Sestdiena, 20.07.2019
Ramona, Ritma

Aicina būt uzmanīgiem!


Aicina būt uzmanīgiem!

    Kā tiek  ziņots reģionālajos mēdijos, cūku novietnē Durbes novada Vecpils pagasta "Zaļodzēs" konstatēts Āfrikas cūku mēris. Tas ir šogad pirmais Latvijā reģistrētais Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām.

     Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saimniecībā ir veicis Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumus, tostarp iznīcinot 49 cūkas.

     PVD ap slimības skarto saimniecību ir noteicis karantīnas - aizsardzības zonu trīs kilometru rādiusā Durbes novada Vecpils pagastā un Aizputes novada Aizputes pagastā, kā arī uzraudzības zonu desmit kilometru rādiusā Durbes novada Vecpils, Durbes un Dunalkas pagastā, un Aizputes novada Aizputes, Cīravas, Kazdangas, Kalvenes, Lažas pagastā un Aizputes pilsētā.

     Kā informē PVD pārstāve, šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis. Īpaša uzmanība būs pievērsta cūku, kā arī cūkgaļas produktu pārvadāšanai.

      PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas.

       PVD ir uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

        PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un atkārtoti atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

  • jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
  • nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
  • cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.;
  • ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai neņemt no atklātām ūdenstilpnēm;
  • kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes;
  • pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.
  • ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!

 

!!! VAIRĀK INFORMĀCIJAS PAR ĀCM UN PIESARDZĪBAS PASĀKUMIEM LASĪT ŠEIT

   

     !!! Tā kā PVD izsludinātā karantīnas - aizsardzības zona un uzraudzības zona atrodas pavisam tuvu Pāvilostas novada Vērgales pagastam, Pāvilostas novada pašvaldība aicina Vērgales pagasta zemnieku saimniecības, īpaši  mājas cūku audzētājus un turētājus, būt īpaši piesardzīgiem un ievērot PVD biodrošības pasākumus.

 

      Šogad Latvijai tuvākie ĀCM uzliesmojuma gadījumi mājas cūkām konstatēti 5 gadījumos Lietuvā un 10 gadījumos Polijā. Latvijā pēdējais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām bija 2018.gada 15.augustā.

 

« Atpakaļ