Sestdiena, 19.06.2021
Nils, Viktors

LIELDIENU PASĀKUMI NOVADĀ

LIELDIENU PASĀKUMI NOVADĀ

30.03.2016
Lieldienas Saraiķos.

     Kad zvana sniegpulkstenīšu zvani un saulei smaida vizbuļu zilās actiņas, klāt otrās Lieldienas, kas lieli un mazi saraiķnieki pulcējās, lai iešūpotu pavasari. Neatņemama Lieldienu tradīcija ir šūpošanās. Mazie puiši izšūpo mazās meitenes, bet lielie,savukārt, lielās. Teju katram līdzi arī pa kādai olai, citam vairāk, citam mazāk, bet Sanijai līdzi pašas skaistākās. Un kas gan būtu Lieldienas bez olu ripināšanas? Piedalīties grib daudzi un ripināšanas vietā izveidojas gara rinda. Bet, lai būtu draudzīga dzīvošana, tiek gatavots pantāgs, ar ko visiem svētkos mieloties. Lieli prieki arī pašiem mazākajiem, jo Lieldienu zaķis bija atnesis šokolādes oliņas pašiem mazākajiem bērniņiem un kārtīgi noslēpis tās pagalma apstādījumos.
     Saraiķu bibliotēkas vadītāja saka paldies visām meitenēm, kuras palīdzēja ,lai svētki izdotos! Vislielākais paldies Jolantai, Kristinai, Karlīnai, Gundai, Sendrai un Saivai! Un, protams, "Zariņu" viesu mājas saimniecei Ilmai, kura laipni atļauj izmantot savu pagalmu svētkiem!
     Paldies visiem, kuri atnāca, jo tikai kopā varam radīt svētkus!

Vita Braže

Foto: I. Kopštāle

Lieldienu prieki Vērgalē.

Klausījosi, brīnījosi,
Kas aiz kalna gavilēja.
Lieldieniņa braukšus brauca
Asnus veda vezumā.

   Ar saulainu un siltu rītu Vērgales centrā tika sagaidītas Lieldienas. Vispirms svētku dalībnieki tika aicināti uz Vērgales kultūras namu, lai noskatītos bērnu dramatiskā kolektīva uzvedumu “Krāsainās oliņas”, kur zaķēni draiskojoties bija pazaudējuši Lieldienu olu groziņu, bet čaklās vistiņas to atrada un atdeva atpakaļ, lai Lieldienu svētki neizjuktu. Savukārt Vērgales pamatskolas folkloras kopa “Čabraki” pastāstīja interesantus stāstus par zirgiem, uzdeva āķīgus jautājumus skatītājiem, dziedāja pavasara dziesmas, bet folkloras kopas kapelas muzikantu pavadījumā gan lieli, gan mazi gāja dažnedažādās rotaļās. Pēc koncerta varēja izkrāsot lielo papīra Lieldienu olu, kura pēc tam priecēja ikvienu pie kultūras nama, bet radošajās darbnīcās, kopā ar folkloras kopas meitenēm, varēja izveidot savu Sapņu zirgu. Un tad jau saulainais  laiks visus vilināt vilināja doties laukā, lai skolas tuvumā atrastu Lieldienu zaķa atstātās olas un piedalītos dažādās atrakcijās un veiklības stafetēs gan pieaugušajiem, gan bērniem. Un kas gan ir Lieldienas bez  šūpošanās lielajās šūpolēs un fotografēšanās ar Zaķu ģimeni? Pieaugušo īpašā atrakcija bija “zaķu” komandu sacensības augļu un dārzeņu ātrēšanā, bet bērni mēģināja iemest krāsainas bumbiņas dažāda izmēra traukos un ar florbola nūjām un bumbiņu veica veiklības stafetes. Pašā Vērgales centrā bija ieradusies Lieldienu zaķa radu saime kopā ar savu saimnieci Simonu, lai priecētu ikvienu svētku dalībnieku , bet jo īpaši jau bērnus.
 Vērgales kultūras nama foajē telpā ikvienam bija iespēja aplūkot Vērgales pamatskolas skolēnu zīmējumus par Lieldienām. Kultūras nama vadītāja visus svētku dalībniekus pacienāja ar Lieldienu zaķa kārumiņiem!  
 
Vita Braže
 
Foto: V.Braže
Plašāku fotoreportāžu skatieties FOTOGALERIJĀ
 
 

Ziemupnieku Lieldienu rotaļas.

   Ziemupnieku Lieldienu rotaļas pie Ziemupes TN sākās pēc Lieldienu dievkalpojuma baznīcā. Uz pasākumu dalībnieki ieradās ar saviem olu groziņiem. Bērni ar lielu aizrautību meklēja zaķa noslēptās olas, piedalījās dažādās stafetēs un kā katru gadu neizpalika arī galvenās nodarbes – šūpošanās un olu ripināšana. Smukākās olas piedalījās izstādē. Es pati dienā par šūpošanos pavisam piemirsu, attapos vien vēlā vakarā, tad nu steidzu pagūt nokavēto jau zem zvaigžņotām debesīm. Palasot ticējumus, nopriecājos, jo, ja pirmās lieldienās šūpojas bez saulītes vakarā, tad nekožot čūskas, odi, dunduri. Kurš pirmais pirmās Lieldienas rītu iziet laukā, tam tai gadā laba laime.
   Lieldienas rītā jāsalasa skaidiņas, tad pārvēršas par naudu – to mēs jums visiem arī novēlam!
 
Daina Vītola Ziemupē
 
Foto: D. Vītola
 
 

Lieldienu pasākums Pāvilostā.

   Šogad, lai gan neierasti agri iekritis Lieldienu svinēšanas brīdis, laiks bija kā radīts, lai ļautos Lieldienu svinēšanai. Saulīte lutināja, vējš mazliet bija pierimis un daba tā vien aicināja doties garās pastaigās vai vienkārši uzkavēties ilgāk laukā pie dabas.
   Pāvilostas pilsētā Lieldienu gars bija jūtams jau svētku nedēļā -  gan ar košiem un jaukiem rotājumiem pie iestādēm, gan ar siltāku laiku, gan daudziem pasākumiem pašvaldības izglītības iestādēs un pilsētas baznīcās.
   Pāvilostas pilsētas kultūras namā Lieldienu pasākums notika otrajās Lieldienās. Zālē pulcējās tie, kuri vēlējās dzirdēt  Liepājas zvanu ansambļa “Campanella” burvīgo koncertu. Ansambļa vadītāja klātesošiem mazliet pastāstīja gan par zvanu skanēšanu un kā šāds ansamblis tapis, gan par katru no skaņdarbiem, kas tika izskandināti uz turpat 20 zvaniem, kā arī ļāva drosmīgākajiem mazajiem pasākuma apmeklētājiem pašiem iemēģinat roku zvanu zvanīšanā. Pēc jaukā koncerta kultūras nama vadītāja aicināja ikvienu piedalīties dažādās Lieldienu atrakcijās - iet rotaļās, piedalīties radošās darbnīcās, krāsot papīra olas un gatavot maskas, ripināt raibās oliņas un piedalīties olu kaujās.
 
Marita Kurčanova,
Sabiedrisko attiecību speciāliste
 
Foto: M. Kurčanova
 
 
 
 
« Atpakaļ