Otrdiena, 21.03.2023
Una, Unigunde, Dzelme, Benedikts

Cilvēks, kurš rada brīnumus bērniem

Cilvēks, kurš rada brīnumus bērniem

26.11.2019

       Pāvilostas novada Pāvilostas bibliotēka novembra mēnesī aicināja apskatīt mākslinieces, grāmatu ilustratores Agijas Stakas izstādi “Agijas tēlu pasaule”, bet 20. novembrī māksliniece viesojās Pāvilostā pie  bibliotēkas apmeklētājiem.

       Māksliniece, kura jau vairāk kā 20 gadus ir ilustrējusi grāmatas, sadūšojusies un pati uzrakstījusi bērniem grāmatu “Āpsēns Pēcis negrib mazgāties”. Kā autore pati pastāstīja, tad prototips šai grāmatai ir ņemts no pašas ģimenes. Galvenā varoņa Pēča nedienas ar mazgāšanos ne vien mazajiem lasītājiem, bet arī viņas dēlam bijusi kā mācība. Māksliniece bērniem stāstīja par to, kāpēc sākusi zīmēt, kā top viņas ilustrācijas un cik daudz laika aizņem to radīšana.  Bērniem daudz tika stāstīts par ilustrētām grāmatām, par ilustrāciju veidiem. Viņiem tika rādīti visdažādākā stila zīmējumi un gleznojumi, kur kopā vienā ilustrācijā izmantotas gan krāsas, gan smilgas, gan auduma gabaliņi. Rādīja oriģinālos zīmējumus, salīdzināja tos ar zīmējumiem grāmatās. Lai taptu zīmējumi, Agija daudz braukā pa Latviju, iepazīstot gan dabu, gan konkrētas vietas. Vienkāršiem vārdiem Agija pastāstīja par grāmatas izdošanas procesu, norādīja mirkli kurā parādās mākslinieces vieta. Kā veidojas sadarbība starp grāmatas autoru un mākslinieku un izdevniecību.

       Milzīgs paldies viņai par interesanto un aizraujošo stāstījumu par to, ko viņa dara, kā top skaistās ilustrācijas grāmatām. Tiešām fantastisks un apbrīnas vērts darbs! Māksliniece arī parādīja bērniem, cik viegli ir uzzīmēt jebkuru dzīvnieku, kā arī viņu emocijas - priecīgs, dusmīgs, bēdīgs u.c.

         Agija Staka ir ļoti ražīga māksliniece – viņas radītie tēli pie lasītājiem nonākuši teju 200 grāmatās. Pēdējos gados ir bijušas daudzas viesošanās reizes pie lasītājiem gan lielās un mazās bibliotēkās, gan skolās visā Latvijā. Viena no lielākajām vērtībām ir mākslinieces košā, dzīvespriecīgā un detalizētā ilustrācija. Īpaši bērni vienmēr gaida tikšanos ar mākslinieci. Rūpīga gatavošanās un radošs dāsnums raksturo katru no tikšanās reizēm ar lasītājiem.

          Paldies bērnudārza un sākumskolas bērniem un viņu skolotājām par ierašanos uz šo tikšanos. Bērniem ļoti patika un prieks, ka viņi māksliniecei uzdeva arī diezgan daudz jautājumu.

            Agija Staka: “Sirsnīgs paldies Pāvilostas bibliotēkai! Ļoti interesanti iekārtota izstāde! Šoreiz tā ir "Vilku meža" ekspozīcija. Liels paldies par tikšanos, Jums ir brīnišķīgi, labi audzināti, zinoši bērni! Sirsnīgi un mīļi!”.

 

Mairita Vītola

 

Foto: E. Horna

 

« Atpakaļ