Ceturtdiena, 25.07.2024
Jēkabs, Žaklīna

Pāvilostā viesojas draugi no Ukrainas!

Pāvilostā viesojas draugi no Ukrainas!

28.07.2015
    Pāvilostas novada pašvaldībai šis gads iezīmējies kā sadraudzības un partneru meklēšanas gads. Gada sākumā janvāra mēnesī pašvaldības delegācija viesojās Lietuvā Kretingas pilsētā, bet martā Pāvilostas novada pašvaldības pārstāvji ciemojās Ļvovas un Čerņigovas apgabalos Ukrainā. Ļvovas apgabalā pašvaldības delegācija apmeklēja potenciālo sadraudzības un sadarbības pilsētu Gorodok, kas 27.martā vainagojās ar abpusējas sadraudzības deklarācijas parakstīšanu starp Pāvilostas novadu un Gorodok pilsētu.
      Lai draudzība starp abām pašvaldībām būtu ne tikai uz papīra, bet arī dzīvē, Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons jūlijā ielūdza Gorodok pilsētas delegāciju apmeklēt Pāvilostas novadu.
      Vienlaicīgi ar otro Pāvilostas mūzikas un mākslas festivālu "Zaļais stars" Pāvilostā no 24. līdz 26.jūlijam viesojās un ar mūsu novadu iepazinās astoņi Gorodok delegācijas pārstāvji - Gorodok pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Ivans Pročs (diemžēl pats Gorodok pilsētas mērs Mikols Savka dēļ tuvojošajām vēlēšanām pilsētā nevarēja ierasties), pilsētas galvenā grāmatvede Gaļina Martin, domes deputāts Mihails Turkovskijs, ģimnāzijas direktors un domes deputāts Petrs Prodivus, pilsētas domes juriste Marjana Pencak, pilsētas 4. skolas  direktore Ļubova Šugalo, pilsētas korespondente Irina Ostrovska un šoferis Vladimirs Gluhs.
      Tā kā  viesi Pāvilostā ieradās vēlā vakarpusē un bija mērojuši garu ceļu, pirmo dienu viesus ļoti nenoslogojām. Pirmajā viesošanās dienā viesiem nedaudz tika izrādīta Pāvilostas pilsēta un novada administrācijas ēka, iepazīstināts ar pašvaldības struktūru un  administrāciju. Pēc nelielas domes ēkas apskates un sarunas ar priekšēdētāju, viesiem tika ierādīta viņu nakstmītne. Tikties ar  Gorodok delegācijas pārstāvjiem  bija ieradies un ar savu klātbūtni pagodināja arī Saeimas deputātu grupas sadarbībai ar Ukrainas parlamentu vadītājs Ainārs Mežulis, kurš martā, viesojoties Ukrainā Ļvovas apgabalā, Pāvilostas delegācijai noorganizēja tikšanos ar Gorodok pilsētas pārstāvjiem, kā rezultātā šī tikšanās pārauga Gorodok pilsētas un Pāvilostas novada draudzībā. Vēlāk Gorodok pilsētas delegācija tika aicināta apmeklēt Pāvilostas mūzikas un mākslas festivāla "Zaļais stars" naksts koncertu Sakaslejas baznīcā.
      Otrā ukraiņu delegācijas viesošanās dienā viesiem izrādījām Pāvilostas novadu. Novada apskate iesākās Vērgalē ar Vērgales muižas kompleksa apskati - Vērgales pamatskolu un muzeju. Skolas apmeklējuma laikā delegācijas pārstāvjiem radās daudz jautājumi par mūsu izglītības sistēmu, audzēkņu skaitu, skolotāju atalgojumu un, protams, interesanto skolas vēsturi. Savukārt Vērgales pagasta muzejā viesus pārsteidza iespaidīgais manteļskurstenis, ko tādu viņi redzēja pirmo reizi mūžā un ļoti interesējās par tā pielietojumu agrākos laikos. Atstājot sveicienu  gan skolā uz tāfeles, gan skaistu vēlējumu muzeja viesu grāmatā, delegācija devās tālāk uz  zvēraudzētavu Plocē.
      Pēc tam ceļš veda uz Saraiķiem pie Ilmas Rudušas "Kurzemes zvejnieka sētā". Pēc daudzajiem jautājumiem no viesu puses, ieinteresēto klausīšanos un ilgi pavadīto laiku, varēja secināt, ka viesiem ļoti patika Ilmas stāstījums un pati Kurzemes zvejnieka sētas ekspozīcija. Atvadoties no Ilmas kundzes Saraiķos, ar Gorodok delegāciju devāmies uz Akmeņraga bāku.
     Sirsnīga tikšanās notika ar bākas uzraudzi Tatjanu Vešņakovu, kurai arī radinieki nāk no Ukrainas. Tatjana, pasniedzot katram delegācijas pārstāvim mazu piemiņu no bākas, viesiem izstāstīja daudz interesantu nianšu par mūsu dzintaru un akmentiņiem, kuri atrodami šeit pat pludmalē. Kā arī delegācijas pārstāvji izmantoja izdevību un uzkāpa augstajā Akmeņraga bākā, lai apskatītos no augšas, cik plašs un zaļš novads esam. Tālākais delegācijas ceļš turpinājās Pāvilostas virzienā.
     Pāvilostā viesiem izrādījām pludmali, kurā bija saceltas dažādas smilšu figūras, savu zilganzaļo jūru un  molus. Pēc tam devāmies ostas vizrienā, kur domes priekšsēdētājs ukraiņu delegācijai izrādīja ostas infrastruktūru, pastāstīja par ostā īstenotajiem ES projektiem un attīstīto uzņēmējdarbību. Gūstot pirmo priekštatu par zvejnieku dzīvi Pāvilostā, delegācija tika aicināta apmeklēt Pāvilostas novadpētniecības muzeju, kur tā vadītāja Irina Kurčanova viesiem laipni izstāstīja un izrādīja muzeja ekspozīcijas un eksponātus. Pāvilostas novadpētniecības muzejā viesiem bija arī unikāla iespēja piedalīties Aizputes vīnu degustācijas šovā kopā ar mūkiem. Delegācijas pārstāvji izteica atzinīgus vārdus par mūsu vīniem, kas tiek darināti no daudz un dažādām ogām un augiem, ko parasti Ukrainā nedara. Muzeja apmeklējuma laikā noskaidrojās, ka arī muzeja vadītājai Irinai  ir cieša saistība ar Ukrainu, jo viņas tēvs nāk no Doņeckas pilsētas Ukrainā. Sirsnīgi atvadoties no muzeja vadītājas, Gorodok delegāciju aicinājām nelielā izbraucienā ar Pāvilostas koka laivām. Brauciena laikā ukraiņu viesiem bija iespēja izbaudīt gan jūras straujo dabu, gan Sakas upes līgano plūdumu. Tā kā šajās dienās Pāvilostā notika arī otrais Pāvilostas mūzikas un mākslas festivāls "Zaļais stars", kura ietvaros Kalna ielas stāvlaukumā norisinājās amatnieku un mājražotāju tirdziņš, aicinājām delegāciju apmeklēt to un varbūt ko iegādāties par piemiņu no Pāvilostas un Latvijas. Pēcāk delegācija devās uz nakstmītni, lai nedaudz atpūstos pēc otrās dienas daudzajiem un spilgtajiem iespaidiem. Bet jau vēlā vakarpusē arī Gorodok delegācijas pārstāvji tika ielūgti uz festivāla "Zaļais stars" nakts koncertu Pāvilostas pludmalē. Tur viņiem bija iepsēja iepazīties gan ar festivāla organizētāju un komponistu Uldi Marhilēviču, gan ar daudziem cietiem latviešu izcilajiem māksliniekiem un viņu daiļradi. Ukraiņu viesi atpazina daudzas Žorža Siksnas tovakar dziedātās  Raimonda Paula dziesmas, kuras kopīgi dziedājām kā latviešu valodā, tā arī krievu valodā. Sagaidot festivāla kulmināciju - svētku salūtu un kopīgi dziedot Pāvilostas himnu, noslēdzās otrā ukraiņu delegācijas viesošanās diena.
      Svētdienas rītā agri posušies, piedāvājām viesiem apmeklēt Liepāju, kas ir tuvākā, lielākā pilsēta Pāvilostai un arī reģiona centrs. Liepājā delegācijai pievienojās arī Liepājas ukraiņu biedrības pārstāve Natālija Vecvagare, kura ļoti priecājās sastapt savus tautiešus, kuri ir visistenākie informācijas sniedzēji par lietām, kas šobrīd noris Ukrainā. Savukārt delegācija, apmainoties savstarpēji ar kontaktiem, ļoti priecājās par šādu iespēju. Liepājas apmeklējums iesakās ar aizraujošu un interesantu ekskursiju pa Karostas cietumu gida Jura Reķa pavadībā. Iespaidi par cietumu no Gorodok delegācijas pārstāvju puses bija dažādi - kāds atcerējās savus armijā dienēšanas laikus, kādam ieinteresēja vēstures fakti, bet vēl kāds, saistībā ar patreiz notiekošo karadarbību Ukrainā, bija ļoti noliedzošs pret visu mulitāro. Bet vienaldzīgu neatsāja nevienu - ne Karostas cietums un pati Karosta, ne Sv. Nikolaja pareizticīgo Jūras katedrāle un karostas pagriežamais tilts. Viesi no gida Jura Raķa uzzināja daudz izzinošu faktu par šo Liepājas pilsētas daļu. Tālāk ekskursija turpinājās pašā Liepājas sirdī - Rožu laukumā. Arī šeit gida Jura pavadībā viesi uzzināja daudz jauna. Pēc tam delegācija tika aicināta apmeklēt daudzviet izslavēto "Slavas aleju", kur delegācijas pārstāvji ar aizrautību pielaikoja savas plaukstas Laimas Vaikules un Raimonda Paula plaukstu atlējumos, jo šie Latvijas mākslinieki ar savām dziesmām un izpildījumu ir ļoti populāri arī viņu zemē. Lai gan nelielā ekskursijā nav iespējams parādīt visu Liepājas šarmu un burvību, tomēr ukraiņu viesiem tika piedāvāts aplūkot pašus populārākos tūrisma galamērķus - Liepājas baznīcas, Annas tirgu u.c. Viens no tūristu iecienītiem objektiem bez Karostas šobrīd ir arī Liepājas jūrmalas parkā esošais grupas "Līvi" Spoku koks. Gidam Jurim Raķim izstāstot grupas slaveno un vienlaikus arī traģisko dzīves gājumus, viesiem tika piedāvāts pakavēties pie šī koka un paklausīties viņu tik izteiktās Liepājas roka dziesmas. Arī Liepāja, tā pat kā Pāvilosta, ir no tām nedaudzajām Latvijas pilsētām, kurām ir sava, oficiāla pilsētas himna. Pavadonim Jurim Raķim deklamējot Liepājas himnas vārdus, delegācijai bija iespēja pārliecināties, ka šie vārdi no himnas kā vides skulptūras dzīvo arī pašā pilsētā. Tā uz šādas skaistas nots noslēdzās Gorodok delegācijas Liepājas apmeklējums. Pēc Liepājas devāmies atpakaļ uz Pāvilostu, kur atvadījāmies no Gorodok delegācijas, jo viņiem priekšā stāvēja ilgs mājupceļš.
      Viesi atzina, ka ir ļoti priecīgi par iespēju viesoties Pāvilostā un novadā. Viņi guvuši daudz neaizmirstamu iespaidu, daudz vērtīgas informācijas, bet pats galvenais - draugus!
       Visas ukraiņu delegācijas viesošanās laikā no viesiem tika saņemti daudz jautājumi un izrunātas dažādas ar novada vadīšanu un valsts iekārtu saistītas lietas, kas mums ir kopīgas un kas atšķirīgas, bet no kurām mēs varam viens no otra mācīties.
       Lai draudzība starp abām nācijām turpinātos un tiktu tikai stiprināta, Gorodok delegācijas pārstāvji aicināja Pāvilostas delegāciju pie sevis ciemos Gorodok pilsētā rudenī. Ielūgumu pieņēma un pateicību par vizīti Pāvilostā izteica Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons.
 
Marita Kurčanova,
sabiedrisko attiecību speciāliste
 
Foto: M.Kurčanova
 
Plašāku fotoreportāžu skatieties FOTOGALERIJĀ
 
Attēlā pirmā rindā - Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons; otrā rindā no labās - Pāvilostas novada pašvaldības kancelejas vadītāja Arita Brūkle, Pāvilostas novada TIC vadītāja Mairita Tumpele, Gorodok pilsētas domes juriste Marjana Pencak, Gorodok pilsētas galvenā grāmatvede Gaļina Martin, Pāvilostas novada pašvaldības projektu koordinatore Vizma Ģēģere, skolas direktore Ļubova, Pāvilostas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Marita Kurčanova, Gorodok pilsētas korespondente Irina Ostrovska; trešā rindā no labās - Gorodok delegācijas šoferis Vladimirs Gluhs, Pāvilostas novada deputāts Andris Zaļkalns, Gorodok pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Ivans Pročs, Gorodok pilsētas domes deputāts Mihails Turkovskijs, Gorodok pilsētas ģimnāzijas direktors un domes deputāts Petrs Prodivus un viesmīlīgie saimnieki.
 
 
 

 

« Atpakaļ