Ceturtdiena, 23.09.2021
Vanda, Veneranda, Venija

Jūnijs

12.07.2011
SAULGRIEŽU BURVĪBAS SPĒCINĀTI
 
          21.jūnijā, īstajos Saulgriežu svētkos, kad saule riet 22.21 un lec 04.29, zvaigžņu zintnieki iesaka - "Labi atrasties mājās, būt ģimenē, saistīties ar dzimtas tradīcijām. Veltot laiku kopīgām interesēm, gūstam paši. Augstprātība un īgnums neiederas šajā dienā. Vēlams iedziļināties sevī, veltīt laiku meditācijai.Veroties mākoņos, var rast kādu vērtīgu atziņu." Arī mēs, Ziemupes folkloras draugu kopa ar citiem latviešu tradīciju kopējiem, šajā dienā sanācām, lai izbaudītu dabas doto enerģiju un smeltos to no jāņazālēm, uguns, saules, dziesmām, nakts smaržām un arī viens no otra.
          Pirmie kopīgie Saulgrieži Ziemupes folkloras draugu kopai bija Lieldienās, kad Ziemupes jūrmalas stāvlaukumā no rīta 6.15 sveicinājām sauli pēc garās ziemas, mazgājām muti tekošā ūdenī un dziedājām dziesmas saulei. Tad arī sapratām, ka mums ir nepieciešama šī nepastarpinātā saistība ar dabu, ka mūs tiešām stiprina uguns rituāls, līdzīgi domājošo plecs, vārdu un dziesmas spēks. Tas ir nepieciešams mums pašiem, mūsu latviskās izjūtas godā celšanai - ikkatram sevī. Un tāpēc pat nebija šaubas, ka svinēsim arī vasaras saulgriežus. Tikai skaidrs bija arī tas - ka mums vēl ļoti daudz jāmācās un jāsaprot.
Iesākumā bijām ciemos pie latvisko tradīciju uzturētājām Liepājā - folkloras kopas "Atštaukas", viņas mums pastāstīja savas zināšanas, ieteica dažas dziesmas un iedrošināja mūs, ka nav jābaidās mācīties, jo diemžēl ir tā, ka lielākā daļa latviešu tautas savas īstās tradīcijas ir piemirsusi, bet nekad nav par vēlu tās atkal atgūt. Tikai pašam ir jājūt iekšēja nepieciešamība to darīt. Lai tas ir no sirds!
Mums tāda nepieciešamība ir. Tāpēc 21.jūnija vakarā Kalēju sēta Ziemupē piebira ar līgotājiem, nu kopumā ap trīsdesmit. Liels paldies par viesmīlīgo sagaidīšanu saimniecei un saimniekam - Maritai un Aldim. Tieši pateicoties Maritai, kas ne jau velti ir saņēmusi atzinību par folkloras attīstīšanu novadā, arī mums pārējiem - Ainai, Jānim, Sanitai, Normundam, Dainai, Daigai, - ir iespēja mācīties latviešu tradīcijas un dziesmas. Un aicināt arī pārējos, kuri vēlas piebiedroties mūsu pulciņam. 
          Vakars bija suģestējošs, īpaši mirklis, kad saulīte lēnītēm iegrima jūrā, skanot dziesmām - "Lec saulīte rītā agri, lec ar Dieva palīdzīb..."; "Gauži raud saulīte ābeļu dārzā... ".. Un uguns rituāls mūs visus vienoja kopējā sajūtā - latviešu tautai ir liels Sirdsspēks, ikkatram no mums, tikai jāgrib un jāprot to kopt. Ugunij ziedojot trejdeviņas jāņazāles, ko katrs bijām salasījuši savās pļavās, domājot par saviem mīļajiem un par savu attieksmi pret dzīvi un pasauli, uguns dzirkteles aizskrēja debesīs, nesot līdzi mūsu saulgriežu lūgsnu Dievam - "Ar Dieviņa palīdzību visam gribu cauri tikt.. ". Katra pīts un kopā stiprināts lielais Jāņu vainags deva spēku gan ugunij, gan mums pašiem - "Neguļu, neguļu Jānīša nakti, lai mana tautiņa veldrē nekrīt.." Visdažādākie deju soļi tika izdejoti mājas pagalmā. Rotaļās gāja gan lieli, gan mazi, un pat nevarēja atšķirt, kuru acīs bija lielāks prieks. Saimnieku gatavotā pūdele, ilgi un koši degot, vēstīja pasaulei - šajā sētā dzīvo latviskais gars. Ar dziesmām, dejām, rotaļām, sarunām nakts pagāja nemanot, un, saulītei lecot, devāmies katrs savos darbos, paturot sevī šīs saulgriežu nakts burvību.
         Arī jūs, kuriem latviskās tradīcijas un dziesmas ir vērtība, varat piebiedroties Ziemupes folkloras draugu kopai - gan iknedēļas mēģinājumos, gan svētkos. Vairāk informācijas varat uzzināt pa biedrības "Ziemupīte" telefonu - 29400470, kā arī Ziemupes jūrmalas stāvlaukumā vai arī pie katra no mums.
 
Daina Vanaga un Daiga Kadeģe, 
biedrība Ziemupīte
« Atpakaļ