Ceturtdiena, 29.10.2020
Laimis, Laimonis, Elva, Elvijs, Elvis

Ziemupē

    Ziemupe- neliela apdzīvota vieta Baltijas jūras krastā pa vidam no Liepājas uz Pāvilostu. Pirmo reizi vēstures rakstos minēta 1422.gadā. Līdz 1954.gadam pastāvējusi kā Ziemupes pagasts, tad pievienota Vērgales pagastam, nupat Pāvilostas novadam. Mūsu bagātība - vēl joprojām klusā, neskartā, skarbā, retiem augiem bagātā Ziemupes jūrmala. Ziemupes spēks ir jūras šalkas un viršu ziedi, sirsnīgi un viesmīlīgi ļaudis. Brauciet ciemos, pārliecinieties paši! Ziemupi sasniegsiet, ja braucot pa ceļu Liepāja - Ventspils tā 27. km nogriezīsieties uz jūras pusi.
 
Foto: Kārlis Volkovskis
 
Ziemupei
Ar kāpu smiltīm
Pieputējušas manas acis.
Un nav vairs ne ceļa, ne taciņas,
Lai varētu aiziet prom.
Kā putna spārni palss
Pār mani saudzējot gulst
Ziemupes kaiju balss.
Un nav svarīgi, ja atrodas kāds,
Kurš nesaprot –
Starp basām priedēm,
Aszālēm, kadiķu ogām
Glabājas mana sirds
Un Ziemupei tic. 
                                                                               Daiga Kadeģe
 
 
Foto: Daina Vītola

 Senlietu krātuve "Jūras māja"

 “Jūras māja”, Ziemupe, Vērgales pagasts, Pāvilostas novads LV-3463

Vadītāja – Daina Vītola, +371 29437166

2019. gada 10. augustā  īstenojās sens Ziemupes ciema iedzīvotāju sapnis – tika atklāta Senlietu krātuve “Jūras māja”. Ēkas pirmajā stāvā atrodas Vērgales/Ziemupes TIC. Tūristiem un ciema ļaudīm tiek piedāvāta iespēja izmantot dušu, izmazgāt veļu. Te iespējams apskatīt 2007. gada 12. augustā Ziemupes pludmalē atrastās zobenzivs mulāžu, senas zvejniecībā izmantotas lietas.

Drīzumā ceram izveidot visaptverošu, izzinošu ekspozīciju par Baltijas jūru, tās zivīm, citiem iemītniekiem, par mūsu piekrastes savdabīgo augu valsti. 

2.stāva tālākajā  telpas daļā apskatāmas Ziemupes ciema vēstures liecības, sadzīves priekšmeti, darba rīki. Otra puse tiks atvēlēta iespējai rīkot nelielas sapulces, konferences, mācību stundas, skatīties filmas. ”Jūras majā” katrai lietai ir savs stāsts. Te dzirdēsiet stāstus par Ziemupes ciema ļaudīm un zveju, par 1758. gadā bojā gājušo līnijkuģi “Maskava”, par 2009. gadā krastā izskrējušo kuģi “Romanka”, par laivu no Faro salas, kuru jūras krastā netālu no Akmeņraga atradām 2019. gada janvārī utt… 

Ēkas ārpusē, terasē ir iespēja uzlādēt telefonus, datorus.

Senlietu krātuves „Jūras māja” darba laiks:

Otrdiena 14.00 – 17.00

Trešdiena 10.00 – 14.00

Cetutrdiena 10.00 – 14.00

Piektdiena 14.00 – 17.00

Sestdiena 10.00 – 14.00

Foto: Kārlis Volkovskis


Sociālās rehabilitācijas un izziņas centrs cilvēkiem ar invaliditāti "Dvēseles veldzes dārzs"

"Laivenieki", Ziemupe
+371 63431535, +371 22007874

info@redzigaismu.lv
www.redzigaismu.lv

Liepājas Neredzīgo biedrība piedāvā apmeklēt Ziemupē esošo sociālās rehabilitācijas un izziņas centru “Dvēseles Veldzes dārzs”, kur interesentiem ir iespēja iegūt ieskatu dažādās, informatīvi izglītojošās aktivitātēs, kas piemērotas gan cilvēkiem ar invaliditāti, gan citiem interesentiem.

Ekskursijas dalībniekiem ir iespēja aplūkot labiekārtoto “Dvēseles Veldzes dārza” teritoriju un, par simbolisku samaksu, piedalīties dažādās nodarbībās un aktivitātēs. Ekskursijas notiek gida pavadībā un tajās katram interesentam ir iespēja aplūkot sajūtu parku, kas sniedz iespēju saost, pataustīt un pat izgaršot dažādus augus vai iegūt atelpas brīdi parka centrā esošajā tējnīcā. Ekskursijas turpinājumā ir iespējams izstaigāt 530 metru garo “Baskāju taku” kurā ik pēc 10 metriem mainās segumi, kas mijās ar dažādu grūtības pakāpju šķēršļiem, iziet 800 kvadrātmetru lielo smaragd tūju labirintu, izbaudīt peldes un ierīkotās pludmales iespējas piemājas dīķī, kurš ir iekārtots, lai spētu nodrošināt peldēšanas iespējas cilvēkiem ar funkcionāliem traucējiem, izmantojot pielāgotu peldratu palīdzību, kā arī spēlēt ārā šahu vai dambreti ar īpaši izgatavotām, liela izmēra figūrām un sportot āra trenažieros.

Neierastu pieredzi Ziemupes apmeklētājiem sniedz izglītojošas ekskursijas ar aizsietām acīm. Šī ekskursijas daļa tiek rīkota, lai tās dalībnieki iegūtu empātisku pieredzi neredzīga cilvēka ikdienā. Ar aizsietām acīm, papildus izmantojot balto spieķi, ekskursijas dalībniekiem ir iespējams pārvietoties “Dvēseles Veldzes dārza” teritorijā, izmantot iespēju pavadīt neredzīgu cilvēku, kā arī pašam iejusties neredzīga cilvēka lomā. Šovasar sociālā rehabilitācijas centra apmeklētājiem ir iespējams piedalīties arī klūdziņu pīšanas meistardarbnīcās, kurās katram ir iespēja apgūt pirmās iemaņas šāda veida rokdarbos un savām rokām izgatavot pirmo rokdarbu pinumu. Papildus katram interesentam ir iespējams noslēgt ekskursiju ar nakšņošanu “Dvēseles Veldzes dārza” mājā vai izmantot piedāvātās telts vietas.

Šogad ekskursijām ir noteikta neliela samaksa, kas sniegs ikvienam apmeklētājam iespēju piedalīties rehabilitācijas centra attīstībā un atbalstīt cilvēkus ar funkcionāliem traucējumiem. Ekskursija “Dvēseles veldzes dārzā” gida pavadībā – 3 eiro, bērniem līdz 12 gadiem, kā arī cilvēkiem ar invaliditāti un pensionāriem – 2 eiro. Dalība meistardarbnīcā – 5 eiro. Nakšņošana – 15 eiro par guļvietu. Pieteikšanās ekskursijām un uzziņa par naktsmītnēm pa tālruni 26371443 (Agija).

Ikvienam cilvēkam, kurš vēlas veikt labus darbus, tiek piedāvāta iespēja doties uz “Dvēseles Veldzes dārzu” un, ar savu brīvprātīgā darba pienesumu vai cita veida atbalstu, veicināt “Dvēseles Veldzes dārza” attīstību, kurš līdzšinēji ir izveidots pateicoties daudziem sociāli atbildīgiem cilvēkiem un atbalstītājiem.

Dabas takas Dvēseles veldzes dārzā

Liepājas Neredzīgo biedrības rehabilitācijas centrā ierīkotas 3 īsas dabas takas, kas sevišķi pielāgotas vājredzīgajiem un neredzīgajiem – Baso pēdu taka, Sajūtu parks un Labirints. 

Blakus mežā izveidota 530 m garā Baso pēdu taka, kurā ik pēc 10 metriem mainās segums, kas mijās ar dažādu grūtības pakāpju šķēršļiem.

Izveidots un šobrīd jau ņipri stiepjas garumā arī sastādīto košumkrūmu labirints, kas ierīkots 800 m2 lielā platībā.

Sajūtu parks sniedz iespēju sajust daudz un dažādus augus – tos sataustīt, pagaršot, sajust smaržu un pašiem arī paravēt. Augu dobes speciāli veidotas augstāk, lai pie tām var piebraukt cilvēki ratiņkrēslos.

Vairāk informācija šeit.


KulTūrBode

Ziemupes tautas nams
+371 26338229
ziemupiite@inbox.lv
Kultūrbodes darba laiks no septembra:
P. - brīvs
O. - S. 9:00 - 18:00
Sv. 10:00 - 17:00
 

KulTūrBode- mūsu kultūras un tūrisma skatapunkta krustpunkts.

Veikals-satikšanās vieta Ziemupes centrā. Vieta,kur pabūt, iepazīt, iepirkties, darboties, piedzīvot.

Skaidrojums: Kas ir KulTūrBode?

Kult- visi zinām stāstu parvardi, kas nepadodamās sakūla krējumu sviestā. Lai tiktu pie maizes jākuļ graudi. Kultūr- kultūra, cilvēka radīto vērtību kopums. Tūr- tūrisms, došanās dabā, ceļošana. Un Bode- vieta, kurā var pirkt un pādrot. KulTūrBode ir sezonāli mainīga un daudzveidīga. strādā visu gadu.


Piemiņas vieta līnijkuģim „Maskava”
Ziemupes jūrmalas stāvlaukumā

Līnijkuģis “Maskava” bija viens no Krievijas eskadras flotes kuģiem septiņgadu karā (1756.-1763.g.), kurā iesaistījās visas tā laika Eiropas lielvalstis. 1758.gada septembrī kuģa bojājumu dēļ „Maskava” (garums 46m, platums 12m), ar 600 jūrnieku lielu komandu un 66 lielgabaliem uz tā, saņēma pavēli atgriezties Kronštatē, līdz kurai tā arī netika.

   7.oktobrī, lielās vētras laikā nodarīto postījumu dēļ, pretī Ziemupei kuģis pilnībā zaudēja vadību, to uznesa uz sēkļa. Tā kā lūstot mastiem tika sadauzītas glābšanas laivas, kuģa ļaudis uz krastu devās pašmeistarotos plostos. 10.oktobrī ar dažām Ziemupē sadabūtām laivām krastā nogādāja pēdējos kuģotājus. Nākamajā dienā vētra uz sēkļa uznesto burinieku pārlauza uz pusēm. No aukstuma un bada nomira 98 jūrnieki, kurus apglabāja Ziemupes kāpās.

    Tikai 2010.gada 25.jūlijā, jau pēc 252 gadiem, Ziemupes jūrmalā tika uzstādīta piemiņas zīme bojā gājušajiem jūrniekiem.
 
 

Zobenzivs ekspozīcija
Senlietu krātuvē "Jūras māja"
  Zobenzivs tika izskalota Ziemupes jūrmalā 2007. gada 12. augustā. Tas ir unikāls atradums, jo šīs sugas zivis ir tipiskas okeānu zivis un Baltijas jūrā sastopamas reti. Izskalotā zobenzivs bija 2,08 m gara un svēra 37 kilogramus, tās augšžokļa pagarinājums, jeb „zobens” bija aptuveni 70 centimetrus garš. Speciālisti noskaidrojuši, ka zobenzivs ir apmēram 10 gadu veca. Ekspozīcijas galvenais eksponāts ir tās mulāža, kuru izgatavojuši mākslinieki  Kirils Panteļejevs un Ieva Lapiņa no radošās grupas “Trīs muskatrieksti”.
 

Ziemupes baznīca

+371 26274155 (ieeja pret ziedojumiem)

  Citu Kurzemes baznīcu vidū Ziemupes evaņģēliski luteriskā baznīca izceļas ar pieticīgajiem izmēriem (25 x 11m) un arhitektonisko vienkāršību, jo tai nav pat zvanu torņa (iespējams, to ietekmējis savulaik noteiktais liegums būvēt augstus un maldinošus orientierus kuģu ceļu tuvumā). Sākumā baznīca bijusi no koka, tās altāris darināts 1684. gadā, un ir vienas no agrīnākajiem dekoratīvās tēlniecības paraugiem ar attīstīta baroka iezīmēm, tādēļ tās kokgriezumi un gleznojumi ieņem nozīmīgu vietu Kurzemes dekoratīvās mākslas apskatā. Mūra dievnams celts 1748. gadā. Baznīcā atrodas Latvijā ievērojamākā harmoniju būvētāja liepājnieka Jura Bokuma firmā 20. gados darinātais mūzikas instruments – harmonijs. Saņemts dāvinājumā un restaurēts, Ziemupes draudzei tas labi kalpo arī šobrīd. 
Foto: Kārlis Volkovskis

 Eiropas nozīmes īpaši aizsargājams

Dabas liegums „Ziemupe”

+371 29437166
(iespējams pieteikt pārgājienus un ekskursijas vides gida pavadībā pa Ziemupi)
 
Platība: 2458 ha
Dibināšanas gads: 1987
 
  Dabas liegumā aug jūrmalas zilpodze, kas attēlota novada ģerbonī. Tas ietver mežus ar lielām balzāmkārkla audzēm un piekrasti no Ziemupes līdz Rudupei. Mūsu kāpās atradīsiet daudz interesantu augu - pusmēness ķekarpapardi, egļu lāčtauci, plostbārdi. Ja veiksies, tad te satiksiet kukaini - skudrlauvu. Varēsiet priecāties par dabas veidotiem sūnu rakstiem.
 

Padomju armijas karaspēka daļa 

    Padomju laikos, lai pasargātu lielo Liepājas kara bāzi - Karostu - no iespējamiem imperiālistu uzbrukumiem, gar jūras krastu (PSRS robežu) ik pēc 25km tika izvietoti zenītraķešu divizioni. Šeit atradās karaspēka daļa Nr. 90450 P.

  Ziemupe, kā lielās PSRS robeža, tika sargāta gan no jūras, gan pa gaisu, gan gar krastu pa sauszemi. Dzīve Ziemupē bija paskarba - lai kādam nerastos vēlme robežu šķērsot pa jūru, tika sadedzinātas zvejnieku laivas. Uz jūru varēja iet noteiktā laikā un noteiktā vietā. Jūras mala tika ecēta divās kārtās, regulāri gar to patrulēja robežsargi.

     Agrāk šajā vietā atradies Ziemupes pagasta centrs. Pati pirmā Ziemupes skolas ēka atradās netālu no Gulēnu mājām un sen ieskalota jūrā. Pagasta valdes un tiesas ēka vēl daļēji saglabājusies (tagad privātīpašums). Līdz 1926.gadam ēkā atradusies skola. Skolā bijušas 3 klases ar diviem skolotājiem. Pirms I Pasaules kara tajā strādājis skolotājs Erharts, bet, kad iesaukts karā, skola tika slēgta un tajā izveidoja „fišereju” – telpas zivju tīrīšanai un sālīšanai mucās. 1919.gadā skola atsāka savu darbību, līdz tās telpas kļuva par šaurām un to pārvietoja uz Ziemupes muižas ēku. Padomju gados ēka tika izmantota kā sporta zāle karavīriem.
    Bet nav ļaunuma bez labuma. Padomju armijas klātbūtne pasargāja Ziemupes jūrmalu no stihiskas apbūves, tās tuvums pasargāja līdzās esošo Ziemupes baznīcu no padomju varas represijām.
 
     
Ziemupes kara daļas virsnieku māja, tagad jau pārbūvēta par skaistu savrupnamu.
 
 
 
Aužuļu liepa
   Ceturtā dižākā liepa Latvijā (7,65 m) savu vārdu ieguvusi par godu Aužuļu mājām, kuru sētā tā augusi. Māju sen vairs nav. Zinātāji stāsta, ka liepai varētu būt ap 380 gadu. Stipri cietusi 2005.gada janvāra vētrā. Aizlauztajam zaram ieduroties zemē sākusi dzīt  jaunas atvases, veidojot savdabīgus vārtus.
Blakus liepai 2007. gada 9. maijā tika iestādīta jauna liepiņa. 
 
 
Akmens krāvums
+371 29437166
(vieta apmeklējama tikai vietējā gida pavadībā)
 
   Agrāk, kamēr piekraste vēl nebija apmežota, lielu postu iedzīvotājiem sagādāja jūras smilšu uzbrukums lauksaimniecībā izmantojamajām zemēm. Lai smiltis aizkavētu, ziemupnieki krāvuši garu akmens grēdu. Tāda ir viena no vairāk kā kilometru garā krāvuma rašanās versijām.

Stāvkrasts pie Ziemupes
 
    Jūras krasts šeit ir neparasti gleznains un mainīgs. Stāvkrasta augstums svārstās no 5 līdz 12 metriem. Pēdējo gadu laikā jūra sauszemei atņēmusi vairāk kā 10 m platu joslu. Kāpās ļoti savdabīga augu valsts.
 
Foto: Kārlis Volkovskis

"1836" stabiņš

Kā dāvana Latvijai simtgadē tika īstenots projekts 1836. Tā mērķis ir izveidot vienojošu1836 km garu tūrisma ceļu apkārt Latvijai. projektā iesaistījās arī Pāvilostas novada ļaudis, piedaloties posmā no Jūrkalnes līdz Ziemupei. Šī gājiena noslēgumā Ziemupē tika ierakts "1836 ceļu". Pirmo reizi šo gājienu vēsturē līdzekļi tika saziedoti, pateicoties novada ļaudīm. Ar atbalstītāju palīdzību un dāsnumu 1836 stabiņš tagad atrodas arī Ziemupes jūrmalā. Pateicoties šim projektam, Pāvilostas novadam un Ziemupei ir par vienu īpašu un nozīmīgu stāstu vairāk. Stasts 1836!

 

Foto: Daina Vītola


RŪĶUPE

Ziemupes jūrmalas stāvlaukums
+371 29400470
 
Rūķupe ir vieta Ziemupes jūrmalā, kas nav radusies ne vakar, ne šodien, tā pastāvējusi vienmēr. Šeit mīt dažādi Rūķi un leģendas par Rūķu dzīvi no izseniem laikiem, tomēr tā redzama top vien decembrī.
Rūķupes galvenais RūķRūķis pēdējos gadsimtus ir Ziemassvētku vecītis. Šī ir vieta, kur gaisā virmo Labestība, Mīļums un patiess Kopā Būšanas Prieks. Šeit starp lielākiem Rūķiem priecīgs rikšo ponijs Kriksis, vienmēr garda un silta pār mežiem kūp Rūķu tējas smarža, goda vietā stāv Lielisko Darbu grāmata un cauru gadu vītero Putni.
Rūķupe ir vieta, kur nonāk visas, visas Ziemassvētku vecītim adresētās vēstules no Latvijas. Arvien biežāk tās atceļo arī no tālienes - Krievijas, Vācijas, Anglijas, Ķīnas, Taivānas, Čehijas, Ukrainas, Francijas un dažnedažādām citām zemēm!
Ziemassvētku vecītis tās rūpīgi izlasa un sagatavo katram īpaši rakstītu atbildi. Katru gadu vēstuļu paliek arvien vairāk un to skaits mērāms simtos (ne Rūķu cepurēs). Visas rūpīgi tiek arhivētas un uzglabātas Drošā vietā - Lielajā Vēstuļu Skapī.
Rūķupe ir vieta, kur labais vairo labo un pasaule kļūst daudzreiz gaišāka. Rūķi ik gadu organizē labdarības akciju "Piepildīsim Lielo Dāvanu maisu", kurā piedalās gan lieli, gan mazi dāvanu gatavotāji no visas Kurzemes. Rūķu Motivācijas brigāde tās gan personīgi savāc, gan sagrupē, gan ar sociālo dienestu darbinieku starpniecību kā Cerības Stariņu nogādā vientuļajiem cilvēkiem un ģimenēm, kurām šai dzīves posmā neklājas tik viegli.
Rūķupe ir kas vairāk par ciemu. Tās ir Vērtības, LīdzAtbildība, Prieks, Laiks, ko veltām Viens Otram, Rūpes, Draudzība un vēl Daudz kas Vairāk!
 

Foto: Marta Kalēja


GADĀS ARĪ TĀ .....
 
  Ziemupē pie viesu mājas "LAIKAS" 2009. gadā  27. novembrī ap plkst. 5.30 uz sēkļa uzskrēja poļu tankkuģis  " Romanka " . Kuģi izdevās novikt no sēkļa tikai 29. novembrī ap plkst. 17.00 . Trijās dienās, kas iekrita brīvdienās, kamēr kuģis atradās pie krasta, Ziemupi katru dienu apmeklēja apmēram tūkstots interesentu.