Ceturtdiena, 25.04.2024
Līksma, Bārbala

Jaunas tradīcijas pirmsākumi - nēģu diena Pāvilostā

Jaunas tradīcijas pirmsākumi - nēģu diena Pāvilostā

28.11.2018

     2018. gada 25. novembra rīts, Pāvilosta, vēss laiks, debesis skaidrojas, tas ir priekšvēstnesis gaišai un saulainai svētdienas dienai. Tā arī ir diena, kad pie Pāvilostas novadpētniecības muzeja sākas jauna tradīcija - nēģu diena Pāvilostā, kuras mērķis ir popularizēt un ļaut vairāk iepazīt nēģi.

 

Nēģu zvejniecība un tradīcijas Pāvilostā

     Kā stāsta Irina Kurčanova (Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītāja) nēģus Pāvilostā Tebras un Durbes upēs pie Sakas satekas zvejojuši jau sen ar koka tačiem. Laika gaitā zvejošanas paņēmieni mainījušies.

      Pēc daudzu gadu pārtraukuma, 1964. gada sākumā atsākoties aktīvai zvejniecībai Sakas upē, atsākās arī nēģu zveja. 1964. gadā nozvejotos nēģus sāka apstrādāt jaunatvērtajā nēģu cehā. 1965. gadā nēģu nozveja un apstrāde paplašinājās. Sagatavotie ceptie Pāvilostas nēģi tajos tālajos gados tiek vesti uz Rīgas un Maskavas glaunajiem restorāniem.

      Sākotnēji nēģus zvejoja Sakas upē ar 2 murdiem no augusta mēneša līdz decembra mēnesim. Aktīvākie nēģu zvejnieki bijuši Žanis Bunka, Ernests Ermanis, Arvīds Zvaigzne, Krišs Pētermanis,  Romualds Šaukstelis, Edvards un Gunārs Jembergi, Osvalds Grīnbergs, Arnolds Apenis, Harijs Lācītis un citi.

      Paiet laiks un pagājušo gadsimta 90.-tajos, pēc smagām pārrunām ar zivsaimniecības institūta speciālistiem un lieliem Rīgas kungiem, Sakas upē ļauj nēģus zvejot ar 16 murdiem (4 rindas pa 4 murdiem no kreisā krasta).

        Nēģus turpina zvejot arī šajā gadsimtā. Tā 2017. gadā Pāvilostā novadā ar nēģu zvejniecību nodarbojas 11 uzņēmumi. Nēģu zvejas sezona sākas no 1. augusta un līdz 1. februārim un tā nav viegla, jo daudz spēka un laika prasa murdu izvietojuma vietas nomaiņa Sakas upē. Lai izņemtu un izmazgātu zvejas rīkus, kā arī nostiprinātu tos atpakaļ upē, vajadzīgas vismaz četras stundas. Viens no svarīgākajiem loma lielumu ietekmējošiem faktoriem ir laika apstākļi.

 

Nēģu pagatavošana

     Kā savos rakstos atzīst Ilze Zonne, tad “nēģi ir produkts, kurš spēj ļoti garšot vai ļoti negaršot un radīt tik spēcīgas gastronomiskas kaislības kā reti kurš cits”. Vēsturiski jau senie romieši ļoti labi zināja, kas ir nēģi, viduslaikos cilvēki ievēroja, ka nēģi ir barojošāki nekā citas zivis un īpaši pieprasīja gavēņa laikā. Tas ir augstu vērtēta delikatese Eiropas tautās.

      Runājot ar cilvēkiem, ir jāatzīst, ka ir ļoti daudz nēģu pagatavošanas veidu un katram var būt savas nianses un noteikti iesakām ikvienam, pat kaislīgākajiem skeptiķiem, vismaz reizi nogaršot labi pagatavotu nēģi. To ļoti labi apliecināja pirms vairākiem gadiem piedzīvotais, kad, viesojoties pie Aleksandra Rozenšteina zvejnieku saimniecībā “Kurķis” (Salacgrīvā), bija iespēja nogaršot izcili pagatavotus nēģus, un pieredzes apmaiņas dalībnieks, kurš atzina ka viņa negaršo nēģi, augstu novērtēt Aleksanda meistarību.

 

Nēģu diena Pāvilostā

      Tieši tāds vadmotīvs arī rosināja pēc labākiem piemēriem Carnikavā un Salacgrīvā, kur lielā godā celti nēģi. Tāpēc, lai arī Pāvilostā un tuvākās apkaimes cilvēkiem ļautu vēl vairāk iepazīt nēģi, tika rīkota nēģu diena.

     Šīs dienas ietvaros bija iespēja vērot un iepazīt pagatavošanas meistarklases – nēģu kūpināšanu piedāvāja Dzintars Zamarītis, bet grillētus (ceptus) nēģus, nēģu pastēti un ceptus nēģus želejā piedāvāja Valērijs Kurčanovs, savukārt sātīgo nēģu zupu vārīja Silva Vārsberga un gardo, silto upeņu dzērienu gatavoja Irina Kurčanova. Prasmīgajiem meistariem bija arī savi palīgi – Gunta Raibarte, Valija Pētermane, Lonija Karkovska, Viktors Bikšis, Vizma Ģēģere, muzeja darbinieces Sandra Tetere un Larisa Ķipste.

    Papildus ikvienam bija iespēja noskatīties radošās apvienības “Jūras Vēstis” izsmeļošo un vēsturiski nozīmīgo filmu “Latvijas nēģis”, kā arī apmeklēt un iepazīt Pāvilostas novadpētniecības muzeja piedāvātās plašās iespējas, apskatīt muzeja ekspozīciju “Jūriņ’ prasa smalku tīklu” un virtuāli iejusties zvejnieka lomā, ar murdiem zvejojot nēģus Sakas upē. Savukārt bērniem Pāvilostas novada TIC darbiniece Anta Lībiete piedāvāja dažādas izzinošas izklaides.

     Šī diena pulcēja negaidīti daudz apmeklētāju un tas tik parāda ka šāda diena ir nepieciešama arī turpmāk.

     Liels paldies Pāvilostas novada domei, tās priekšsēdētājam Uldim Kristapsonam, un īpaši Irinai Kurčanovai, kura ar savu “darba rūķu” komandu ir izdarījusi milzīgu darbu šīs dienas rīkošanā.

     Tas ir jauns izaicinājums un jauna tradīcija, kuru apsolāma arī uzturēt turpmāk. Lai izdotos labāk, būsim pateicīgi ikvienam par ierosinājumiem nākamā gada nēģu dienas Pāvilostā rīkošanā.

Uz tikšanos nākamā gadā Pāvilostā!

 

Pasākums notika Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitātes “Atbalsts zivsaimniecības nozares popularizēšanai un zivsaimniecības projektu konkursa organizēšana”.

 

Aleksejs Kačanovs, LLKC Liepājas nodaļas vadītājs

un uzņēmējdarbības konsultants

 

Foto: Marita Kurčanova,

Pāvilostas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste 

 

Saistošie raksti: www.liepajniekiem.lv un www.rekurzeme.lv

 

Plašāku fotoreportāžu skatieties FOTOGALERIJĀ

 

 

 

« Atpakaļ