Pirmdiena, 15.04.2024
Gastons, Aelita

Pāvilostas novadā apseko sakoptākās sētas

Pāvilostas novadā apseko sakoptākās sētas

11.08.2014
 Pāvilostas novada pašvaldība kārtējo reizi rīkoja un vērtēja Pāvilostas novada sakoptākās sētas.
    Šogad tika izvērtētas sekojošas nominācijas:
-  sakņu un/vai augļu dārzs piemājas vai lauku saimniecībā;
- skats no malas:
1.     skats uz augšu- jumti, skursteņi, vējrāži u.c.;
2.     skats uz mājas vizītkarti- pastkastīti;
3.     skats no malas- kopskats uz lauku saimniecību.
 - viesu mājas:
1.     plašākais piedāvājums;
2.     viesu māja ar leģendu (īpašu stāstu viesiem);
3.     viesu mājas cienasts vai īpaša recepte.
  
   Dārzus 5. un 6. augustā apsekoja un vērtēja žūrija sekojošā sastāvā: Vizma Ģēģere, Anna Brūkle, Marita Kurčanova, Arita Brūkle, Velga Freimane, Iveta Vanaga, Anita Sprudzāne un Gunita Vērniece. Kopumā tika vērtētas: 24 sētas Vērgales pagastā, 16 sētas Sakas pagastā un 20 objekti Pāvilostas pilsētā. Liels paldies visiem šo sētu saimniekiem, kas gan paši pieteicās un gan arī neatteica piedalīties konkursā. Kā balva visiem konkursa dalībniekiem plānota tradicionālā ekskursija augusta beigās maršrutā uz Latgali. 
    Visi konkursā pieteiktie dārzi un lauku sētas bija sakoptas un katrai bija sava „odziņa”. Kā vienmēr bija arī patīkami pārsteigumi, kas priecēja žūriju. Šogad vairāk notika vērtēšana ar skatu no malas. Tika apzināti gandrīz visi novada vējrāži. Pāvilostā vērtēšanas komisijas uzmanību pievērsa brīvdienu mājas „Dandzenieki” vējrādim - plekstei jeb butei uz atpūtas namiņa, kas tik ļoti atbilst Pāvilostai. Savukārt īpašu un oriģinālu pastkastīšu novadā bija maz. Komisija izvēlējās Sakas pagasta „Labmaizes” pastkastīti ar maizes kukuli, kas tik ļoti atbilst māju nosaukumam.
   Izvērtējot sakņu dārzus, žūrija izvēlējās Gruntmaņu ģimenes samērā nelielo, bet perfekti sakopto mazdārziņu Pāvilostā. Arī pārējā sēta bija ideālā kārtībā un  ar gaumi iekārtota. Pēc vairāku gadu pārtraukuma iegriezāmies arī Sakas pagasta „Mazsēkās”, kurās bija vērojams liels progress -  pilnībā pabeigta bija gan pati ēka, labiekārtots dārzs, jauns un plašs augļu dārzs, kā arī  pārsteidza dažādas augu kolekcijas: gan pīlādžu, hostu, īrisu u.c.
   Apsekojot Vērgales pagastu, kā vienmēr pierādījās, ka klāt nāk arvien jaunas labiekārtotas sētas pašā Vērgales centrā. Šogad tās bija „Saktas” un „Kalves”. „Iemetām aci” arī Vērgales centra mazdārziņu kolonijā, kas kopumā visa bija labi kopta un komisijai pat grūti bija izvēlēties vienu konkrētu laureātu. Šoreiz izvēle krita ar Sandras Almanes mazdārziņu, kas bija perfekti izravēts, sakopts un īpašu žūrijas uzmanību piesaistīja topoša akmens upe. Savukārt Benita Baltrune bija izvēlējusies veidu kā izmantot vecās rokassomiņas un pārvērtusi tās par ziedošiem puķupodiem, kas, izvietoti uz šķūņa sienas, izskatījās ļoti oriģināli. Īpaša aura valdīja nelielā lauku sētā „Mazziediņi”. Savukārt Aniņu ģimene savā īpašumā „Izdegas” iekārtojuši oriģinālu atpūtas vietu pie Vāveru ezera ar čigānu pirti un niedru apjumtu lapeni, kā arī citiem dabas veidojumiem. Vērgales pagastā visvairāk vējrāžus sastapām lauku mājās „Luntes”. Uz jumta mūs sagaidīja gailis, bet kurmju aizbaidīšanai bija izvietoti vējrāži dažādu zvēru veidolā.
  Bez iepriekšēja pieteikuma, vadoties pēc „skats no malas” sajūtām, pa ceļam uz Ziemupi iegriezāmies sētā „Laivenieki”. Izrādījās, ka šeit saimnieko Liepājas neredzīgo biedrības „Dvēseles veldzes dārzs”, kas veido un kopj apkārtējo ainavu: diženi aug Sajūtu dobe, birzītē būs pastaigu takas invalīdiem, top viesu istabiņas, ir liels un perfekts sakņu dārzs. Cilvēki šeit brauc un strādā brīvprātīgi un rezultāts jau ir manāms.
     Nu jau vairākus gadu tiek vērtētas arī novada viesu mājas. Kā jaunums šogad, protams, bija no pelniem atdzimusī atpūtas māja „Āķagals”, kuru rotā īpašs vējrādis. Savukārt brīvdienu nams „Ostgals” ir ar interesantu, no jūras izskalotiem kociņiem izveidotu mājas nosaukumu. Šeit viesiem ir arī interesanti noformēts zāļu tēju piedāvājums. Savukārt viesu mājā „VIGA” viesu ērtībām un telpu noformējumam ir piedomāts pie katra sīkuma, ko arī viesi novērtē, atgriežoties atkal un atkal. Brīvdienu māja „PuortoVV” pārsteidza ar sava cienasta veselīgo garšas baudījumu. Brīvdienu māja „Atpūta upes krastā” savukārt precīzi ir izvēlējusies savu viesu mājas nosaukumu, jo tiešām atpūtas vieta upes krastā pārsteidz un skats uz Sakas upi šeit ir iespaidīgs.
   Ziemupē apsekojām divas brīvdienu mājas „Laikas” un „Kaijas”. Viesu namā „Laikās” iepazināmies ar jauno  piedāvājumu – lielo viesu māju, bet brīvdienu mājā „Kaijas” mūs gaidīja īpašs pārsteigums - studijas „Tev un man„ bērnu koncerts.
   Labāko sētu īpašnieku apbalvošana Vērgales pagastā notiks Vērgales pagasta svētku ietvaros 16.augustā, bet Pāvilostas un Sakas pagasta sakoptākās sētas tiks apbalvotas Latvijas Valsts proklamēšanas dienai veltītajā svinīgajā pasākumā 18.novembrī Pāvilostas pilsētas kultūras namā.
    Paldies žūrijai un  visiem dalībniekiem, kas veltīja savu laiku un piedalījās konkursā.
 
Konkursa komisijas priekšsēdētāja Vizma Ģēģere
Foto: V.Ģēģere, M.Kurčanova
 
FOTOREPORTĀŽU SKATIETIES FOTO GALERIJĀ
 
Konkursa „ Sakoptākā sēta Pāvilostas novadā – 2014” apbalvošanai izvirzīto labāko sētu protokols
 
Vērgales pagasts
 1. Sandra Almane - ģimenes dārziņi, par perfektu mazdārziņu.
 2. Gatim Ozolam un Agitai Lankovskai „Saktas” par bērnu stūrīti un oriģinālu „viesistabu” dārzā.
 3. Šķiparu ģimenei „Kalves"  par sētu - parku ar  romantisku atpūtas vietu.
 4. Benita Baltrune „Virši” par oriģināliem puķupodiņiem.
 5. Aniņu ģimenei „Izdegas” par oriģinālu atpūtas vietu un īpašo tūrisma piedāvājumu.
 6. Intai Kažei „Mazziediņi” par  lauku sētu ar īpašu auru.
 7. Voldemāram Mačim „Luntes” par vējrāžu kolekciju.
 8. Brīvdienu mājai „Kaijas” par viesu māju ar stāstu un īpašu cienastu viesiem.
 9. „Laivenieki” Liepājas neredzīgo biedrība „Dvēseles veldzes dārzs” par topošo Sajūtu dārzu un vietu ar īpašu auru.
 10.  SIA „Muižkalniņi”  veikaliem Pāvilostā un Vērgalē par  sakoptību un ziedu rotu pie veikaliem.
Pāvilosta un Sakas pagasts
 1. Viesu namam  „Āķagals” par spēju atdzimt no pelniem.
 2. Brīvdienu mājai „Ostgals” par oriģināli viesu mājas nosaukumu no vietējiem materiāliem un tēju piedāvājumu viesiem.
 3. Brīvdienu mājai „PuertoVV” par viesu māju ar īpašo garšas baudījumu viesiem.
 4. Brīvdienu mājai „Dandzenieki” par  oriģinālu, Pāvilostai atbilstošu vējrādi.
 5. Brīvdienu māja „Atpūta upes krastā” par atbilstību viesu mājas nosaukumam - īpašo atpūtas vietu Sakas upes krastā.
 6. Brīvdienu māja „VIGA” par viesu māju ar stāstu un piedomātām detaļām interjera noformējumā.
 7. Gruntmaņu ģimenei par sakoptu sētu ar mazdārziņu.
 8. Narkevicu ģimenei „Mazsēkās”par progresu lauku sētā un kolekciju dažādību dārzā.
 9. Darkevicu  ģimenei „Labmaizēs” par  oriģinālu pastkastītes noformējumu.

   

« Atpakaļ