Svētdiena, 14.08.2022
Zelma, Zemgus, Virma

Pāvilostas pilsētas 136.jubilejas svinības!

Pāvilostas pilsētas 136.jubilejas svinības!

19.05.2015
     Lai gan ierasti maijs ir bijis pavasara vissiltākais un skaistākais mēnesis, šogad maijs mūs pārsteidza ar visnotaļ vēsām un lietainām dienām, kas radīja bažas par pilsētas svētku pasākumu sestdien. Bet Pāvilosta jau ir tāds Dieva aplaimots strūrītis Latvijas kartē, kur visu mēnesi var līt, bet tieši Pāvilostas pilsētas svētku dienā, 16.maijā, saulīte staigā pa zemes virsu un priecē ar maija ziedoni, putnu dziesmām un laimīgiem cilvēkiem.
    Tieši pirms136 gadiem– 1879.gada 16.maijā vācu barons Otto Fridrihs fon Lilienfelds svinīgā ceremonijā ar vārdiem „Zaļot un plaukt” nokristīja nākamo pilsētu sava brāļa Kurzemes gubernatora Paula fon Lilienfelda vārdā par  Paulshafen jeb Pāvilostu. Un tā šī mazā pilsētiņa dzīvo, zaļo un pamazām plaukst Kurzemes jūrmalā.
Ierasti svētkus svinam tradicionāli ar savām stabilām vērtībām, bet, lai svētkiem katru gadu piešķirtu kādu citu nokrāsu, der arī ieviest ko jaunu.
    Svētku diena iesākās ar tradicionālo svētku gadatirgu, kas pulcēja neierasti daudz tirgoties gribētāju, un jau plksten 7:00 no rīta kā jaunums šogad notika makšķerēšanas sacensības Sakas upes krastos. Uz sacensībām bija ieradušies astoņi vīri, bet skatītāju bija divreiz vairāk, kas vieš cerības, ka interese par šādu aktivitāti ir, un, ka nāmako gadu makšķerēšanas sacensības pulcēs vairāk dalībnieku. Tuvojoties pusdienlaikam, sacensības noslēdzās ar šādiem rezultātiem – kategorijā „Smagākais loms” 1.vieta Broņislavam Vītoliņam (0,800 kg), 2.vietā palika Gintauts Petrausks ar 0,600 kg smagu lomu, bet godpilno 3.vietu ieņēma Aivars Sprudzāns (0,600 kg.). Savukārt kategorijā „Lielākā zivs”  - 1.vieta Gintautam Petrauskam – 34,5 cm, 2.vietā– Broņislavs Vītoliņš – 31,5 cm, bet 3.vietā– Aivars Sprudzāns – 26,5 cm.
    Agri rīts sākās arī visiem sportot gribētājiem, jo Pāvilostas pilsētas stadionā notika minifutbola ceļojošā kausa izcīņa, Strītbola turnīrs un Pāvilostas čempionāts tenisā 1. posms. Strītbola  turnīrā piedalījās piecas komandas no Vērgales, Jūrkalnes, Liepājas un Pāvilostas. Tenisa kortā notika „Pāvilostas kausa 2015” izcīņa tenisā  pirmais posms, kur Jauniešu grupā piedalījās četri dalībnieki, bet pieaugušo grupā - seši dalībnieki. Pāvilostas ceļojošā kausa izcīņa minifutbolā piedalījās astoņas komandas no Liepājas, Rucava, Pāvilosta, Dunalkas, Ēdoles, Rokasbirzs, Cīravas un Medzes.Finālspēlē  Medzes komanda   uzvarēja  Rokasbirzs komandu  un ieguva ceļojošo kausu uz gadu. Plašāku rakstu par spēlēm lasiet mājas lapas sadaļā Sports.
     Bet pie Tūrisma informācijas centra oficiāli tika atklāta tūrisma sezona ar mini maratonu bērniem, kurā mazo skriet gribētaju ar katru gadu pieaug. Minimaratonā pieteikušies bija 32 bērni, bet uz startu bija atnākuši 30 skrējēju, kuri tika sadalīti divās vecuma grupās - bērni vecumā no 7-10 gadiem, un otrā grupā - bērni līdz 7 gadu vecumam, trīs dalībniekiem bija tikai 2 gadiņi. Bet konkursā "Pāvilostas lielākais ēdājs 2015" bija pieteikušies pieci dalībnieki - trīs vīri un divas dāmas, diemžēl dāmas konkursa dienā tā arī neatnāca. Vietu sadalījums sekojošs -  1. vieta Robertam Embrasam, 2. vieta Ivaram Petrovam un 3. vieta Jurģim Kudumam.
    Šogad Pāvilostas  pilsētas svētku ietvaros ostas teritorijā notika arī Atvērto durvju diena Valsts robežsardzes struktūrvienībās Pāvilostas I kategorijas nodaļā, kuras laikā bija iespēja uzkāpt uz robežsardzes kuģi „TIIRA” un iepazīties ar kuģa telpām un tehnisko aprīkojumu, kā arī  aplūkot glābšanas ekipējumu, Pāvilostas robežsardzes nodaļas telpas, iepazīties ar robežsargu galvenajiem pienākumiem un tehnisko aprīkojumu – dažādiem ieročiem, aizsargtērpu, novērošanas kamerām u.c.
     Ostas teritorijā vienlaicīgi ar robežsardzes atvērtajām dienām notika arī Pāvilostas zemessūcēja svinīgā iesvētīšana. Pāvlostas ev. lut. draudzes mācītājs Andris Brikšķis iesvētīja kuģi, vēlot kuģa komandai Dieva pārraudzību, darba tikumu un apziņu, ka šis darbs ir gan ostai, gan pilsētai ļoti nozīmīgs un izaugsmi nesošs.
   Visas dienas garumā bija iespēja apmeklēt arī dažādas izstādes. Pāvilostas novadpētniecības muzejā par godu pilsētas jubilejai no muzeja krājuma tika izveidota izstāde „Pāvilosta sendienās”, Pāvilostas bibliotēkā bija aplūkojama Ludmilas Grīnbergas mākslas darbu izstāde „Pie jūras dzīve mana...” un Pāvilostas pilsētas kultūras namā bija skatāma Pāvilostas sadraudzības pilsētas Smiltenes lietišķās mākslas studijas „Smiltene” izstāde.
      Pilsētas centrā svētku ietvaros savus darbus rādīja arī Pāvilostas aušanas pulciņa „Lumstiņš” dalībnieces, piedāvājot ikvienam iemēģināt roku aušanas procesā, tādā veidā iesaistoties Pāvilostas garākā noaustā celiņa tapšanā un atbalstot aušanas pulciņa projektu „Ceļš kāpās”. Blakus skaistajiem noaustajiem deķiem apskatei bija izlikti arī Pāvilostas Māklsas skolas audzēkņu darbi.
      Bet kā katru gadu arī šogad svētku kulminācija bija  biedrības "NILA" organizētā, šoreiz netradicionālā Velo-moto un Auto parāde un svētku dalībnieku gājiens! Tas ar katru gadu pulcē ar vien vairāk dalībnieku, ar lielāku izdomu un variācijām par tēmu, kas šogad skanēja „Jūras skartie!”.Svētku gājiena priekšgalā kuģa kapteiņa tērpā stājās Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons, aiz sevis pulcējot pašvaldības iestāžu un struktūrvienību darbiniekus un pārstāvjus, direktorus, skolotājus, dejotājus, dziedātājus, bērnus, jauniešus, kā arī svētku viesus – Smiltenes jauniešu deju kolektīvu.
    Svētku dienā pilsētas centrā uzrunu klātesošajiem teica priekšsēdētājs Uldis Kristapsons, bet koncertā uzstājās Pāvilostas pilsētas kultūras nama tautisko deju kolektīvi un Smiltenes deju kolektīvs „Dadži”. Pēc koncerta sekoja krāsaina un atraktīva izrāde „Medus rausis”, kurā bērni ar lielajām lellēm varēja iet rotaļās, dziedāt un dejot.
  Jau vakarpusē Pāvilostas viesi un iedzīvotāji pulcējās svinīgajā svētku pasākumā Pāvilostas kultūras namā, kur Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons tieca svētku uzrunu un sveica šī gada jaunpiedzimušos pāvilostniekus – Anci Vērnieci, Milliju Tūtāni un Lūkasu Valdbergu, un tos pašvaldības iestāžu darbiniekus, kuri šogad svin apaļas darba jubilejas – Irinu Kurčanovu, Rutu Ozolu, Ivetu Arāju, Annu Kaži, Ludmilu Vasiļčiku un Zinti Vīguli, bet pateicības rakstu par ilggadējo un profesionālo darbu priekšsēdētājs pasniedza pašvaldības kancelejas vadītājai Aijai Ozoliņai, saistībā ar Aijas darba gaitu pašvaldībā izbeigšanu. 
    Šoreiz svētku koncertā klātesošos priecēja grupas „Piemare”  dziesmas, Pāvilostas novada sieviešu kora „Sīga” dziedājums, Pāvilostas Mūzikas skolas pedagogu un audzēkņu uzstāsanās, kā arī bērnu vokālais ansamblis „Burbulīši” un dziedošo skolas bērnu sniegums. Pāvilostas jubilejas pirmā diena noslēdzās ar balli, kurā visus lustēja grupa "Piemare" un „Liedags”.
     Bet svētdienā, 17.maija pēcpusdienā Pāvilostas Pētera-Pāvila ev.lut. baznīcā notika Pāvilostas pilsētas svētku dievkalpojums, kurā piedalījās un savu svētību pilsētai vēlēja visi trīs Pāvilostas reliģisko konfesiju mācītāji, bet dievkalpojumu ar dievišķu skanējumu kuplināja Pāvilostas novada sieviešu koris "Sīga", Mūzikas skolas audzēkņi un Liepājas Simfoniskā orķestra vijolniece Lija Augstroze.
       Paldies visiem, kuri svētkus organizēja, atbalstīja ar piedalīšanos, kā arī svētku apmeklētājiem!
 
 
Marita Kurčanova,
sabiedrisko attiecību speciāliste
 
Foto: M.Kurčanova, A.Ozoliņa, I.Kurčanova
 
 
Plašāku fotoreportāžu skatieties FOTOGALERIJĀ
 
 
 
 
 
 

 

« Atpakaļ