Trešdiena, 29.09.2021
Miķelis, Mikus, Miks, Mihails

Aizvadīti Kurzemes novadu deju svētki

Aizvadīti Kurzemes novadu deju svētki

21.06.2016
     Liepājas Olimpiskā centra arēnā 18. jūnija vakarā norisinājās vērienīgs Kurzemes Deju svētku lieluzvedums “Pašā jūras vidiņā”, kurā piedalījās vairāk nekā 2000 dejotāju no 22 Kurzemes novadiem, kopskaitā 96 deju kolektīvi, viņu vidū arī Vērgales pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvs “Vērgalīte” un Pāvilostas pilsētas kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs “Mārsils”.
     Pirmo reizi Kurzemes Deju svētki notika iekštelpās, nevis, kā ierasts, stadionā, kas mazliet baidīja gan pašus dejotājus, gan svētku apmeklētājus, jo dejotāji pa šiem gadiem bija pieraduši pie stadiona apmēriem un plašuma, bet ikviens svētku skatītājs varēja brīvi baudīt koncertu, nedomājot par biļeti un sēdvietu. Bet galu galā svētkus rīkot Olimpiskajā centrā dēļ Liepājas tās dienas laikapstākļiem bija pareizais lēmums no organizatoru puses, kā arī vietas pietika gan daudzajiem dejotājiem un skatītājiem.
      Lieluzvedumā “Pašā jūras vidiņā” tika izrādītas un izdejotas pašlaik skaistākās un sirdij tuvākās Kurzemes dejas. Tas tika veidots kā dejas izrāde, ko paspilgtināja grupas "Latvian Voices" dziedājums un gaismu režisora Artūra Dzirnes-Dzirņa veidotā noskaņa.
     Svētkiem Pāvilostas novada dejotāji gatavojās jau no sezonas sākuma, kad uzzināja savu grupu repertuāra dejas. Šogad vērgalnieki D grupā gatavoja dejas - “Visam cauri iet”,  “Es pazinu to meitiņu”, “Kāzu goda solis”, “Cīruļa vēdības” un “Suitu lūgsna”, savukārt pāvilostnieki E grupā dejoja dejas “Galdiņam četri stūri”, “Tēvis, tēvis, tais’ man laivu”, “Kad tie zēni prūšos gāja” un “Induļa žigliņš”.
       Vērgalnieki visas dejas svētkos nodejoja. Bet dejotāji atzīst, ka visas dejas ir skaistas, bet īpaši mīļas ir “Suitu lūgsna”, neskatoties uz to, ka pēc tās ir jāķer pēc elpas un galva vēl brīdi griežas straujajos apgriezienos, kā arī “Visam cauri iet” un “Kāzu goda solis”, kam izgatavoti īpaši puškaiši. Abas pēdējās “Vērgalītes” dejotāji izdejoja arī šī gada skatē, kur ieguva I pakāpi. Šis gan nebija “Vērgalītes” pēdējais lielais notikums šai sezonā un sezona nebūt nenoslēdzas. Jau 30.jūlijā deju kolektīvs atzīmēs savu 30. jubileju Vērgales Muižas laukumā ar skaistu koncertu pulksten 19, kur piedalīsies gan bijušie dejotāji, gan kolektīva draugi no dažādām Latvijas vietām.
     Lai arī paši dejotāji daudz no koncerta neredzēja, sajūtas bija skaistas un pacilājoša, kā jau svētkos, kad kopā sanāk simtiem dejotāju, satiekas sen neredzēti kolektīvi un dejotāji no citiem deju aprinķiem. Kad pēc koncerta aizmirstas garās mēģinājumu stundas, un kāda sāpe koncerta laikā netraucē lēkt augstāk un paskriet ātrāk. Pēc koncerta dejotāji vēl izdejojās grupas “Apvadceļa” ballītē.
        Kurzemes Deju svētku lieluzveduma stāstu dejā un mūzikā veidoja svētku virsvadītāji, lielkoncerta mākslinieciskie vadītāji un horeogrāfi Zanda Mūrniece un Jānis Purviņš, kopā ar virsvadītājām Litu Freimani, Ramonu Irbi un Santu Laurinoviču.
      Šis lieluzvedums neapšaubāmi ir liels solis pretī 2018.gada Deju svētku lieluzvedumam Daugavas stadionā. Laikā starp Vispārējiem latviešu Dziesmu un deju svētkiem notiek dažādi lielāki un mazāki pasākumi, kuros dejotāji mācās un izprot Deju svētku stūrakmeni - kopā dejošanas tradīciju.
 
VPDK “Vērgalīte” dalībniece Ieva Skābarde un Marita Kurčanova,
sabiedrisko attiecību speciāliste
 
Saistītie raksti un foto www.liepajniekiem.lv un www.rekurzeme.lv
 
Foto: I. Lūka un M. Kurčanova
Video: M. Kurčanova
Plašāku fotoreportāžu skatieties FOTOGALERIJĀ
 
 
 

 

 

« Atpakaļ