Ceturtdiena, 25.07.2024
Jēkabs, Žaklīna

Pāvilostas novadā viesojas Zemkopības ministrs

Pāvilostas novadā viesojas Zemkopības ministrs

17.12.2015
     Pāvilostas novadā 16.decembrī viesojās Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.
   Rīta pusē ministru Vērgales pagasta pārvaldē sagaidīja Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons, pašvaldības izpilddirektors Alfrēds Magone un Vērgales pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Vitrups. Savukārt Zemkopības ministrijas delegāciju pārstāvēja Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), Zemkopības ministrijas valsts sekretāre Dace Lucaua un 12.Saeimas deputāts Ainārs Mežulis (ZZS).
     Tikšanās laikā priekšsēdētājs Uldis Kristapsons ministram prezentēja Pāvilostas novadu, realizētos projektus un attīstības vīziju. Sarunas laikā ministram tika uzdoti arī jautājumi, kas skar gan Pāvilostas ostas attīstību un uzņēmējdarbības veicināšanu novadā. Ministrs Jānis Dūklavs un valsts sekretāre Dace Lucaua sniedza atbildes un izsmeļošus paskaidrojumus.
    Turpinājumā Zemkopības ministrijas delegācija tika aicināta apmeklēt zemnieku saimniecību "Gausēni" Vērgales pagasta Ziemupē. Saimniecībā jau ilgus gadus saimnieko Cielavu ģimene. Viņi piesaistījuši daudz Es fondu finansiālos līdzekļus, lai attīstītu savu zemnieku saimniecību. Zemkopības ministrs interesējās gan par sadarbību ar LAD (Lauku atbalsta dienestu), gan par subsīdijām un daudzajiem  jauninājumiem lauksaimniekiem. Sarunas laikā arī Jānis un Vita Cielavas uzdeva sev interesējošos jautājumus ministram.
    Pēc viesošanās z/s "Gausēni" Zemkopības ministrs un citi delegācijas pārstāvji devās uz Vērgales kultūras namu, kur viņus gaidīja zemnieki, zvejnieki un citi interesenti, lai personīgi tiktos ar ministru un  pajautātu to, kas sasāpējis.
   Kultūras nama zālē ministrs Jānis Dūklavs klātesošiem pastāstīja par šobrīd esošo situāciju lauksaimniecībā vispār Latvijā, par Krievijas embargo un kā tas skāris mūsu piensaimniekus, kā arī par cūkkopības nozari, kuru smagi skāris Āfrikas cūku mēris, un zivsaimniecību, kurai paredzams nozvejas kvotu samazinājums. Savukārt sanākušie novada iedzīvotāji ministram uzdeva jautājumus gan par nozares problēmām, kā, piemēram, cukurfabrikas celšanu Jelgavā, platībmaksājumu izlīdzinājumu ES valstīs, par bioloģisko liellopu realizāciju, gan par vispārējo situāciju valstī - īpašumtiesībām un atdotajiem īpašumiem ebreju kopienām, Valsts valodas likuma interpretācija un deputātu publisku izteikšanos krievu valodā u.c. Ministrs uz uzdotajiem jautājumiem atbildēja izsmeļoši, uz dažiem jautājumiem atbildes sniedza arī valsts sekretāre Dace Lucaua.
   Ar šobrīd notiekošu valdībā un ZZS frakcijas vīziju par jaunas valdības veidošanu, kā arī par reģionālo un izglītības reformu, sanākušos iepazīstināja 12.Saeimas deputāts Ainārs Mežulis. Viņam tika uzdoti jautājumi gan par Dūklava kunga virzīšanu premjerministra amatam, gan par bēgļu jautājumu un terorisma draudiem Latvijā. Deputāts Ainārs Mežulis informēja, ka pašreiz ir nolemts, ka reģionālā reforma līdz 2021.gadam nenotiks, bet visdrīzāk piedāvās pašvaldībām apvienoties pēc labas gribas principa. Savukārt jautājumā par bēgļiem un terorisma draudiem Latvijā, Saeimas deputāts paskaidroja, ka bēgļiem un teroristiem Latvija nav interesanta.
   Sarunu noslēgumā Zemkopības ministrs aicināja lauksaimniekus, zvejniekus un citus uzņēmējus izmantot ES fondu naudu, lai attīstītu savas saimniecības un uzņēmumus. Plānots, ka 2016.gada sākumā LAD oficiālajā mājas lapā tiks publicēti visi LAD projekti, kādi un kad tie vērsies, noteikumi un termiņi.
    Pēcpusdienā Zemkopības ministrs un delegācija viesojās Pāvilostas zivju pārstrādes uzņēmumā "Nord Star Fisher", kur tā īpašnieki ministram un delegācijai izrādīja uzņēmuma teritoriju un iekārtas, kas pēdējos gados sakārtotas un iegādātas. Arī zivju pārstrādes uzņēmuma īpašniekam Cipļajeva kungam bija daudz neskaidru jautājumu ministram, tostarp jautājums, kāpēc lauksaimniekiem par ES naudām atļauj iegādāties tehniku, lai attīstītu un paplašinātu savas saimniecības apgriezienus, bet zvejnieki nedrīkst pirkt vai būvēt kuģus, kas arī ļautu zvejniekiem attīstīties un radīt jaunas darba vietas. Uz ko ministrs paskaidroja, ka to šobrīd nosaka ES direktīvas, kuras savukārt Zemkopības ministrija vai Latvijas valdība nav tiesīga un nevar mainīt.
    Turpinājumā Zemkopības ministrijas delegācija tika iepazīstināta ar ostu, kur pēdējā laikā ieguldīti lieli līdzekļi un izbūvēts jahtu remonta centrs. Domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons ministram pastāstīja ostas lielāko sāpi, kuru šobrīd pašvaldība saviem spēkiem nevar īstenot, proti, abu molu pagarināšanu, lai katru gadu ostas vārtos nekrātos smiltis, bet baltikas tipa zvejas kuģi droši un netraucēti varētu ienākt ostā arī zema ūdens līmeņa gadījumā. Osta varētu uzņemt arī citus zvejas kuģus, tas savukārt pierādītu, ka attīstīties var ne tikai Liepājas un Ventspils ostas, bet arī mazās ostas.
   Ministra viesošanās noslēdzās ar Pāvilostas novadpētniecības muzeja apmeklējumu. Tā vadītāja Irina Kurčanova ministrijas delegācijai pastāstīja par Pāvilostas vēsturi un izaugsmi, kā arī izrādīja muzeja telpas, kuras renovētas pateicoties ES piesaistītajiem projektiem.
    Darba dienas izskaņā Zemkopības ministrijas delegācija, pateicībā par jauko un iespaidiem interesanto uzņemšanu, atvadījās, lai tālāk dotos uz Liepāju, kur ministram Jānim Dūklavam nākamā dienā bija paredzēta tikšanās ar Liepājas mēru Uldi Sesku.
     Zemkopības ministrs Dūklavs apsolīja šī viesošanās laikā uzklausītās problēmas savas kompetences ietvaros risināt, vai vismaz iedot kādu padomu. Ministrs izteica vēlmi vēl kādu reizi un biežāk apmeklēt Pāvilostas novadu.
 
Marita Kurčanova,
sabiedrisko attiecību speciāliste
 
Foto: M.Kurčanova
 
 
 

 

« Atpakaļ