Otrdiena, 16.04.2024
Mintauts, Alfs, Bernadeta

Kara rēgs!

Kara rēgs!

25.02.2015
    Sestdienas, 21.februāra, vakarā man iezvanās telefons, klausulē pazīstama balss jautā: „Irina, kas tur notiek pie muzeja, ko tur rok,  kas tā pa bedri?”
    Man prātā ienāk tikai viena doma, laikam jau to veco baržu rok ārā, jo pēc vairākiem gadiem, atkal redzami vecās, rūsējušās baržas borta malas.
    Pirmdienas rītā es kopā ar Pāvilostas pašvaldības izpilddirektoru Alfrēdu Magoni dodamies pāri kāpai uz jūras malu. Lai apskatītu paveikto, kā ir izdevies atrakt seno baržu.
    Man radās zinātkāre, no kura laika tad ir tā barža šeit mūsu jūrmalā?
   Pati atceros šo baržu, ka tā jau manā bērnībā bijusi jūrmalā, un cik reizes kājas tika saskrāpētas…
   Un tomēr, no kura laika šī  barža ir pie mums Pāvilostā!
    Pēc Haralda Lukševica atmiņām ir bijis tā, ka 1944.gada rudenī, kad sāka atkāpties vācu armija, Pāvilostas osta tika padziļināta un ienāca daudz vācu kuģīšu un arī minētā barža, uz kuras glabājās degviela. Vācu armija karavīri aizbēga ar saviem kuģīšiem, bet barža palika. 1946.gadā vienā no pavasara dienām bija stiprs vējš un barža atvienojusies no piestātnes un iznesta jūrā,  pēc tam izmesta krastā.
1960.gadu sākumā zēni un meitenes spēlējušies uz baržas,  bet pēc daudzo bērnu roku un kāju ievainojumiem, tika nolemts baržas augšdaļu nogriezt, tas tika darīts vairākas reizes.
    Paldies izpilddirektoram Alfrēdam Magonēm par iniciatīvu un uzdrošināšanos organizēt šo darbu - vecās baržas izrakšanu un aizvešanu. Paldies visiem, kuri veica šo nepavisam vieglo uzdevumu.
      2015.gada februāra dienās no mūsu jūrmalas tiek  aizvests  II Pasaules kara rēgs.
 
muzeja vadītāja Irina Kurčanova
 
Saistītie raksti:
 
Foto: I.Kurčanova
 
 
 
 


 

« Atpakaļ