Sestdiena, 23.01.2021
Strauta, Grieta

Satikt kolēģus, iepazīt kultūru

Satikt kolēģus, iepazīt kultūru

19.09.2018

     Pāvilostas novadpētniecības muzejs 2017. gadā saņēma Latvijas Muzeju biedrības gada balvu “Gada ekspozīcija” un Dāvana  karti 150 EUR vērtībā. Muzeja darbinieki nolēma šo naudu izmantot pieredzes apmaiņas un profesionālo pilnveidošanas braucienā uz Valkas novadpētniecības muzeju un Igaunijas muzejiem.

      14. septembra pēcpusdienā sasniedzām tālo Valkas muzeju, kur mūs sirsnīgi sagaidīja kolēģi. Muzeja vadītāja Ligita Drubiņa izrādīja muzeja ekspozīcijas un izstāžu zāles, bet  galvenā krājuma glabātāja Aija Priedīte - muzeja krājuma telpas un muzeja krājumu. Pie kafiju tases darbinieki sarunās dalījās ar  muzejos paveikto  un tālākiem darbības plāniem.

     Tālāk ceļš veda uz Tartu - vēsturiskās universitātes un daudzu muzeju mājvietu. Rīts iesākas ar Tartu pilsētas apskati un Igaunijas Nacionālā muzeja apmeklējumu. Tā veidotāji ir pārliecināti – muzeja ēka un paša muzeja esamība noteikti stiprina igauņu pašapziņu, kultivē nacionālo lepnumu, kā arī sniedz iespēju visām paaudzēm jaunos veidos iepazīt savas valsts kultūras vēsturi.  Pēc redzētā un sajustā  radās pārdomas - un kā ir pie mums Latvijā?

     Turpinājumā mūsu ceļš ved uz Peipusa ezera rietumkrastu, tā saucamo ”Sīpolu ceļu”. Zem šī nosaukuma slēpjas Igaunijas zemnieku, vācu muižnieku un krievu vecticībnieku kultūras. Ar vietējo iedzīvotāju dzīves gājumu, sīpolu audzētāju un zvejnieku ikdienas dzīvi  iepazināmies vietējā muzejā un  galerijās. Pastaigājoties pa savdabīgām ciemata ieliņām, kas sniedzas vairāku kilometru garumā, nepamanot  jau nokļuvām citā ciemā.

     Trešās dienas rītā, atvadoties no viesmīlīgā Ninas ciema viesu nama saimniekiem, ceļš ved uz Latviju. Mājupceļā vēl apskatījām gleznotāja Jāņa Brektes memoriālo māju “Saulieši” Lizuma pagastā. Tur mūs sagaida Kristiana Brektes* vecāki, kuri laipni izrādīja vairākas gleznošanas darbnīcas un Jānim Brektem iekārtotas mākslinieka istabas ar senlaiku priekšmetiem un piemiņas lietām, kā arī mājas bēniņos apskatāmo plašo visu dzimtas profesionālo mākslinieku ekspozīcijas zāli, kur izstādītas gleznas, grafikas, instalācijas objekti un keramika.

   (*2015. gada Pāvilostas muzeja darbinieki uzsāka sadarbību  ar  mākslinieku Kristianu Brekti, kurš ir akvarelista Jāņa  Brektes mazdēls. Kopdarba rezultātā Pāvilostas novadpētniecības muzejā  tapušas trīs jaunas muzeja ekspozīcijas.)

        Kā nozīmīgāko ieguvumu brauciena dalībnieki atzina tieši kolēģu veiksmīgo piemēru apzināšanu un savstarpējo pieredzes salīdzināšanu, izdalot līdzīgo un mācoties no atšķirīgā tajā.

 

Muzeja vadītāja Irina Kurčanova

 

Ciemojoties Valkas muzejā

Apskatot Igaunijas Nacionālo muzeju

Apmeklējot Voronjas galeriju Varnjas ciematā, kas ir viens no populārākajiem "Sīpola ceļa" ciematiem.

Jāņa Brektes memoriālās mājas "Saulieši" apmeklējumā

 

« Atpakaļ