Sestdiena, 22.06.2024
Ludmila, Laimdots, Laimiņš

2013.gads

Sveču gatavošana Pāvilostas bibliotēkā

   Pāvilostas bibliotēkā 30. novembrī kopā ar sveču meistaru Nauri un palīgu Mārci bija iespēja gatavot vaska sveces . Stāstīja un rādīja, kā arī paši varēja piedalīties divu veidu sveču pagatavošanā – sveču liešanā un tīšanā.
   Paldies par atsaucību Naurim un Mārcim Novadiem un visiem pārējiem, kas piedalījās šajā nodarbībā!
   Gribas piebilst, ka bija ļoti labi apmeklēta nodarbība - 36 dalībnieki.
Lai gaišs un mierīgs ir Ziemassvētku gaidīšanas laiks! 

Pāvilostas bibliotēkas vadītāja Mairita Vītola
Foto: Mairita Vītola

 

 Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas aktivitātes Pāvilostas bibliotēkā

  11. novembrī, kad tika atzīmēta Lāčplēša diena, aizsākās arī Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa, kas ilgst līdz pat 17. novembrim. Pāvilostas bibliotēka šo nedēļu uzsāka kopā ar Pāvilostas vidusskolas 2. klases skolniekiem un skolotāju, aizvadot Rīta stundu.
  Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa ir starptautisks projekts, kurā piedalās bibliotēkas dažādās valstīs, tai skaitā Latvijā. Šogad Ziemeļvalstīs projekts norisinājās jau 17. reizi, Latvijā  - 16. reizi. Nedēļas galvenais uzdevums ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana. Nedēļas laikā bibliotēkās notiek lasījumi, stāstu stāstīšana, literatūras izstādes, debates, konkursi un citi pasākumi.  
  Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļai ir trīs kopējie lasījumi - Rīta stunda pašiem mazākajiem lasītājiem, Krēslas stunda pieaugušajiem, kā arī jau otro gadu tiek piedāvāts lasījums pusaudžiem.
   11. novembrī, lielajā lasīšanas dienā, mēs izmantojām Rīta stundu, lai iepazītos ar H. K. Andersena pasaku „Sniega karaliene”.
  Es iejutos meitenes lomā un bērniem stāstīju, kā meklēju savu draugu Kaju. Laimīgās beigas bērni paši izlasīja, kā tika atrasts Kajs.
  Pārrunājām izlasīto pasaku, kurš ceļa posms Gerdai bija visgrūtākais, visinteresantākais, visbīstamākais utt. Kāpēc? Laiks paskrēja ļoti ātri un skolēni ar skolotāju devās uz skolu.

Paldies par atsaucību skolotājai Gaidai un 2. klases skolēniem!
 
Savukārt 13. novembrī bērniem tika piedāvātas radošās darbnīcas, kuru laikā viņi macījās tamborēt sniegpārsliņas.

Paldies bibliotekārei Elīnai, kas ne tikai apmācīja bērnu tamborēšanā, bet arī uzdāvināja katram pa vienai pašas darinātajām sniegpārsliņām.
 
Mairita Vītola,
Pāvilostas bibliotēkas vadītāja

 
Tikšanās ar Andru Manfeldi
 
  17.oktobrī Pāvilostas bibliotēkā bija tikšanās ar dzejnieci un rakstnieci Andru Manfeldi. Galvenā tēma, par kuru autore runāja - aizbraukšana, narkotikas, izsūtījums, jo tas atspoguļojas viņas darbos „Adata”, „Dzimtenīte” u.c. Literāte latviešu emigrāciju uztver kā lielu traģēdiju. Ne tikai tautai, bet arī cilvēka personībai. Viņas grāmata „Dzimtenīte” bija nominēta Latvijas Literatūras gada balvai prozas kategorijā.
   Ar muzikālām pauzēm iepriecināja novadniece Nora Kurme.
Sīkāk par šo pasākumu var lasīt 2013.gada 18.oktobra Kurzemes Vārdā.
Gribu pateikt paldies Mairitai Tumpelei, Norai Kurmei, Ligitai Ginterei un visiem pasākuma apmeklētājiem.
Mairita Vītola
Uz tikšanos ar rakstnieci Andru Manfeldi bija sanākuši daudz lasītāju un interesentu.

Daudzi sanākušie vidusskolēni bija lasījuši Manfeldes darbus un ar interesi klausījās stāstītajā.

Ar muzikālām pauzēm iepriecināja novadniece Nora Kurme.

Rakstniece, dzejniece - Andra Manfelde.

Noslēgumā bija iespēja nopirkt grāmatas ar rakstnieces autogrāfu.

 
KOPĪGI VEIDOSIM TAUTAS GRĀMATU PLAUKTU!
 
    Akcijas "Tautas grāmatu plaukts"  mērķis ir dot iespēju iedzīvotājiem piedalīties Nacionālās bibliotēkas jeb Gaismas pils satura veidošanā, dāvinot bibliotēkai sev nozīmīgu un īpašu grāmatu, lai to kopā ar dāvinātāja ierakstīto vēstījumu lasītu cilvēki šodien un arī nākamajās paaudzēs.
    “Tautas grāmatu plaukts” tiks izvietots Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas ātrijā un sliesies piecstāvu mājas augstumā. “Tautas grāmatu plaukta” apjoms ir pāris desmiti tūkstoši grāmatu. Akcijas rezultātā tiks ne vien piepildīts „Tautas grāmatu plaukts”, bet noskaidrota arī nācijas mīļākā grāmata un autors.
    Grāmatas tiks gaidītas Rīga 2014 kultūras vasarnīcā Esplanāde 2014 (Rīgā) līdz 15.septembrim un visās Latvijas bibliotēkās līdz 1.novembrim. Kā apliecinājumu par dalību akcijā cilvēki saņems grāmatzīmes, kas tapušas ar reklāmas aģentūras "DDB Latvia" un Jelgavas tipogrāfijas atbalstu. "Tautas grāmatu plaukta" apjoms ir pāris desmiti tūkstoši grāmatu, tāpēc akcijas rīkotāji mudina iedzīvotājus pasteigties un grāmatas iesniegt laicīgi.
    "Tautas grāmatu plaukts" būs pieejams ikvienam lasītājam, tiek veidota arī interneta vietne, kurā akcijas dalībniekiem un citiem interesentiem būs iespējams iepazīties ar dāvināto grāmatu nosaukumiem, autoriem, tautas grāmatu lasīšanas kanonu un citām ar akciju saistītām aktualitātēm.
     Projektu "Tautas grāmatu plaukts" īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar LNB Atbalsta biedrību un nodibinājumu "Rīga 2014". Projektu atbalsta reklāmas aģentūra "DDB Latvia" un Jelgavas tipogrāfija.

    2014. gada 18. janvārī akcijā sadāvinātās grāmatas „Grāmatu draugu ķēdē” ceļos no Latvijas Nacionālās bibliotēkas vecās ēkas uz jauno, simboliski aizsākot bibliotēkas piepildīšanu ar iedzīvotāju veidotu saturu.
   Katrs akcijas dalībnieks drīkst ziedot tikai vienu grāmatu. Grāmatas titullapā dāvinātājam jāieraksta vēlējums/personisks stāsts, kas saistās ar šo grāmatu.
   Interneta vietnē www.tautasgramatuplaukts.lv iespējams iepazīties ar dāvināto grāmatu nosaukumiem, autoriem, tautas grāmatu lasīšanas kanonu un citām ar akciju saistītām aktualitātēm.

Aicinām novada iedzīvotājus līdz 1.novembrim
atbalstīt un piedalīties akcijā
"Tautas grāmatu plaukts”!

KĀ PIEDALĪTIES? 
1) Izvēlies īpašu grāmatu, ko dāvināt Latvijas Nacionālajai bibliotēkai
2) Ieraksti grāmatas titullapā velējumu vai personisku stāstu, kas tev saistās ar šo grāmatu
3) Dodies uz Rīga 2014 kultūras vasarnīcu Esplanādē (līdz 15. septembrim) vai tuvāko bibliotēku (līdz 1. novembrim)
4) Aizpildi dāvinājuma veidlapu
5) Veidlapu kopā ar grāmatu nodod bibliotekāram
6) Saņem grāmatzīmi kā apliecinājumu par dalību akcijā
7) Paldies! Viss paveikts!
 

Bibliotēkā viesojas bērnu dzejniece
 
    15.oktobrī Pāvilostas bibliotēkā viesojās bērnu dzejniece Iveta Skapste, kā arī Pepija Garzeķe, jo viņai tik ļoti gribējās zināt „Kāpēc viņai tāds deguns?”. Muzikālo priekšnesumu sniedza PII ”Dzintariņš” vecākās grupas bērni, bet Pāvilostas vidusskolas 1.- 4. klašu skolēni iepriecināja ar sagatavotajiem dzejoļiem no krājuma “Kāpēc man tāds deguns?” un „Kā atnāk dzejolis”. Vislielāko jautrību izraisīja dzejolis par baidīšanu un rūķiem. Dzejniece bibliotēkai uzdāvināja savu jauno grāmatu ”Kā atnāk dzejolis”.
     Paldies par sadarbību Aijai Gertsonei, Ligitai, skolotājām Agritai, Gaidai, Intai, Ivetai, kā arī visiem pārējiem, kas piedalījās šajā pasākumā. 
Mairita Vītola

 


SATIKŠANĀS BĒRNU, JAUNIEŠU ŽŪRIJAS DALĪBNIEKIEM
 
   Jau 12 gadus Latvijas bibliotēkās ir lasīt veicināšanas programma Bērnu, jauniešu žūrija, tajā iesaistās arī Pāvilostas bibliotēkas darbinieces.
    Lai piesaistītu žūrijas dalībniekus, ir jādomā par interesantām izklaidēm, aktivitātēm un izzinošiem pasākumiem.
   Eksperti 6.septembrī  bija sanākuši kopā, lai satiktu savus domubiedrus un jautri pavadītu laiku ar nakšņošanu bibliotēkas telpās. Vakara garumā spēlējām dažādas spēles un ļoti patika piedalīties Popielā.
    Īpašs paldies par garšīgo vakariņu zupu Kristīnei Skudrai!
    Paldies Aijai Gertsonei, Egijai Gruntmanei, Elīnai, bērnu vecākiem, kuri uzticējas mums savus bērnus.
Mairita Vītola
Pāvilostas bibliotēkas vadītāja

 
Žūrijas ekspertiem ekskursija!
 
     23. augustā Bērnu žūrijas eksperti devās ekskursijā uz Ventspili, pa ceļam apskatījām kā klājas kaimiņu novada Jūrkalnes bibliotēkas žūrijas ekspertiem. Bibliotēkas vadītāja iepazīstināja un pastāstīja par Jūrkalnes bibliotēku.
     Tālāk mūsu ceļš veda uz Pārventas bibliotēku. Pārventas bibliotēka izceļas ar interesanto arhitektūru tāpēc, nolēmām apmeklēt šo bibliotēku. Tur mūs laipni uzņēma un pastāstīja par bibliotēkas tapšanu un darbu ar žūrijas dalībniekiem. Bija iespēja apskatīt divas izstādes : mākslinieka Andra Vēža personālizstāde "Askēta dzīres" (krūzītes) un "Tveicē". Laimdotas Junkaras gleznu izstāde. Priecājāmies par Ventspils skaisto ziedu rotu, brīvo laiku pavadījām Jūrmalas parkā. Protams bija arī pārsteigums apmeklējām Planetāriju un skatījāmies zvaigznēs (Zvaigžņu šovu).
      Diena bija labi izdevusies! Paldies visiem vecākiem, kuri uzticēja savus bērnus!
 
Mairita Vītola
Bilžu autori: Elīna Horna un Vizma Ģēģere

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2013
 
Bērnu un jauniešu žūrija pastāv jau 12 gadus. Šogad  Latvijas bibliotēkas aicina žūrijas dalībniekus kļūt par grāmatu lasīšanas ekspertiem Valsts Kultūrkapitāla fonda un Latvijas Nacionālās bibliotēkas īstenotajā lasīšanas veicināšanas programmā. Arī šogad aizraujošā grāmatu lasīšanas un vērtēšanas maratonā ir iespēja piedalīties visai ģimenei!
     Lai veiksmīgi noritētu bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas darbs:
 • paraksti lasīšanas līgumu – rakstveida apņemšanos noteiktajā laikā izlasīt un novērtēt savas vecuma grupas grāmatas,
 • aizpildi vienu anketu par vislabāko lasīto grāmatu un iesniedz to bibliotekāram.
    Anketas bibliotēkas darbinieki nosūta LNB Bērnu literatūras centram, kur tiek apkopoti grāmatu vērtējumi no visas Latvijas. Lielajos Lasīšanas svētkos Rīgā kļūs zināmas bērnu, jauniešu un vecāku mīļākās un interesantākās grāmatas.

 Ar „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas – 2013” grāmatu kolekcija var iepazīties Pāvilostas bibliotēkā.
 
Nāc un piedalies arī Tu!  
Pasākumi 2013.gadā
 • Janvārī -izstāde „Roku rokā ar lasītājiem”- fotogrāfijas
 • 4.janvārī- Pāvilostas bibliotēkas apmeklētāji- lasītāji aicināti uz pasākumu
 • ”Zvaigžņu atspulgos…”
 • 7. janvārī izstādes atklāšana „Rīts Suitos”, izstāde skatāma līdz februāra beigām.
 • 25.martā - Lieldienu dekoru gatavošana.
 • Maijā - ekskursija Bērnu/jauniešu žūrijas ekspertiem.
 • Grāmatu svētki - bibliotēkas čaklākos lasītājus vedīsim uz svētkiem
 • Aprīlī -Bibliotēku nedēļa „Grāmatas ir zāles ….”
 • Maijā – Kultūras darbinieku diena
 • 15.maijs Ģimenes diena
 • Pāvila dienas pasākums- 29.jūnijs
 • Radošās darbnīcas „Krāsainais rudens”
 • Septembrī „Dzejas mirkļi” Pāvilostas bibliotēkā.
 • Radošās darbnīcas- Adventes vainagu gatavošana.
 
Literatūras izstādes 2013.gadā

 JANVĀRIS
1.I rakstniekam Rūdolfam Blaumanim — 150 (1863-1908)
5.I dramaturgam Mārtiņam Zīvertam — 110 (1903-1990)
6.I Zvaigznes diena
9.I dzejniekam Valdim Rūjam — 85 (1928)
10.I krievu rakstniekam Aleksejam Tolstojam — 130 (1883-1945)
14.I dzejniekam, filozofam Robertam Mūkam — 90 (1923-2006)
18.I rakstniecei Anitai Liepai — 85 (1928)
20.I 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres diena
23.I franču rakstniekam Stendālam— 230 (1783-1842)
27.I rakstniecei Ilzei Kalnārei— 95 (1918-1968)
FEBRUĀRIS
2.II Sveču diena
7.II dzejniecei Ārijai Elksnei— 85 (1928-1984)
8.II dzejniecei Martai Bārbalei— 80 (1933-2003)
8.II rakstniekam Ēvaldam Vilkam — 90 (1923-1976)
franču rakstniekam Žilam Vernam— 185 (1828-1905)
13.II franču rakstniekam Žoržam Simenonam— 110 (1903-1989)
16.II Lietuvas Republikas Neatkarības diena
17.II rakstniecei Ilzei Šķipsnai — 85 (1928-1981)
21.II literatūrzinātniekam Edgaram Lāmam— 55 (1958)
MARTS
1.III aktrisei Olgai Dreģei— 75 (1938)
8.III rakstniekam Kārlim Ieviņam— 125 (1888-1977)
10.III rakstniekam, žurnālistam Paulam Bankovskim— 40 (1973)
amerikāņu aktrisei Šaronai Stounai— 55 (1958)
aktrisei Elvīrai Leimanei— 95 (1918-2007)
17.III dramaturgam Gunāram Priedem— 85 (1928-2000)
20.III norvēģu dramaturgam Henrikam Ibsenam— 185 (1828-1906)
25.III Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena (1949)
27.III Teātra diena
28.III krievu rakstniekam Maksimam Gorkijam— 145 (1868-1936)
29.III Lieldienas ir klāt!
APRĪLIS
7.IV Pasaules veselības diena
8.IV dzejniekam Leonīdam Breikšam— 105 (1908-1942)
20.IV dzejniecei, tulkotājai Ingūnai Jansonei — 50 (1963-2009))
22.IV aktrisei, dziedātājai Ievai Akurāterei— 55 (1958)
26.IV dzejniekam, tulkotājam Guntaram Godiņam — 55 (1958)
MAIJS
3.V dzejniekam Imantam Ziedonim — 80 (1933)
4.V Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena
5.V vācu filozofam, sabiedriskajam darbiniekam Kārlim Marksam— 195 (1818-1883)
9.V Eiropas diena
12.V Mātes diena
15.V Starptautiskā ģimenes diena
17.V dzejniecei Maijai Laukmanei— 60 (1953)
20.V mūziķim, komponistam Jurim Kulakovam — 55 (1958)
29.V rakstniekam, publicistam Ērikam Hānbergam— 80 (1933)
JŪNIJS
1.VI Starptautiskā bērnu aizsardzības diena
12.VI aktrisei Verai Singajevskai— 90 (1923)
14.VI Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena (1941.gads)
16.VI rakstniekam Jānim Mauliņam— 80 (1933-2009)
17.VI Latvijas Republikas okupācijas diena (1940.gads).
22.VI vācu rakstniekam Ēriham Marija Remarkam— 115 (1898-1970)
23.VI Līgo vakars
24.VI Jāņu diena
27.VI rakstniekam Jānim Ivaram Stradiņam — 70 (1943-2008)
JŪLIJS
9.VII rakstniecei Mildai Geidānei-85
13.VII Jūras svētku diena
17. VII rakstniekam Aivaram Kļavim-60
30. VII angļu rakstniecei Emīlijai Brontē -195
AUGUSTS
10.VIII rakstniecei Ingrīdai Sokolovai-90
18.VIII rakstniekam Matīsam Kaudzītem-165
25.VIII rakstniecei Annai Žīgurei-65
28.VIII aktrisei Veltai Līnei-90
SEPTEMBRIS
1.IX Zinību diena
15.IX dzejniecei Inesei Zanderei-55
21.IX aktrisei, dzejniecei Birutai Skujeniecei-125
26.IX dzejniecei, rakstniecei Andrai Manfeldei- 40
29.IX Miķeļdiena
OKTOBRIS
2.X dzejniecei Rudītei Losānei-55
6.X rakstniekam Albertam Belam- 75
11.X dramaturgam Ādolfam Alunānam-165
19.X rakstniecei, tulkotājai Elīnai Zālītei-115
24.X rakstniecei Margitai Gūtmanei-70
28.X rakstniekam Jānim Plaudim- 110
NOVEMBRIS
6.XI rakstniecei Ilzei Graudiņai- 45
7.XI franču rakstniekam, filozofam Albertam Kamī-100
10.XI Mārtiņdiena
11.XI Lāčplēša diena
13.XI dzejniekam Ojāram Vācietim-80
15.XI rakstniekam Linardam Laicenam-130
DECEMBRIS
21.XII rakstniekam Andrim Kolbergam-75
Ziemassvētku laiks
27.XII dzejniekam Edvartam Virzam- 130


Noslēgusies Bērnu/jauniešu/vecāku žūrija 2012
 
    Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija ir valsts mēroga lasīšanas veicināšanas programma, kas pastāv jau 11 gadus un bērnu vidū kļuvusi ļoti populāra. Tā nodrošina bibliotēku ar labāko un jaunāko bērnu grāmatu izlasi un interesantu pasākumu programmu.
  Katru gadu visā Latvijā tūkstošiem bērnu tiek iesaistīti grāmatu lasīšanā un vērtēšanā.
  Iepriekšējā gadā (2011.gadā) Bērnu žūrijai pievienojās Jauniešu žūrija, iesaistot vidusskolu skolēnus. Arī šajā reizē bija kāds jauninājums – Vecāku žūrija. Tas mudināja arī pieaugušos lasīt un vērtēt grāmatas. Tagad aizraujošajā lasīšanas maratonā varēs piedalīties visa ģimene.
    Paldies visiem, kas piedalījās 2012.gada Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas darbā!
   Pāvilostas bibliotēkā žūrijas ekspertu darbā iesaistījās 50 dalībnieki, bet no tiem 38 bērni/jaunieši un trīs vecāki izturēja līdz galam. Salīdzinot ar 2011.gadu, 2012.gads bija ļoti veiksmīgs un ceru, ka turpmāk iesaistīsim vēl vairāk ekspertu.
Uz sadarbību 2013. gadā!