Otrdiena, 21.03.2023
Una, Unigunde, Dzelme, Benedikts

Svin svētkus Grāmatai!

Svin svētkus Grāmatai!

24.05.2016
      20.maijā ar plašu un daudzveidīgu programmu norisinājās Novadu 15. Grāmatu svētki Vērgalē. Rūpes par svētku dalībnieku sagaidīšanu šajā dienā uzņēmās Baronese (Velga Freimane) un Barons (Jānis Vitrups), bet pašā Vērgales centrā par šeit notiekošajiem svētkiem vēstīja lielā Pūce ar savu gudrības grāmatu, tintnīcu un spalvas kātiem. Ikviens šajā dienā Pūces grāmatā varēja ierakstīt savu sveicienu, vēlējumu vai kādu citu vēstījumu. Paši pirmie, jau agrā rīta stundā, Vērgalē ieradās izdevniecību pārstāvji, lai Vērgales pamatskolas zālē iekārtotos un sagatavotos grāmatu komercizstādei. Pavisam Grāmatu svētkos piedalījās septiņas izdevniecības – “Lauku Avīze”, “Zvaigzne ABC”, “Jumava”, “Nordik”, “Avots”, “Divpadsmit” un “Latvijas Grāmata”. Visas dienas garumā nenorima svētku dalībnieku interese par izdevniecību piedāvātajām grāmatām un ikviens sev varēja iegādāties ko īpašu un tīkamu. Bet pēc grāmatu iegādes, izdevniecības dāvāja iespēju ikvienam grāmatu pircējam piedalīties jaunāko grāmatu izlozē pasākuma noslēgumā.
     Grāmatu svētku atklāšana notika Vērgales kultūras namā, kur visus klātesošos gaidīja Barons un Baronese, iepazīstinot Grāmatu svētku viesus ar Vērgales  un Vērgales muižas kompleksa vēsturi, kā arī sveica visus 15.Grāmatu svētkos. Kopā tika aicināts nodziedāt Vērgales himnu “Vērgalei”, mūzikas autores Noras Kurmes pavadījumā un sumināts gan vārdu autors Aivars Grava, gan mūzikas autore. Klātesošajiem priekšnesumus sniedza arī Vērgales pamatskolas folkloras kopa “Čabraki”, priecējot skatītājus ar skanīgām dziesmām. Grāmatu svētku dalībniekus uzrunāja Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons, Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas direktore Ilga Erba un Lauku bibliotēku atbalsta biedrības valdes priekšsēdētāja Biruta Eglīte. Svētku programmā radās nelielas izmaiņas, taču tās tika aizstātas ar citām, ne mazāk svarīgām aktivitātēm. Pirmā tikšanās Vērgales kultūras namā bija ar populāro latviešu rakstnieci Moniku Zīli – “Sarunas par dzīves garšu”. Vienkāršā un  nepiespiestā gaisotnē nemanot aizritēja laiks sarunās par sadzīviskām lietām un vienkārši par dzīvi.
     Pasākuma programma tika veidota tā, lai būtu saistoša visām vecumu grupām, ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem un jauniešiem. Liela rosība bija vērojama Vērgales mākslas skolā, kur Mika Valdberga vadībā notika radošā darbnīca “Katram sava pasaka”’, kuru apmeklēja apmēram 26 bērni. Uz vietas tapa astoņu lappušu bieza grāmata “Eži, kuri atvēruši bibliotēku mežā”. Savukārt pats rakstnieks katram bērnam dāvāja savu grāmatu ar autogrāfu “Peļu dejas”. Bez tam Pāvilostas bibliotēka saņēma no M.Valdberga dāvinājumu – grāmatas. Bet Vērgales pamatskolā jaunākās paaudzes lasītājiem bija iespēja tikties ar dzejnieku Uldi Ausekli un klausīties dzeju - “Īsi un gari panti bērniem un pasakas par viscaurumainākajām siermaizītēm”. Savukārt sarunā ar rakstnieku Mārtiņu Silu iepazinām viņa grāmatu “Vēstules no Āfrikas”. Taču tiem, kurus vairāk interesēja praktiskas nodarbes bija iespēja izpausties radošajās darbnīcās – “Kā top skaistas lietas” radošā darbnīca klūdziņu pīšanā, “Dekupāžas noslēpumi”, “Padarīsim dzīvi krāsaināku” - pīšanas, mezglošanas radošā darbnīca un “Ādas meistars”. Visas noritēja sadarbībā ar Zvaigzni ABC un Liepājas Neredzīgo biedrību. Un tad, pēc sātīgas maltītes Muižas ēdamzālē, kur tika piedāvāts “Baroneses virums”, interesentus gaidīja jau atkal jauna nodarbe – par tēmu “Visu gadu ziedošs dārzs” Vērgales bibliotēkā konsultēja Ilma Nereta. Ikviens puķu mīlis un skaista dārza cienītājs atrada sev vērtīgu informāciju. Bez tam visas dienas garumā svētku dalībniekiem bija iespēja aplūkot dažādas izstādes. Vērgales pamatskolā – skolēnu zīmējumu izstādi “Mana mīļākā grāmata”, Vērgales kultūras namā foto izstādi “Pāvilostas novada popularizēšana caur fotoobjektīvu” un Vērgales muzejā kāzu tērpu un aksesuāru izstādi “Mūsu diena baltā mīlestībā zied”.
      Grāmatu svētku izskaņā, Vērgales kultūras namā notika jaunāko grāmatu izloze, kurā veiksme uzsmaidīja ne vienam vien grāmatu pircējam, bet muzikāls sveiciens “Tava sirds ir tavas mājas” izskanēja no mūziķiem Antras Stafeckas un Ulda Marhilēviča. Diena bija izdevusies, laiks bija brīnišķīgs un apkārtne glīti un akurāti sakopta, to atzina ne viens vien svētku dalībnieks, bet kāds šo daudzu cilvēku domu bija pat ierakstījis lielajā Pūces grāmatā. Paldies visiem, kuri atnāca un atbrauca, paldies visiem svētku organizatoriem un visiem, kuri palīdzēja tapt šiem skaistajiem svētkiem.
    Paldies svētku atbalstītājiem - Latvijas Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, Eiropas Komisijas pārstāvniecībai Latvijā, Latvijas Bērnu fondam, Jelgavas tipogrāfijai, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, SIA Drukātava, SIA VESTA-LK, The White Book, Okupācijas muzejam, Vienotībai, Zaļo un Zemnieku savienībai, Valdim Zatleram, Inesei Vaiderei, Pāvilostas novada domei. Un informatīvajiem atbalstītājiem - Latvijas Avīzei, Kurzemes Vārdam, Kursas Laikam, Pāvilostas Novada Ziņām un www.pavilosta.lv
 
Vita Braže
 
 
Foto: D. Vītola un V. Braže
 
Plašāku fotoreportāžu skatieties FOTOGALERIJĀ
 
 
.

 

« Atpakaļ