Ceturtdiena, 08.12.2022
Gunārs, Vladimirs, Gunis

Ekskursija uz Dundagas novadu

Ekskursija uz Dundagas novadu

05.09.2018

    24.augustā notika plānotā ekskursija Vērgales senioriem uz Dundagas novadu.

    Ko tad mēs redzējām un kur bijām. Bijām  pie Irbenes Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra radioteleskopa, kas atrodas bijušajā Padomju armijas pilsētiņā un tagad ir Ventspils Augstskolas inženierzinātņu institūta pārziņā. Klausījāmies gida ļoti interesantajā stāstījumā, gājām pa 600 m garu pazemes tuneli spīdinot baterijas un izbaidot sikspārņus. Daudzi sāka, bet tikai divi uzkāpa līdz galam vienā no vecajiem lokatora torņiem, darbojošos radioteleskopu vērojām no malas, jo tur iekšā nelaiž. Redzot pamestās ēkas  visapkārt, sajutām aizmirsto padomijas klātbūtni.

     Braucot uz Mazirbi, pabijām gan Kolkas ragā, gan apmeklējām, visiem zināmo, Taizeļa kapa vietu un netāli esošo baznīcu, kas laipni bija atvērusi savas durvis un aicināja mūs iekšā. Mazirbes centrā  mūs sagaidīja  ļoti skaistā lībiešu tautas tērpā "Stūrīšu- Branku” saimniece, kas pastāstīja par Taizeļu dzimtu un lībiešiem. Bijām viņas senlietu krātuvē un aplūkojām lībiešu seno sadzīves priekšmetu kolekciju. Pēc tam devāmies uz saimnieces mājām  pusdienās, kas bija lībiešu grūdiens no trīs ēdieniem- uzkoda, grūdenis un kafija ar pienu un līdzi mums katram iedeva launaga maizīti. Bija gardi nu gan un mīļi!

    Daļa no ekskursantiem uzkāpa Šlīteres bākā un apmeklējām dabas izglītības centra "Slītere’’ ozola namiņu, kur varējām klausīties dažādu putnu dziesmas, bet telpas vidū stāvēja ļoti dižs ozola stumbra atveidojums, kurš likās kā īsts.

    Bijām eksotisko dzīvnieku parkā Dundagā, kur redzējām gan alpakus un lamas, strausus un kamieļus, pundurtrušus un minicūciņas, zilo govi un briedi, dažādas vistas, un pīles, ponijus un kaziņas. Dzīvnieki ļoti droši, tikai govs un strausi bija aplokos. Šeit var aizvest arī skolas bērnus, lai tuvāk iepazītu dzīvniekus.

     Dundagā aplūkojām Dundagas pili no ārpuses, redzējām krokodila pieminekli, Piensaimnieku LPKS "Dundaga’’ veikalā "Pienenīte" varējām iegādāties vietējo produkciju. 

     Mums bija iespēja redzēt un apmeklēt valsts konkursā godalgoto AS "Latvijas valsts meži’’ Ziemeļkurzemes klientu apkalpošanas centru. Ļoti skaista ēka, kur nesošie konstruktīvie materiāli ir no koka un kopā ar stikloto fasādi veido videi draudzīgu ēku.

       Pretī šai iestādei ir Dundagas parks un tajā aug ozols, kurš tiek dēvēts par "lata" jeb "naudas" ozolu, jo esot prototips naudas zīmē attēlotajam. Ozolam dziedājām dziesmu, gājām apkārt un nofotografējamies.

      Apmeklējām Kubalu skolu- muzeju, kur gide, ar savu ļoti dzīvīgo stāstījumu, mūs aizveda senatnē un uzzinājām daudz jaunu un jau piemirstu lietu par Ernestu Dinsberģi- skolotāju, par viņa paliekošo devumu kultūrvēsturē un Dundagas pagasta sabiedrības izglītošanā.

     Ja visu dienu laiciņš bija jauks, tad atpakaļceļā mūs pavadīja kārtīgs lietus. Redzējām daudz un uzzinājām daudz. Paldies Vizmai no Pāvilostas par ieguldīto darbu ekskursijas sagatavošanā, šoferim Rolandam  un visiem braucējiem par ļoti jauko, kopā pavadīto dienu!

Velga Freimane

 

 

 

 

« Atpakaļ