Svētdiena, 26.03.2023
Eiženija, Ženija

Aprīlis

29.04.2012
Ciemošanās „Ievlejās”

    26. aprīli Pāvilostas pilsētas PII „Dzintariņš” 5 – 6 gadīgie bērni gaidīja ar nepacietīgiem jautājumiem: ”Kad mēs brauksim cept maizīti? Vai mēs šodien brauksim cept maizīti?”
    Pāvilostas novada Sakas pagasta „Ievleju” saimnieki Agita un Jānis Pētersoni mūs sagaidīja, sirsnīgi smaidīdami.
   Mīkla maizes cepšanai uzrūgusi, krāsns izkurējusies, varējām tūlīt ķerties pie darba. Pirmais, kas bērnus pārsteidza, bija lielā abra, pilna ar uzrūgušu mīklu, kuru varējām arī pagaršot. Garda! Saldskāba! Agita vienkārši, bet izsmeļoši izstāstīja par maizes cepšanas procesu, paskaidroja, kā sauc katru priekšmetu, ko izmanto maizes tapšanā, piemēram, „ieraugs”, „abra”, „lize”, „krāsns mute” u. c. Bērniem bija arī jāatmin mīklas, saistītas ar šo darbu.
     Bērnu dārza audzēkņiem tika dota lieliska iespēja redzēt, kā tiek sagatavota krāsns maizītes cepšanai, kā krāsns mutē ar lizes palīdzību viens aiz otra rindojas pašu veidotie maizes kukulīši. Jā, katrs bērns izveidoja savu maizes kukulīti, kuru izceptu un smaržīgu varēja vēlāk aizvest mājās. Visu šo maizītes cepšanas procesu un mūsu neviltoto prieku filmēja Aizputes televīzija.
     Kamēr maizīte cepas, Pētersonu ciemiņiem nav jāgarlaikojas. Interesants un saistošs ir saimnieka Jāņa iekārtotais seno lietu muzejs. Ieroči, saktas, rakstāmmašīnas, motocikli, grāmatas un vēl tik daudz citu dažādu senlietu vienuviet savākti! Katrs var apstāties un ieraudzīt kādu savām interesēm atbilstošu priekšmetu, pakavēties atmiņās vai iztēloties, kā tas kādreiz bijis.
     „Ievleju” māju apkārtne ir skaista un sakopta. Patīkami ir aizstaigāt līdz pirtiņai, ielūkoties namiņā, kurā dzīvo rūķīši, pāriet pāri romantiskajai laipiņai, priecāties par baltajiem bērziem un dzidro ūdeni dīķītī. Un stunda, tik ilgi maizītei ir jācepas, ir paskrējusi nemanot. Saimniece Agita jau mūs sauc: „ Maizīte ir gatava! Jāvelk ārā no krāsns!”
     Kāda brīnumaina smarža! Cik pacilāts garastāvoklis! Brūnie maizes klaipiņi rindojas uz paplātēm. Tie vēl jāapslaka ar ūdeni, lai garoziņa neatlec. Un tad jau karsto maizīti Agita sagriež, apziež ar medu, lai tā smaržīga un kārdinoša ieceļotu katra mutē.
Mēs, 5 – 6 gadīgie bērni, skolotājas un skolotāju palīdzes, sakām lielu, lielu paldies Agitai un Jānim Pētersoniem par sirsnīgo uzņemšanu, audzinošo un izglītojošo pasākumu ceptuvē. Lai jums veicas arī turpmāk!
       Atgriežoties bērnu dārzā, katrs audzēknis zīmēja savus vērojumus par maizes cepšanu, un tos kā atmiņu nodevām Agitai.


PII „Dzintariņš” 5 – 6 gadīgo bērnu skolotāja
Gunita Delijeva
 
Zīmējuma autore: Patrīsija Vanesa Rudzīte (5 gadi)
Zīmējuma nosaukums "Maizes cepšana"
« Atpakaļ