Ceturtdiena, 25.07.2024
Jēkabs, Žaklīna

Tiekas ar novadnieku Alfrēdu Gūtmani

Tiekas ar novadnieku Alfrēdu Gūtmani

17.12.2015
„Talantīgos no varošiem atšķir dievišķa dzirksts”/ A. Gūtmanis/
 
     15. decembrī Pāvilostas novadpētniecības muzeja izstāžu zālē visi interesenti tika aicināti uz tikšanos ar novadnieku, grafiķi - Alfrēdu Gūtmani. Mākslinieks decembra mēnesī svin savu 75.jubileju. Pasākuma ieskaņā jubilāru ar skaistu muzikālu  sveicienu  sveica Pāvilostas mūzikas skolnieki Mihaels, Agnese un Gabriela ar savu māmiņu Gunu. Gaviļnieku sveikt ar skaistiem ziediem un labiem vēlējumiem  bija atbraukuši viņa klases biedri no Vērgales skolas, draugi un radi.
     Iepazīstinot  ar izstādes darbiem, pieejot pie katras savas gleznas, autors klātesošiem atklāja, kā tapuši viņa darbi: „Redzat to darbu,  kur mazā meitenīte? Tas ir darināts puantilisma tehnikā un zīmēts ar piepju ekstraktu, ar medicīnisku preparātu. Es to izmantoju zīmēšanai ar spalvu. Jo ekstrakts neizbāl, kaut vai tur saulē. Nākamais darbs, man ir ar asfaltu, ar piķi taisīts. Tā ir mana autortehnika. Suvulaik validola tabletes fasēja alumīnija tūbiņās. Tajās es ielēju savdabīgu sastāvu – ar lūpukrāsu sajauktu izkausētu parasto asfaltu, ko klāj uz ceļa. Ielēju veidņos, pēc tam izņemu ārā un zīmulis gatavs. Veidojas tā saucamā maigā pāreja – tonis.” Katrā viņa zīmējumā ir kaut kas īpaši interesants, un nav sastopama vienveidība.
    Grafikai autors pievērsies, jo viņš visās lietās mīl skaidrību. „Un līnija, jo smalkāka tā ir, jo dziļaku jēgu tā izsaka manā dvēselē. Nevis uzlikta ar otiņu, kas mīkstāka, bet tieši ar spalvu. Spalva ir asa, noteikta, un tā prasa ļoti rūpīgu darbu, pacietību. Mans dvēseles smalkums izpaužas grafikas darbos.” Tā pie kafijas tases sarunas vedās līdz dziļai pēcpusdienai. Sirsnīgi atvadījusies no mākslinieka, aizdomājos, ka esmu ļoti pateicīga, ka dzīvē ir iznācis satikt tik īstu, patiesu, labsirdīgu cilvēku. 

 

A. Gūtmaņa izstāde skatāma līdz 8.janvārim!
 
Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītāja
Irina Kurčanova
 
Foto: L.Ķipste
 
 

 

« Atpakaļ