Piektdiena, 23.10.2020
Daina, Dainida, Dainis

Akmensrags

Akmensrags

 

 

Nokļūšana: Maršruts atrodas starp Pāvilostu un Ziemupi. No Liepājas-Ventspils šosejas P111 pie Sakas stacijas jānogriežas pa kreisi, un jābrauc 8 km līdz bākas norādei. No Liepājas ērtāk braukt caur Ziemupi. Pie Vērgales pagrieziena no P111 šosejas jānogriežas uz Ziemupi, un jābrauc 18 km līdz bākai. Attālums no Liepājas 50 km, no Ventspils 80 km.

 

Transporta novietošana: Automašīnu var novietot stāvlaukumā pie Akmensraga bākas, vai piemērotās vietās ceļa malā, ievērojot ceļu satiksmes noteikumus.

 

Attālums un laiks: Maršruta garums 4 km.

 

Īpašas norādes: Nav. Norādes un labierīcības: Nav.

 

Sabiedriskais transports: Nav.

 

Tuvākie maršruti: "Pāvilosta", "Ziemupe", "Stādi".

 

Sezona: Diennakts gaišajā laikā putnu sugas var vērot visu gadu. Jūras putnu vērošanu pēcpusdienā apgrūtina pēcpusdienas un vakara saule, tāpēc vislabākais laiks ir saullēkts un 6 stundas pēc tā. Nakts laikā var dzirdēt vakarlēpi, bikšaino apogu un meža pūci.

 

 

Pārvietošanās veids: Maršruts nav garš, tāpēc vispiemērotākais pārvietošanās veida ir ar kājām. Ja putnus vēro kāpās un liedagā, pārvietošanās ar velosipēdu būs apgrūtinoša.

 

 

 

Kopā maršrutā novērotas 207 putnu sugas.

1. Akmenrags ir Latvijas labāko putnu vērošanas vietu pirmajā divdesmitniekā. Pavasarī un rudenī teritoriju šķērso simtiem tūkstošu ūdensputnu un zvirbuļveidīgo putnu, kur migrē gar krasta līniju un virs jūras. Jūrā esošais sēklis nodrošina labus barošanās apstākļus ūdensputniem, un visu gadu, īpaši ziemā šeit pulcējas vairāki tūkstoši lielo gauru, kākauļu un gaigalu.

2. Akmensraga apkārtnes mežus apdzīvo dažādu sugu zīlītes, mizložņa, dižraibais dzenis, sila strazds un sloka. Ziemā gar ceļa malu barojas mežirbes, un veiksmes gadījumā, var nejauši izvelt arī medni. Rudupes krasta nogāzēs ligzdo paceplītis, zivju dzenītis un retā pelēkā cielava.

3. Aptuveni 1 km uz D no Akmensraga bākas atrodas augstas, plašas kāpas, no kurām izcili pārredzama liela jūras teritorija. Kāpās ligzdo sila un lauka cīruļi. Kā novērošanas vietu pirms medībām izmanto jūras ērglis. Vienu reizi konstatēta Latvijai jauna putnu suga – Āzijas tuksneša ķauķis, kurš parasti sastopams Kazahstānā un Tuvajos austrumos.

 

Akmensraga putnu sugu saraksts

Maršruts