Ceturtdiena, 08.12.2022
Gunārs, Vladimirs, Gunis

Skolēnu īstermiņa mobilitāte Portugālē

Skolēnu īstermiņa mobilitāte Portugālē

19.05.2019

No 1. – 5. aprīlim starpskolu stratēģiskās partnerības projekta Erasmus+ ‘’Healthy Living and Equal Opportunities Through Sport’’ ietvaros  Vērgales pamatskolas komanda piedalījās projekta mācību aktivitātēs Portugālē, Gimarainšas pilsētā, kura tiek uzskatīta par Portugāles dzimšanas vietu, skolā Agrupamento de Escolas Francisco de Holanda. Mūsu skolu pārstāvēja 5 skolēni  -  Sanija Brēdiķe, Amanda Trofimova, Džeina Šervincka, Sindija Rusiņa, Ērika Rudzāja un 2 skolotājas – Ivita Meļķe un Anda Blūmane. Pavisam 30 skolēni no Polijas, Rumānijas, Itālijas, Grieķijas, Latvijas un Spānijas kopā ar 13 skolotājiem, tika uzņemti portugāļu skolēnu ģimenēs, un aptuveni 80 vietējie skolēni, skolotāji un vecāki tika iesaistīti projekta aktivitāšu organizēšanā 5 dienu garumā.                                             

Lai sekmīgi varētu piedalīties projekta darba sesijā, tika veikts apjomīgs sagatavošanās darbs. Šajā gadā skolēni strādāja pie tēmas” Rasisms un ksenofobija.” Skolēni sagatavoja prezentācijas, materiālus, plakātus, lai atainotu dažādus viedokļus, stereotipus un aizspriedumus par imigrantiem partnervalstīs. Interesanti, ka saskaņā ar pētījumu, vietējo iedzīvotāju attieksme pret imigrantiem bija vairāk pozitīva visās valstīs, kaut arī visu delegāciju dalībnieki atzina, ka tādas parādības, kā rasisms un ksenofobija, tomēr eksistē katrā valstī, un par to nekad nedrīkst aizmirst.                      

Portugāle, ļoti fascinējoša valsts ar arhitektūru, kas ir saglabājusies gadsimtiem, ar katedrālēm un baznīcām katrā ielas galā, ar smaidīgiem cilvēkiem, ar mājām ar zilām flīzītēm, ar ziedošajām magnolijām, akācijām un okeāna elpu. Projekts deva iespēju mazlietiņ ieskatīties Portugālē, un jau iemīlēt to, kas liek domāt, ka noteikti kādreiz būs tur jāatgriežas. Skolēni guva lielu pieredzi savā dzīvē, jo tik tāls brauciens visiem bija pirmo reizi. Katru reizi rakstot par projekta aktivitātēm, ir jāuzsver, ka jaunieši iemācās komunicēt ar dažādu valstu pārstāvjiem, iegūst jaunus draugus, jaunas atziņas un pieredzi visai dzīvei un vēl un vēl daudz ieguvumu. Un vērtības jau nemainās, mainās cilvēki, valstis, taču atziņas paliek.

Skolēnu mobilitātes ir noslēgušās, bet draudzība un sirsnīgās attiecības projekta dalībnieku vidū turpinās. Tikai tagad, kad mums ir laiks apstāties, lai atcerētos, cik daudz darba ieguldīts, mēs saprotam, cik tas bija fantastiski!  

   

Ivita Meļķe projekta koordinatore,

Vērgales pamatskolas skolotāja

 

Pēc atgriešanās no Portugāles aicināju Vērgales pamatskolas skolnieces Saniju Brēdiķi, Džeinu Šervincku, Amandu Trofimovu, Sindiju Rusiņu un Ēriku Rudzāju uz nelielu sarunu par aizvadīto laiku Portugālē.

Sanija visspilgtāk atceras Gimarainšas pili, kas patiesībā ir pilsdrupas apvienojumā ar muzeju un to var apskatīt tūristi. Šajā vietā sākas Portugāle. Sanija nokļuva ļoti mīļā un jaukā ģimenē, kurā viskomunikablākais bija ģimenes galva – tētis. Viņs meitenei vairrākkārt bija atgādinājis, cik svarīgi ir zināt angļu valodu un cik tā ir noderīga saziņai. Sanijai Portugāle paliks atmiņā kā zeme ar ļoti skaistiem dabas skatiem, sirsnīgiem un atvērtiem cilvēkiem. Brauciena laikā iegūti jauni draugi, izgaršoti dažādi ēdieni, patīkami iespaidi. Ja būtu tāda iespēja, Sanija noteikti uz Portugāli brauktu atkal! 

Džeinai šis bija pirmais ceļojums ar lidmašīnu. Pirmajā dienā Portugālē Džeinai atmiņā palikusi Gimarainšas skola “Franciska de Holanda”, kur visus uzņēma ar smaidu. Šī skola reizē ir arī kā muzejs. Skolas aktivitātes un stundas bija interesantas un Džeina pat mazliet iemācījās portugāļu valodu! Portugāļi viņai paliks atmiņā kā komunikabli cilvēki, kas vienmēr ir atvērti jaunām zināšanām. Viņu kultūra ir atšķirīga no mūsu, bet arī aizraujoša. Džeina noteikti gribētu vēlreiz atgriezties Portugālē.

Amandai visvairāk patika pavadītais laiks “Pena Adventura Park”, kurā tika darīts daudz jauna un nepieredzēta, iepazīti cilvēki. Šajā vietā varēja šļūkt, kāpelēt, jeb vienkārši pārbaudīt savu izturību. Bet pats interesantākais bija Fantasticable 1,5 km garš un 130 km/h – šļūciens pa gaisu, kur visu varēja redzēt no cita skatu punkta. Amandai visvairāk paliks atmiņā portugāļi – atvērti un patīkami cilvēki, kas cenšas iemācīties valodas. Ļoti garšoja  portugāļu tradicionālais ēdiens Pasteis de Nata. Ja būtu tāda iespēja, noteikti vēlreiz brauktu uz Portugāli!

Sindija atceras, ka lielāko daļu laika pavadīja portugāļu skolā. Cilvēki šajā zemē ir atvērtāki, izpalīdzīgāki un runīgāki. Ģimene, kurā meitene dzīvoja, ļoti daudz ko gribēja uzzināt par Latviju. Sindija projekta laikā guvusi jaunu pieredzi, kultūras mantojumu un iecietību pret cilvēkiem. Ja būtu iespēja aizbraukt vēlreiz uz Portugāli, tad noteikti to izmantotu. Visvairāk atmiņa paliks Pera Adventura parks un skola.

Ērikai visvairāk patika Portugāles skaistie skati, iepazītās tradīcijas, draudzīgie, atvērtie cilvēki. Patika citu valstu dejas un dziesmas. Bija iespēja satikt divus, Portugālē pazīstamus sportistus – Alan Cocot (vārtsargs) un Dimitri Nikolous (rokasbumba). Bija iespēja apskatīt sporta kompleksu un vingrošanas akadēmiju, kur bija arī sporta zāle. Pēc ceļojuma Ērika sapratusi, ka cilvēkiem jābūt draudzīgākiem, pārliecinātiem par sevi un jebkurā valstī noder angļu valoda!

Vita Braže

 

Foto no skolas arhīva

« Atpakaļ