece Jana Egle

liriskās melodijs spēlēja Viktors Boks

 

 

« Atpakaļ