Piektdiena, 28.01.2022
Spodris, Kārlis

Novembris

10.11.2011
HOLOKAUSTS PĀVILOSTAI NEPAGĀJA GARĀM
 
         Pie Liepājas - Ventspils šosejas Grīņu rezervātā Karpas upes ziemeļu krastā ir norāde uz „ Fašisma Upuru kapiem”. Ieejot mežā apmēram 200 metrus un tad nogriežoties pa kreisi, nokļūstam uz kapu vietu ar piemiņas akmeni. Tā ir Pāvilostas un apkārtnes ebreju atdusas vieta.
         1941. gada 28. oktobra rītā zemi klāja sniegs. Rīta stundā tika savākti Pāvilostas ebreji un viņu bērni, kas mācījās skolā. Ar maziem bērniem un kamanās saliktām mantām viņi kājām devās līdz Sakas pagasta namam. Tur atveda arī dažus Sakas ebrejus. Nakti viņi pavadīja mežsarga Strautiņa šķūnī.
          29.oktobrī pie Karpas upes mežā ebrejiem lika izģērbties, tad dzina pie iepriekš iz­raktās bedres un nošāva 60 Pāvilostas un apkārtnes ebrejus. Netika šķiroti ne sirmgalvji, ne bērni, ne jaunieši Tajā skaitā bija arī ilggadējais Pāvilostas veselības kopšanas punkta ārsts Abrams Lewinsteins ar sievu Lea un gadu vecu meitiņu Natu. 
         Lai apzinātu holokaustu, š.g. 10. oktobrī minētajā kapu vietā ieradās Vācijas Vesterštedes ģimnāzijas un Liepājas 8. vidusskolas skolēni.
         Lai pieminētu bojā gājušos ebrejus, 4. novembrī notika piemiņas brīdis, kurā piedalīsies Pāvilostas vidusskolas 10.-12. klases skolēni un skolotāji, bet 6. novembrī Liepājas ebreju biedrība.
          
       Izziņai - Holokausts (no grieķu valodas - holokauston, kas apzīmē "vissadedzināmo upuri"; angl. holocaust) - genocīda paveids, masveida ebreju iznīcināšanu, ko 2. Pasaules kara laikā (1939-1945) veica nacisti. Ebreju valodā (ivrits) holokaustu dēvē vārdā šoah (katastrofa).
          
        Paldies Aivaram Alnim par šo kapu vietu kopšanu!
         Rakstā izmantoti muzeja krājuma materiāli.
 
 
Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītāja IRINA KURČANOVA
 
Ārsts A. Lewinsteins ar sievu Lea.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
« Atpakaļ